achat

Farba: priezračný alebo mliečne biely, šedý, modrý, zelený, ružový, hnedý, často býva umelo farbený
Vzhľad:
na dotyk voskovo mäkký, väčšinou spojený vo vrstvách, niekedy malé priesvitné kryštáliky rôznej veľkosti. Často sa predáva v podobe umelo dofarbovaných plátkov, ktoré nemajú žiadne dodatočné liečivé vlastnosti.
Výskyt: bežný
Náleziská:
USA, India, Maroko, Česká republika, Brazília, Afrika

Vlastnosti
Achát je veľmi stály kameň tvorený mikroskopickými kryštálikmi kremeňa ukladaného vo vzájomne spojených pruhoch. Slúži ako uzemňovací kameň, ktorý dodáva citovú, telesnú a duševnú rovnováhu. Pomáha pri sústredení a stabilizácii telesnej energie.
Achát uvádza do súladu jin a jang, pozitívne a negatívne sily udržujúce celý vesmír na pevnom mieste. Tento ukľudňujúci kameň funguje síce pomaly, ale poskytuje veľkú silu. Dokáže vyniesť na svetlo dosiaľ ukryté informácie, vyvoláva spomienky a obracia pozornosť nositeľa k nerovnováhe narušujúcej jeho pohodu.
V duševnej rovine citlivo napomáha tomu, aby jeho majiteľ prijímal sám seba, podporuje sebadôveru.
Achát vylepšuje duševný život, pretože podporuje schopnosť sústredenia a analýzu vedúcu k prijímaniu praktických rozhodnutí. Láska achátu k pravde dodáva človeku odvahu, aby bol sám k sebe úprimný.
V citovej rovine pomáha prekonávať negatívne pocity a zahorknutosť, ktorú niekedy nosíme v srdci. Lieči vnútornú zlosť, posilňuje lásku a dodáva odvahu k jej novému hľadaniu. Je užitočný pri citových sklamaniach, navodzuje pocit bezpečia a istoty, pretože odstraňuje vnútorné napätie.
V duchovnej rovine achát rozširuje vedomie a otvára spojnice smerujúce ku kolektívnej múdrosti a poznaniu jednoty všetkého živého. Povzbudzuje k tichému rozjímaniu a zužitkovaniu životných skúseností vedúcich k duchovnému rastu a vnútornej stabilite.

Liečebné využitie
Achát stabilizuje auru, ruší a pretvára negatívne energie. Jeho očistná sila pôsobí mocne na telesnej aj citovej úrovni. Pokiaľ ho nosíte na srdci, dokáže liečiť citovú nevyrovnanosť brániacu prijímať lásku. Nosenie na žalúdku alebo užívanie v podobe elixíru povzbudzuje tráviaci proces a prináša úľavu pri gastritíde. Lieči oči, žalúdok a maternicu. Čistí lymfatický systém a podžalúdkovú žľazu. Podporuje krvný obeh a lieči kožné choroby.

Umiestnenie
Môžete ho nosiť na všetkých miestach tela alebo ho na ne pokladať.

 

Modrozelený achát je väčšinou vyrobený zo skla a teda nemá žiadne liečebné účinky.

Zelený achát zvyšuje duševnú a citovú prispôsobivosť a tiež zlepšuje schopnosť rozhodovania. Dobre poslúži pri riešení sporov.

Ružový achát posilňuje lásku medzi rodičmi a deťmi. Pre dosiahnutie maximálneho účinku ho noste na srdci.

Botswanský achát ktorý sa nachádza výhradne v Botswane, výborne poslúži každému, kto je akokoľvek spojený s ohňom alebo dymom. Je užitočný pre fajčiarov a pre tých, ktorí chcú s fajčením prestať. Botswanský achát podnecuje k hľadaniu riešenia problémov. Pomôže vám preskúmať dosiaľ neznáme územia a vaše vlastné tvorivé schopnosti. Na duševnej úrovni pomôže vidieť všetko vo väčšom merítku. Na citovej úrovni jemne prináša úľavu od vzniknutého napätia. Tento druh achátu má často podobu uzlíku či vajec. Šedý variant v tvare uzlíku pripomína ľudský mozog, s ktorým tiež dobre ladí. Zvlášť je prospešný tým, že pomáha telu prijímať kyslík. Priaznivo pôsobí na obehový systém a kožu. Pomáha prekonávať depresie. V netelesnej rovine pomáha podnecovať činnosť korunnej čakry, dodávajúcej energiu do aury.

