achat

Farba: priezračný alebo mliečne biely, šedý, modrý, zelený, ružový, hnedý, často býva umelo farbený
Vzhľad:
na dotyk voskovo mäkký, väčšinou spojený vo vrstvách, niekedy malé priesvitné kryštáliky rôznej veľkosti. Často sa predáva v podobe umelo dofarbovaných plátkov, ktoré nemajú žiadne dodatočné liečivé vlastnosti.
Výskyt: bežný
Náleziská:
USA, India, Maroko, Česká republika, Brazília, Afrika

Vlastnosti
Achát je veľmi stály kameň tvorený mikroskopickými kryštálikmi kremeňa ukladaného vo vzájomne spojených pruhoch. Slúži ako uzemňovací kameň, ktorý dodáva citovú, telesnú a duševnú rovnováhu. Pomáha pri sústredení a stabilizácii telesnej energie.
Achát uvádza do súladu jin a jang, pozitívne a negatívne sily udržujúce celý vesmír na pevnom mieste. Tento ukľudňujúci kameň funguje síce pomaly, ale poskytuje veľkú silu. Dokáže vyniesť na svetlo dosiaľ ukryté informácie, vyvoláva spomienky a obracia pozornosť nositeľa k nerovnováhe narušujúcej jeho pohodu.
V duševnej rovine citlivo napomáha tomu, aby jeho majiteľ prijímal sám seba, podporuje sebadôveru.
Achát vylepšuje duševný život, pretože podporuje schopnosť sústredenia a analýzu vedúcu k prijímaniu praktických rozhodnutí. Láska achátu k pravde dodáva človeku odvahu, aby bol sám k sebe úprimný.
V citovej rovine pomáha prekonávať negatívne pocity a zahorknutosť, ktorú niekedy nosíme v srdci. Lieči vnútornú zlosť, posilňuje lásku a dodáva odvahu k jej novému hľadaniu. Je užitočný pri citových sklamaniach, navodzuje pocit bezpečia a istoty, pretože odstraňuje vnútorné napätie.
V duchovnej rovine achát rozširuje vedomie a otvára spojnice smerujúce ku kolektívnej múdrosti a poznaniu jednoty všetkého živého. Povzbudzuje k tichému rozjímaniu a zužitkovaniu životných skúseností vedúcich k duchovnému rastu a vnútornej stabilite.

Liečebné využitie
Achát stabilizuje auru, ruší a pretvára negatívne energie. Jeho očistná sila pôsobí mocne na telesnej aj citovej úrovni. Pokiaľ ho nosíte na srdci, dokáže liečiť citovú nevyrovnanosť brániacu prijímať lásku. Nosenie na žalúdku alebo užívanie v podobe elixíru povzbudzuje tráviaci proces a prináša úľavu pri gastritíde. Lieči oči, žalúdok a maternicu. Čistí lymfatický systém a podžalúdkovú žľazu. Podporuje krvný obeh a lieči kožné choroby.

Umiestnenie
Môžete ho nosiť na všetkých miestach tela alebo ho na ne pokladať.

 

Modrozelený achát je väčšinou vyrobený zo skla a teda nemá žiadne liečebné účinky.

Zelený achát zvyšuje duševnú a citovú prispôsobivosť a tiež zlepšuje schopnosť rozhodovania. Dobre poslúži pri riešení sporov.

Ružový achát posilňuje lásku medzi rodičmi a deťmi. Pre dosiahnutie maximálneho účinku ho noste na srdci.

Botswanský achát ktorý sa nachádza výhradne v Botswane, výborne poslúži každému, kto je akokoľvek spojený s ohňom alebo dymom. Je užitočný pre fajčiarov a pre tých, ktorí chcú s fajčením prestať. Botswanský achát podnecuje k hľadaniu riešenia problémov. Pomôže vám preskúmať dosiaľ neznáme územia a vaše vlastné tvorivé schopnosti. Na duševnej úrovni pomôže vidieť všetko vo väčšom merítku. Na citovej úrovni jemne prináša úľavu od vzniknutého napätia. Tento druh achátu má často podobu uzlíku či vajec. Šedý variant v tvare uzlíku pripomína ľudský mozog, s ktorým tiež dobre ladí. Zvlášť je prospešný tým, že pomáha telu prijímať kyslík. Priaznivo pôsobí na obehový systém a kožu. Pomáha prekonávať depresie. V netelesnej rovine pomáha podnecovať činnosť korunnej čakry, dodávajúcej energiu do aury.

 

achat botswana achat botswana
achát botswana achát botswana

 

achat cerveny achat modry
achát červený achát modrý

 

achat modry achat sedy
achát modrý achát šedý

 

achat sedy achat zebrovany
achát šedý achát zebrovaný

 

achat zlty achat zlty
achát žltý achát žltý

12 komentárov

 • Zbožňujem acháty ! 🙂

 • Nevím jaký mám já, je opravdu hodně tmavě modrý a uprostřed má jeden takový jakoby do hněda (ta barva se nedá popsat) zbarvený proužek kolem dokola a je až takový jakoby průsvitný nebo jak to popsat ale jinak ještě má vlastně už skoro od kraje doprostřed několik světleji modrých proužků a všechny pruhy jsou dokola a spojují se. Myslela jsem že je to modrý krajkový ale nevím, modrý krajkový mi přijde moc světlý a má skoro bílé pruhy a jenom modrý taky tak nevím, pomůže mi někdo??

 • Dobrý deň ja som dostala od priateľa tmavo modrý kameň..Asi achat..A neviem či by som ho mala dať urobiť na šperky alebo ho nechať v kuse a aké má účinky a na čo….Ďakujem..

 • ahoj Petra,
  čo s kameňom si musíš rozhodnúť sama, ale určite ho nechať v kuse, tak funguje najlepšie a účinky si môžeš prečítať tu.

 • Achat ohnivy je druh achatu alebo len achat zafarbeny na cerveno ? 😐 😳 😛

 • Dobrý deň!
  Chcela by som sa opýtať, ktorý kameň je najhodnejší na podporu osvojenia si cudzieho jazyka?
  Ďakujem.

 • ahoj Barbora 🙂 to záleží od toho, s čím máš problém.

 • Dobrý deň!
  Nedávno som si objednala prívesok so zeleným achátom a nie som si istá či je pravý. Proti svetlu vidno také drobné kryštáliky, ale nie sú až také výrazné ako na tých obrázkoch. A ako je najlepšie ho nabíjať a vybíjať? Mám ešte pár iných kameňov, konkrétne sodalit, fluorit a ametyst, ako sa s nimi znáša?
  Ďakujem.

 • Ahoj Val.
  Ako sa ty znášaš s inými. / ludmi /
  Co očakávaš od kamenov?
  Co majú riešit miesto teba? Alebo majú dotvárat atmosféru kludu – pohody ?
  Ty si tá ktorá to môže urobit. Kamene iba posilnia tvoj zámer.

 • ahoj Val 🙂
  ešte som nepočula o umelom acháte, akurát sa farbia, ale to nič nemení. jeden kameň môže vyzerať celkom inak, ako druhý a stále to môže byť ten istý druh. čisti ho vodou, nabíjaj na slnku. s ostatnými kameňmi, čo máš sa znáša dobre 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre
nová stránka