 

achat botswana achat botswana
achát botswana achát botswana

 

achat cerveny achat modry
achát červený achát modrý

 

achat modry achat sedy
achát modrý achát šedý

 

achat sedy achat zebrovany
achát šedý achát zebrovaný

 

achat zlty achat zlty
achát žltý achát žltý

42 komentárov

 • Ado píše:

  Zbožňujem acháty ! 🙂

 • Niky píše:

  Nevím jaký mám já, je opravdu hodně tmavě modrý a uprostřed má jeden takový jakoby do hněda (ta barva se nedá popsat) zbarvený proužek kolem dokola a je až takový jakoby průsvitný nebo jak to popsat ale jinak ještě má vlastně už skoro od kraje doprostřed několik světleji modrých proužků a všechny pruhy jsou dokola a spojují se. Myslela jsem že je to modrý krajkový ale nevím, modrý krajkový mi přijde moc světlý a má skoro bílé pruhy a jenom modrý taky tak nevím, pomůže mi někdo??

 • Petra píše:

  Dobrý deň ja som dostala od priateľa tmavo modrý kameň..Asi achat..A neviem či by som ho mala dať urobiť na šperky alebo ho nechať v kuse a aké má účinky a na čo….Ďakujem..

 • danusa píše:

  ahoj Petra,
  čo s kameňom si musíš rozhodnúť sama, ale určite ho nechať v kuse, tak funguje najlepšie a účinky si môžeš prečítať tu.

 • Kikus píše:

  Achat ohnivy je druh achatu alebo len achat zafarbeny na cerveno ? 😐 😳 😛

  1. danusa píše:

   je to druh achátu

 • Barbora píše:

  Dobrý deň!
  Chcela by som sa opýtať, ktorý kameň je najhodnejší na podporu osvojenia si cudzieho jazyka?
  Ďakujem.

 • danusa píše:

  ahoj Barbora 🙂 to záleží od toho, s čím máš problém.

 • Val píše:

  Dobrý deň!
  Nedávno som si objednala prívesok so zeleným achátom a nie som si istá či je pravý. Proti svetlu vidno také drobné kryštáliky, ale nie sú až také výrazné ako na tých obrázkoch. A ako je najlepšie ho nabíjať a vybíjať? Mám ešte pár iných kameňov, konkrétne sodalit, fluorit a ametyst, ako sa s nimi znáša?
  Ďakujem.

 • Mysel- Jozef píše:

  Ahoj Val.
  Ako sa ty znášaš s inými. / ludmi /
  Co očakávaš od kamenov?
  Co majú riešit miesto teba? Alebo majú dotvárat atmosféru kludu – pohody ?
  Ty si tá ktorá to môže urobit. Kamene iba posilnia tvoj zámer.

 • danusa píše:

  ahoj Val 🙂
  ešte som nepočula o umelom acháte, akurát sa farbia, ale to nič nemení. jeden kameň môže vyzerať celkom inak, ako druhý a stále to môže byť ten istý druh. čisti ho vodou, nabíjaj na slnku. s ostatnými kameňmi, čo máš sa znáša dobre 🙂

  1. Val píše:

   Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
   Tak ho teda asi vyčistím a nabijem, snáď bude pekne pomáhať.

 • matuš medved píše:

  dobrý den ako samát…………

 • matuš medved píše:

  amožem nejaký kamen……………

 • matuš medved píše:

  0905 694 066

 • matuš medved píše:

  toto je telefonne číslo…………….

  1. danusa píše:

   ahoj matuš, potrebuješ niečo? 🙂

 • Alena píše:

  Dobrý deň,
  včera som si kúpila úlpne tmavomodrý achát, aspoň teda dúfam, že je to achát, nenašla som takúto farbu tu. Hrozne ma priťahoval. Cítim z neho takú zvláštnu, ale veľmi silnú energiu, neviem to ešte identifikovať čo presne.
  Už sa vám to stalo? Som zmätená ?
  Ďakujem

  1. danusa píše:

   ahoj Alenka 🙂
   jasné, že stalo, to je najlepší postup pri výbere kameňa, tak užívaj efekt 🙂

 • Taty píše:

  kupila som si achat nahrdelnik a pani mi v Cechah povedala ze je to druh achat peřičkový, prosím nemáte s týmto kameňom niekto skúsenosť? Neviem ani nájsť jeho charakteristiku. Ďakujem

  1. danusa píše:

   ahoj Taty, s týmto Ti žiaľ nepomôžem, netuším ani, ako sa volá peříčkový achát po slovensky…

   1. Zuzi píše:

    Možno by to mohol byť achát jemný ako pierko – niečo s tým spojené, zdrobnelina peria (keď peří po česky je perie) 😉
    Nestretla som sa s ním ešte v obchode,ale existuje aj taký druh achátu.

   2. danusa píše:

    nič také ako pierkový achát nepoznám a ak sa volá inak po slovensky, tak neviem ako, takže s tým nepohnem, ale našla som na českej stránke toto „Peříčkový achát: svojí kresbou připomíná andělská křídla a napojuje nás na andělské energie. Vykresluje nám život bez strachu a starostí – absolutně klidný, mírný a vyrovnaný. Pomáhá nám získat poznání, jak nadobýt tohoto stavu. Koncentrace, spočinutí v pravém já, pocit bezpečí a ochranny, zdravý růst buněk, podpora ohroženého těhotenství a ochrana plodu v matčině těle, rychlý a nekomplikovaný porod.“

 • Zuzana píše:

  Dobrý deň, mám achátové korálky čierne, je možné že sú skutočne vyrobené z nerastu? (objednávam si zo stránky istraka.sk v dobrej viere, že minerálne korálky sú ozaj z minerálov). Ďakujem za odpoveď

 • danusa píše:

  ahoj Zuzka,
  prosím tykaj. neviem to takto posúdiť. a prečo máš pocit, že sú umelé?

 • Elisa píše:

  Ahoj vcera som dostala fialovy pruhovany achat-srdiecko – privesok na retiazku. Vybrala som si ho sama lebo ma pritahoval farbou – fialovu mam velmi rada. Chcem sa spytat na co sluzi resp. ake su jeho vlastnosti, konkretne tohto fialoveho pruhovaneho. Ked pozeram farby achatov su modre alebo sedomodre ale fialove ako farba nie. Je mozne ze je umely a farbeny? Ze nema ziadne ucinky? Citala som ze farbene su obycajne a bez ucinkov. Dakujem.

  1. danusa píše:

   ahoj Elisa,
   Tvoj achát bude asi umelo farbený, lebo fialový prirodzene nie je. ale to nevadí, tým sa účinok nestráca. má účinky, ako achát všeobecne.

 • kaminek123 píše:

  Ahoj. Chcem sa opýtať či môže byť achát spolu s labradoritom? Ďakujem za odpoveď.

  1. danusa píše:

   ahoj kaminek123 🙂
   áno, môže 🙂

 • Reina píše:

  Ahoj,dostala som prívesok na kľúče z achátu,prifarbeného na ružovo.Kúpil mi ho manžel v stánku so suvenírmi pri Macoche na Morave.Na kľúčoch nenosím žiadne zbytočnosti,čo by mi zavadzali a zväčšovali objem.Bola som trošku sklamaná,že prívesok a ešte k tomu prifarbený.Bola som v jednom obchodíku s korálkami a pani tam mala v košíčku aj kamienky.Tak som sa jej „posťažovala“ a ona ma vyviedla z omylu,že mám bezcenný plátok s dierkou.Tak som doma prívesok rozobrala,lebo by som ho určite nenosila a urobila som z korálkov malilinkých náhrdelník a milý achát som prizdobila korálkami a použila ako prívesok.Vyzerá to veľmi dobre,rada ho nosím a teším sa z neho.Dúfam,že sa mu liečivé schopnosti nestratili,tým,že je skombinovaný so sklenenými korálkami.Keby som vedela ako,tak by som poslala foto.

 • danusa píše:

  ahoj 🙂
  Tvojmu achátu sa žiadne schopnosti nestratili, keď chceš, pošli mi fotku mailom. hore vpravo na lište ho nájdeš.

 • Achátova nová kamarátka píše:

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať, čo si mám predstavit pod „funguje síce pomaly“? Ďakujem.

  1. danusa píše:

   že výsledky nebudú za pár dní, ale za dlhší čas a aký dlhý závisí od konkrétneho človeka a konkrétneho kameňa.

   1. Achátova nová kamarátka píše:

    Moja odpoveď je dole, som to poplietla,..

 • Achátova nová kamarátka píše:

  Ahoj,
  ďakujem za odpoveď. Pýtam sa preto, že som si kúpila achát, ktorý keď držím, tak z neho necítim takmer nič, až som si myslela, že je to možno, len zafarbené sklo, aj keď je vo forme kameňa, nie výrezu. Nikdy predtým som si taký kameň nekúpila, lenže som bola v obchodíku strašne dlho a bola som jediný zákazník, pán predavač na mňa pozeral, nechcela som odísť bez toho, že si nič nevyberiem,.. je taký mliečno-žltozelený, som rada, že si mi to vysvetlila, teraz to s ním nevzdám a uvidím, či sa niečo bude diať.

  1. jirik píše:

   Achátova nová kamarátka
   pokud chceš vědět co jsi si koupila za kamen, vyfoť ho a pošli danuši na email. Pokud je achát pravý, zkus ho pořádně očistit, třeba zakopáním do země na 2 nebo 3 dny, očistit pak pod vodou od hlíny a dát nabít na sluníčko.

   1. Achátova nová kamarátka píše:

    Ahoj Jirik, no nemám kvalitný fotoaparát, tak uvidíme čo na to povie. Ďakujem Ti.

  2. danusa píše:

   ahoj achátová kamarátka 🙂
   prepáč, ako obvykle mi to trvalo 🙄
   pozerala som tie fotky a obávam sa, že toto by som ani naživo nevedela určiť s istotou… achát má veľa podôb a v pohode by mohol vyzerať aj takto, ale kľudne to môže byť aj niečo iné a kľudne aj sklo. píšeš, že z neho nič necítiš, ostatné kamene cítiš? lebo ak áno, tak to je dobrý test. žiaľ, lepšie ti neviem pomôcť 🙁

   1. Achátova kamarátka píše:

    Ahoj Danusa,
    ďakujem za pozretie. Nie je to sklo už som ho začala cítiť. Akurat, že doteraz som si vždy vyberala (alebo ony mňa) tmavé, ťažké kamene a tento je skutočne jemný a ja také veľmi necítim, takže zmena:) Teším sa z neho.

   2. danusa píše:

    teším sa s Tebou 🙂

 • Daniela píše:

  Ahoj, mám otázočku. Objednala som si achatovu podložku pod pohar, na obrázku vyzerala pekne, dnes mi prišla a príde ako zafarbené sklo také pruhy kráľovská modrá bledomodra az do mliečna, moc sa v tom nevyznám, vidím že vieš poradiť tak sa pýtam lebo fotky ale boli na stránke sú diametrálne odlišné od toho co mi prišlo. Rada by som ti poslala fotku. Ďakujem za odpoveď a želám pekné, pokojné a požehnané sviatky.

 • jarka píše:

  Pekný večer,
  práve som dostala od kamarátky achát❤️.
  Prosím Vás o radu,o aký sa presne jedná a aké by bolo najlepšie umiestnenie?
  Ďakujem za odpoveď.
  Rada by som poslala fotku
  Ďakujem Jarka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre