ametyst

Farba: od fialovej po levanduľovú
Vzhľad: priehľadný kryštál s hrotmi
Výskyt: bežný
Náleziská: USA, Veľká Británia, Kanada, Brazília, Mexiko, Rusko, Srí Lanka, Uruguaj, východná Afrika, Sibír, India

Vlastnosti
Ametyst je mimoriadne mocný kameň s obrovskou ochrannou silou, obdarený vysoko spirituálnymi vibráciami. Bráni nositeľa pred psychickými útokmi tým, že ich energiu premieňa na lásku. Ako prírodné sedatívum blokuje ametyst geopatogénne zóny a negatívne energie prestupujúce prostredím okolo nás. Jeho vyrovnanosť prispieva k dosiahnutiu rozšírených stavov vedomia a napomáha pri meditáciách. Ametyst má silnú liečivú a očistnú moc. Podporuje tiež spirituálne uvedomenie si všetkých súvislostí. Tradične sa nosí ako prostriedok zabraňujúci opitosti. Pôsobí proti nestriedmosti a prehnanej telesnej žiadostivosti. Podporuje triezvosť. Prekonáva závislosti a bloky každého druhu. Pokiaľ sa používa na vyšších úrovniach osobnosti, otvára ametyst bránu do inej reality.
Ametyst je mimoriadne blahodárny pre myseľ, ktorú dokáže podľa potreby upokojiť i povzbudiť. Ak meditujete, odvracia vaše myšlienky od všetkého svetského smerom k upokojujúcemu a hlbšiemu poznaniu. Dokáže zmierňovať obavy, umožňuje zlepšiť sústredenie a udržať pod kontrolou všetko, čomu sa práve venujete. Napomáha prijímaniu nových myšlienok.
Kameň pôsobí priaznivo na schopnosť rozhodovania. Posilňuje zdravé racionálne uvažovanie majiteľa a podnecuje i jeho duševný vhľad. Súčasne podporuje premenu zámerov na skutočnosť. Po duševnej stránke upokojuje a zjednocuje, napomáha prenosu nervových signálov v mozgu. Pomáha proti nespavosti spôsobenej prílišnou aktivitou mysle a chráni pred opakujúcimi sa nočnými morami. Ametyst zlepšuje pamäť aj motiváciu, pomáha zamerať sa na realistickejšie ciele. Taktiež pomáha zapamätať si sny a správne im porozumieť. Uľahčuje vznik názorných živých predstáv.
Ametyst udržuje rovnováhu medzi „vysokým“ a „nízkym“, zvyšuje citové sústredenie. Odstraňuje strach, zlosť, obavy a hnev. Potláča smútok a ľútosť. Pomáha vyrovnať sa s prežitou stratou.
Ametyst je jedným z najspirituálnejších kameňov. Prináša božskú lásku, ponúka vhľad do skutočnej podstaty človeka, povzbudzuje k nezištnosti a duchovnej múdrosti. Otvára cestu pre rozvoj intuície a podporuje telesné vlohy. Jedná sa o vynikajúci kameň pre meditáciu a veštenie. Dá sa umiestniť na tretie oko, aby povzbudil jeho činnosť. Pokiaľ ho máte pri sebe počas spánku, môžete sa dočkať zážitkov spojených s pobytom mimo telo. Ametyst prináša intuitívne sny. Premieňa nižšie energie na vyššie vibrácie duchovnej a éterickej ríše.

Liečebné využitie
Ametyst podnecuje produkciu hormónov. Vylaďuje systém žliaz s vnútornou sekréciou a metabolizmus. Posilňuje vylučovacie orgány a imunitný systém. Jedná sa o skvelý čistič krvi. Ametyst dokáže uľaviť od telesnej, citovej a duševnej bolesti alebo od stresu. Vie tiež zablokovať geopatogénne zóny. Zmierňuje bolesti hlavy a uvoľňuje napätie. Tento kameň zmenšuje podliatiny, lieči rany a pomáha odstraňovať opuchy. Pomáha aj pri poruchách sluchu. Lieči nerovnosť žalúdočného a dýchacieho systému. Pomáha pri kožných chorobách, bunkových poruchách a nerovnováhe zažívacieho traktu. Blahodárne pôsobí na črevá, kde reguluje stav črevnej flóry, odstraňuje parazity a zlepšuje vstrebávanie vody. Ametyst lieči nespavosť a zaisťuje kľudný spánok.
Na najjemnejšej úrovni udržuje ametyst rovnováhu medzi telesným, duševným a emocionálnym telom a súčasne zaisťuje ich prepojenie. Čistí auru a premieňa negatívnu energiu. Podnecuje činnosť krčnej a korunnej čakry. Poslúži ľuďom, ktorých fyzická existencia sa chýli ku koncu. Ametyst dokáže stabilizovať duševný stav, ale nemal by sa používať v prípadoch paranoje alebo schizofrénie.

Umiestnenie
Dá sa nosiť alebo prikladať podľa potreby – obzvlášť ak je súčasťou šperku. Keď kúsok ametystu namierite hrotom k sebe, budete z neho získavať energiu, keď smerom od seba, bude energiu odoberať. Ametyst zvlášť prospieva, keď sa nosí zavesený na krku tak, aby spočíval na srdci. V prípade nespavosti alebo nočných mor zastrčte kameň pod vankúš. Na slnku ametyst bledne.

Levanduľový ametyst je obdarený mimoriadne vysokými vibráciami. Fialové kryštály s dvomi koncami vás naladia na mozgové beta vlny. Tiež dokáže povzbudiť aj utíšiť krčnú a srdečnú čakru. Fialový „kvet“ vnáša so okolitého prostredia svetlo a lásku.

Ananásový ametyst sa vyznačuje malými uzlinkami pokrývajúcimi stenu, nad ktorú vyčnieva vrchol kryštálu. Vyzerá ako vežička rozprávkového hradu a skutočne napomáha kontaktu s ríšami mýtov a rozprávok. Súčasne podnecuje predstavivosť. Ide o silný archetypálny liečivý prostriedok rodinných i kolektívnych mýtov.

ametyst druza ametyst geoda
ametyst geóda ametyst drúza

ametystovy kvet
ametystový kvet

95 komentárov

 • PEEEKKKKKKKNNNNNNNNNNNEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

 • Velmi zaujimavy a poucny clanok.

 • Ametyst je kameň kráľov aj inak povedané. Je to nádherný minerál s úžasnými vlastnosťami. Len by som chcela poopraviť drobnú chybičku čo sa týka obrázkov – 1.obr. nie je drúza ale geóda a 2.obr. je drúza 🙂

 • jéjda, ďakujem pekne za upozornenie… už som to opravila 🙂

 • pekne to mas 🙂 ak sa nenahnevas rada by som tento text spracovala do prezentácie 🙂

 • ďakujem 🙂 len smelo použi, čo potrebuješ

 • Prosím kde si tieto kamene objednať…ďakujem

 • ametysty sú jedny z najľahšie dostupných kameňov, takže ich kúpiš úplne všade, v každom zapadnutom obchodíku, dokonca aj v stánkoch s kameňmi v obchodných domoch. ak chceš nejaké drúzy alebo geódy, tak treba pohľadať na internete, ja sa žiaľ v slovenských obchodoch veľmi nevyznám…

 • Ďakujem za odpoveď…

 • Naozaj krásny kameň :). Je to môj obľúbený.

 • prekrásny kameň cmuk zbožňujem ho dava mi velmi vela do života…:)

 • aj ja ho mám,je to kamen môjho znamenia,nosím ho ako prívesok na srdci

 • ahooj 🙂 chcela by som sa spytat ze zacal mi blednut ametyst a ja neviem co s tym , nevedel by mi niekto poradit ? dakujem 🙂

  • Kúpiť nový s tým už nič nenarobíš,ale funkcia mu ostala,nič nestratil.Robi.Ak mi chceš napisat tak imeil:……robisimon7@gmail.com

 • ahoj lucik 🙂 ametyst bledne na slnku, takže ak už zbledol, tak Ti ani pán boh s tým nepomôže 🙂 treba ho nabíjať na mesiaci a nosiť tak, aby naňho veľmi nepieklo slnko. ale čo sa týka účinku, tak to nemá žiaden vplyv.

 • Ahojte čo si myslite o mojej skúsenosti s ametystom?je to na dlho ale aspoň v skratke. Mame v Martine obchodik s veľmi príjemnou a šikovnou pani majiteľkou.Vybrala som sa k nej kúpiť geodu na nabíjanie naramku z ametrinu ktorý mi predtým doporucila.po chvíli som si uvedomila ako stále musím do boku pozerať na jednu nádhernú druzu z ametystu a tak som si ju kúpila aj s prstienkom z ametystu.Doma som ich dala do soli a po dvoch dňoch som si dala prsteň a ametyst na nočný stolík ako mi pani kazala.na druhý deň som zistila že môj kameň v prstienku praskol a druhu noc som sa prebudila na pocit ako pri silnom menzese aj keď som bola uprostred cyklu a vždy mávam cyklus pravidelný asi po dvoch hodinách som musela opäť stať a doslova zo mna vyletel veľký kus zrazeniny.vylakala som sa ale do rana všetko prešlo.bola som asi týžden po gynekologickej prehliadke ktorú lekárka ohodnotila na 1.zasla som za pani a povedala mi že mám byt rada že vyšlo von čo v tele nepotrebujem.O kamene som sa začala zaujímať asi iba pred 4 mesiacmi a uznavam že sú úžasne.Tesim sa že som objavila tuto stránku našla som tu veľa zaujímavých informácii a teraz sa snažím ich pomaličky spracovať pre svoju potrebu ďakujem za informácie:-)

  • To čo z teba „vyletelo“ nebudem komentovať, podľa mňa je to spontánny potrat. Kamienky niesú filipínsky liečitelia aby vyletelo z teba niečo iné… Hlavne,že si v poriadku. Prstienok by prasknúť nemal.Neviem či si vydatá alebo máš partnera ale dávaj si pozor vo vzťahu!

 • ahoj Hela, súhlasím s pani v obchode, asi Ťa kameň zbavil niečoho, čo Ti neslúžilo. a už máš od toho pokoj 🙂 teším sa, že si tu našla užitočné informácie 🙂

 • Dobrý deň, v článku bolo napísané že kameň sa má nosiť hrotom k sebe, inak bude energiu odoberať… čo to znamená hrotom k sebe?? :)) Pretože môj ametyst má hroty z každej strany…:))

 • jadyin, funguje to tak, že základňa zbiera energiu a hrot ju vysiela ďalej a keď máš štandardný kryštál s hrotom, tak hrot namierený na seba mi dodá energiu a hrot namierený od seba mi odoberie energiu. je to ako s rukami – jedna ruka prijíma, druhá dáva a používa sa to tak, že keď chceš niečo prijať od kameňa, tak ho držíš v prijímacej ruke a keď mu chceš niečo odovzdať (obvykle niečo, o čo nestojíme), tak ho držíme v ruke, ktorá dáva (to je dominantná ruka, teda pravá u pravákov a naopak). neviem, či je Tvoj kameň obrúsený tak, že má viac hrotov, alebo je to zhluk kryštálov, ale keď ich má viac, tak ktorýkoľvek namieriš na seba, budeš prijímať.

 • Dobrý večer,

  chcel by som sa spýtať, ako je to so znášanlivosťou ostatných kameňov. Je vhodné mať v jednej izbe napríklad ametyst a malachit ? Alebo sú nejaké kamene, ktoré sa „nemusia“ s ostatnými ? Dakujem za odpoveď

 • ahoj Thomas, v jednej izbe môžeš mať ľubovoľne veľa kameňov, pretože majú dosah iba 30 cm, takže tie, ktoré sa „neznášajú“ stačí dať trochu ďalej od ostatných. jediný, o ktorom viem, že by mohol pôsobiť nepriaznivo je hematit, keďže vybíja ostatné kamene, ale na druhej strane to tiež neni nič zlé, len treba vždy nabiť kameň, ktorý chceš aktuálne používať.

 • Mozem nosit kamen vo vrecku nohavic? Nie je jeho vplyv nejako obmedzeny?

 • môžeš, ale najlepší efekt bude mať pri dotyku s kožou. ale to vôbec nevadí, funguje aj cez látku.

  • Naozaj kamienky fungujú aj cez látku….V zime som si kupila citrín , ktorý dáva energiu a mal by „hriať“. Keď som vyšla z obchodíku ,dala som si citrín do naprsného vačku na bunde a cez látku som skušala či mi ohreje zamrznuté prsty- ohrieval ako teplý radiátor,prešiel skúškou kvality 🙂

 • Môže sa nosiť ametyst spolu s horským krištáľom? Mohli by sa navzájom nejako ovplyvňovať?

 • Ahojte vie my niekto poradit som novacik.Objednala som si Hematit,Karneol,Jaspis cerveny surovy,Ametyst surovy,Krystal surovy.Docitala som sa ze Hematit cisty krv mam problemi zo zrazanlivostou krvi prekonala som trombozu.Ma niekto skusenosti s tymto kamenom?

 • Ešte som sa dočitala že karneol,jaspis cerveny,treba vybit na hematite a nabyt na horskom krystali.Ako mam tomu chapat ze vybyt to aby neucinkoval a nabyt ho ked ho budem chciet pouzit?A po použity ho dat ku hematitu aby sa vybil?A to nabijanie mam iba surovy kristal to mozem aj na tom?

 • aho sara, karneol aj jaspis môžeš vybíjať aj vo vode a nabíjať na slnku. Vybíja sa kvôli energiám, ktoré na seba nabral pri používaní a nabíja sa, aby mal silu zas pôsobiť. čiže raz za čas, asi raz za mesiac, pri intenzívnom používaní častejšie, najprv vybiť, potom nabiť a potom zas používať. môžeš samozrejme aj na surovom krištáli nabíjať.

 • Ahoj,mam tiez par otazok 🙂 Ale najprv par postrehov z ineho sudka.
  Ja sa venujem feng shui.Tam sa ametyst prave kvoli svojej sile neodporuca mat pod hlavou,ani v jej tesnej blizkosti pocas spanku.Umiestneny v prazdnej vaze pritahuje duchovne bohatstvo.Ked sa da pod postel,pod nohy partnera,povzdbudzuje vernost,respektive toho cloveka priputa,ale ak ho ma pod nohami iba jeden,je to trochu nefer :))

  A k otazkam-maju chalcedon a ametyst nieco spolocne(ucinky)?
  Znasaju sa?
  Ako sa nabijaju/vybijaju?
  Ako casto to treba robit?
  Mne znama spominala iba misku s vodou a solou/cistou solou,ale neviem,ci je to dostatocne.A posledna otazka,co si myslite o tom(ak je to podla Vas mozne,aspon ja tomu verim a ini ludia,ktorych poznam z oblasti feng shui tiez),ked kamen pritiahne cloveka?(Aby som bola zrozumitelna,tak okrem ruzeninu a ametystu som nikdy kamene nekupovala ucelovo,podla ucinkov,a ani planovane.Pacia sa mi a fascinuju ma,tak vzdy,ked nejaky taky obchod alebo stanok vidim,obzeram si kamene,a uz dvakrat sa mi stalo,ze ma nejaky kamen neskutocne zaujal.Nie krasou,ale proste som mala pocit,ze si ho mam zobrat.V minulosti to bol cierny avanturin-aj ked neviem,ci ma aj syntetika nejake ucinky,dnes modry chalcedon).

 • ahoj Feng-shuistka 🙂

  informácie o pôsobení kameňov sú rôzne a tie, ktoré sú napísané tu, sú iba jednou z možností, čo znamená, že nemusia takto pôsobiť na každého, nakoniec tak je to so všetkým, všakáno 🙂 jediné relevantné informácie sú tie, ktoré si získame sami pre seba skúsenosťou a ostatné by mali byť iba pomôcky pri hľadaní tých vlastných. teda aspoň ja to tak vnímam, takže je úplne v pohode, keď každý tvrdí niečo iné, nakoniec sme každý iná bytosť, takže to ani inak nemôže byť 🙂

  aj chalcedón aj ametyst pôsobia priaznivo na oči, lymfatický systém, imunitu a krv a zlepšujú pamäť. ametyst a dendrický chalcedón dobre pôsobia na pľúca.
  ametyst podnecuje snívanie a chalcedón ruší nočné mory, čiže by mohlo byť v niektorých prípadoch nevhodné použiť ich naraz, ale inak sa znášajú dobre.
  vybíjať sa môžu oba vo vode, nabíjať ametyst na mesačnom svite, chalcedón na slnku, oba sa dajú riešiť hematitom a krištáľom.
  vybíjať/nabíjať tak často, ako sa používajú a ako máš pocit, že treba.
  ja to vnímam tak, že okrem vedomia, teda racionálnych pochodov, pôsobia na človeka aj nevedomé, či už podvedomé alebo intuitívne sily, ktoré majú podľa mňa na ľudí určite väčší vplyv, než racionálne postupy. no a všetky tie akcie, ktoré človek spraví, hoci na ne nemá žiadne racionálne vysvetlenie sú výsledkom pôsobenia týchto síl. myslím si, že je užitočnejšie sa riadiť týmito silami, než rozumom (ak sú tieto dve veci v rozpore), pretože zohľadňujú informácie, ktoré naše vedomie nemá k dispozícii, ako napríklad skutočný stav nášho tela, mysle… ale aj príčiny, ktoré sú často v minulých životoch, alebo napríklad vonkajšie príčiny budúcich udalostí, ktoré zas obvykle nevieme čítať na vedomej úrovni. takže podľa mňa je ideálne, keď si Ťa kameň pritiahne, v mojom preklade to znamená, že si si ho pritiahla Ty, ale nie vedomou časťou Tvojho bytia, ale racionálny výber kameňa je tiež dobrý spôsob.
  umelé kamene majú tiež určite nejaké pôsobenie, ale neviem aké a myslím si, že môže byť principiálne odlišné od prírodných a nie som si istá, či musí byť vždy pozitívne. ale toto som nikdy nezisťovala, takže to môže byť úplne inak.

 • ahoj danusha

  vsimla som si zaujimavu vec, mozno mi budes vediet povedat co to znamena. Mam na krku zaveseny ametyst aj spolu s chryzokolom. Ked sa ich v priebehu dna dotknem, zoberiem ich do ruk, tak maju normalnu teplotu, dalo by sa povedat teplotu mojho tela. Mam ale jedneho kolegu, o ktorom viem, ze ma nema rad a som mu nesympaticka, rozprava o mne, ze som arogantna. Ja ho nijako neriesim, neprejavujem sa voci nemu, v nutnym pripadoch komunikacie som mila. Mavame zriedka spolocne meetingy a uz asi 2x sa mi stalo, ze ked som si nahodou pocas meetingu siahla na kamene, tak doslova horeli. Este dodam, ze jeho pritomnost ma nijako neznervoznuje, ze by som aj ja horela alebo tak…bavim sa s nim milo, aj napriek tomu, ze si o mne mysli to co si mysli. V inych pripadoch som si nevsimla, ze by kamene horeli, len pocas tychto meetingov v jeho pritomnosti…

 • ahoj ivanka 🙂

  Tvoje kamene asi odchytávajú to, čo k Tebe kolega vysiela. možno preto dokážeš byť v pohode s tým, ako Ťa berie. ak je to tak, tak odvádzajú dobrú prácu 🙂 len potom je dobré po každom stretnutí s týpkom kamene očistiť, aby neuvoľnili to, čo zachytili do Teba, lebo by to celé stratilo zmysel 🙂

 • Danusa kupila som si surovy ametyst..mam ho nieco vyse tyzdna..som este aj v znameni strelca..prvy den v pohode tesila som sa z neho,druhy den som ho vycistila pod prudom vody a cez noc dala na okno..dalsie 2noci som ho mala pri vankusi a nemohla som spat skoro vobec,vzdy ked som sa ho chytila nemala som z neho dobry pocit,ale povedala som si ,ze sa mi to zda ,ved to je ametyst 🙂 ..potom som ho neriesila asi 3 dni niekde v kabelke vo vrecku zazipsovany som ho mala,vcera v noci som si ho vytiahla ked som bola v posteli,najprv som si ho dala nachvilu do lavej ruky (som pravacka) ,nič…potom do pravej a zacala som uplne citit ako mi bije srdce..nebilo mi rychlejsie ale viac som v hrudi citila ze bije..ale zase som si povedala,ze nahoda..dnes ho mam v praci so sebou na stoliku a zacalo ma sem tam pichat pri srdci,myslela som si ze je to z cigariet ,ale potom som ho uz zobrala a schovala do krabičky a zahadzala vecami..pri srdci ma uz prestalo zatial pichat 3hodiny nehororim,ze to nemohlo byt z tych cigariet..ale uz si sa stretla ,ze by niekto mal take pocity z ametystu?

 • ahoj kala, nestretla som sa s tým, že by také niečo niekomu robil ametyst, ale ja som sa s mnohými vecami nestrela 🙂 môže sa to kľudne stať, že niekto reaguje takto na nejaký kameň. riešením je zakopať ho na pár dní do zeme a skúsiť znova a keď to bude robiť stále, tak sa ho vzdať, lebo možno ste nekompatibilní. skús nejaký iný ametyst, či Ti robí to isté a keď áno, tak si radšej nájdi iný kameň.

 • sorry kámo, ale toto nie je plocha na reklamy zadarmo

 • Danusa:

  Ahoj,
  ametyst je fialovy kamen a ta moja pyramida z ametystu je uplne vyblednuta,
  vies preco?

 • ahoj Kinkdzaba 🙂

  ametyst, tak ako všetky kremene, bledne na slnku, preto sa nemá nabíjať na slnku. nedá sa to nijak zvrátiť, ostáva už len akceptovať, že bledá fialová je rovnako dobrá ako sýta fialová 🙂 a na účinky to nemá žiaden vplyv, takže ak nemáš problém s bledo fialovou, kľudne sa na to vybodni 🙂

 • dobrý den,nedavno som si kupil naramky : howlit modrý,krištál s turmalinom a karneol.Chcel by som sa opýtať ako tieto jednotlive kamene nabijem,pretože hladám na internete a všade píšu inak,dakujem 🙂 a do buducna si planujem kupiť ruženin,jadeit a ametyst , tak aj tu by som poprosil o radu ako ich potom nabijem 🙂

 • ahoj Vlado 🙂
  sú jednoduché postupy, ktoré sa dajú použiť vždy. niektoré kamene neznášajú dobre slnko, lebo z nich vyťahuje farbu. sú to všetky kremene, čiže v Tvojom prípade ruženín a ametyst, krištáľ je tiež kremeň, ale tam nie je žiadna farba, ktorá by sa mohla vytiahnuť 🙂 potom niektorým vadí soľ, niektorým vadí voda a tak rôzne. a potom sú bezpečné spôsoby, ktoré sa dajú aplikovať na všetky kamene bez rozdielu. čistiť sa dá každý kameň hematitom alebo dymom a nabíjať zas krištáľom alebo mesačným svetlom. ale z tých Tvojich môžu ísť všetky do vody, takže ich môžeš čistiť aj vodou.

 • Ahojte. Stala sa mi taka vec. Cez tyzden som sa s kamoskou rozpravala o kamenoch. A vravela jej ze jeden nosim v penazenke uz dlho – amethyst. Podla znamenia sa ku mne nehodi, som rak ale ked som si vyberala kamen pred rokmi tak mi nanho padol zrak. V tento isty vecer som citala ze priatelovi ktory je ryba sa tento kamienok hodi. Druhy den sme boli spolu a rozmyslala som ze mu ho darujem no nemala som srdce vzdat sa ho. Dalsi den som sa v praci hrabala vzadu v sklade v jednej starej krabici s haraburdami papierenskymi haraburdami (pracujem v banke) ked zrazu z roztrhnutej krabice sa mi vkotulal kamen do ruky. Amethyst. Bola to nahoda? Alebo znamenie? Velmi cudne to bolo cele… par dni potom ako sme sa o kamenoch bavili… stalo sa nieco podobne uz niekomu?

 • ahoj nicol, mne sa také veci občas udejú. kedysi som nad tým rozmýšľala, ale teraz už ani nie, lebo je to jedno podľa mňa 🙂 no ale toto konkrétne, čo sa stalo Tebe by mohlo znamenať, že teraz Ti ametyst vie nejak pomôcť.

 • Ahoj danusa.Mam viacero kamenov.Niektore dlhu dobu. Vsimla som si, ze niektore su poskodene(odstepene).Ale take neboli ked som ich kupovala alebo dostala.Pocula som,ze ked sa nieco take stane ten kamen nema pre mna vyznam uz,ze svoju ulohu splnil a uz sa ho mam zbavit.Je to pravda?

 • ahoj tangra, nie je to pravda, dá sa používať aj taký kameň.

 • Veľmi pekné

 • ako chapem ze niecomu treba verit…ale nech vam nejebe…Peace

 • a Ty čomu veríš?

 • Ahoj , chcem sa opýtať …som v tomto nový … mám 45cm nahrdelnik ametyst , náramok čisto z citrinu ,naramok z čisteho kryštalu a jeden čakrovy naramok ktory obsahuje …
  1. čakra – Tigrie oko
  2. čakra – Karneol
  3. čakra – Aventurín
  4. čakra – Ruženín
  5. čakra – Sodalit
  6. čakra – Ametyst
  7. čakra – Krištáľ

  v podstate ma zaujima podla toho čo som sa dočital ,či ich po očisteni vodou (môžem všetky naraz?? ) treba nabíjať na mesačnom svite…alebo stačí že je tam ten kryštalov naramok ? dakujem veľmi pekne…

 • ahoj Messiah (zaujímavý výber mena) 🙂
  všetky môžeš čistiť naraz a nabíjať na mesačnom svite. ten krištáľový náramok nestačí na vybitie a nabitie tých ostatných.
  s radosťou 🙂

 • ďakujem ,používam ho už roky …myslím že má niečo do seba 🙂 ďakujem za Tvoju odpoveď a môžeš mi objasniť ako sa to robí ?? očisťovať pod tečúcou studenou vodou to viem čiže iba pustím vodu a držím tam všetky tie krásne kamene ? koľko ? 5 min ? …a o nabíjaní to nemám šajnu že ako … mesačný svit je nejaká špeciálna časť alebo to môžem proste v noci položiť len tak na trávu ? 😀 alebo na kapotu auta ? 😀 snažím sa aby to neznelo až tak hlúpo …:D ďakujem

  • a ešte ma napadlo …že ako dlho to ma byť na tom svite…či už je to mesačny alebo slnečny….a svit je vlastne len to že na kamene to dané vesmírne teleso svieti ? 🙂 kto sa nepýta nevie..:D dakujem

 • s radosťou 🙂
  no buď tak, že ich čistíš pod prúdom minútu, dve alebo ich dáš do misky s vodou a necháš také dve hoďky, alebo cez noc.
  nabíjaš vystavením na slnečný alebo mesačný svit, keď máš možnosť dať ich na trávu, tak to je najlepšie, keď nie, tak na okno stačí, proste tak, aby mali výhľad na slnko alebo mesiac 🙂 kľudne aj na kapotu, ak nemáš auto zaparkované na ulici 🙂 a necháš ich tak dve hoďky zas, kľudne dlhšie, ale dve hodiny stačia, keď ich chceš použiť. no a väčšinu kameňov môžeš nabíjať na slnku, okrem tých, ktorým slnko vyťahuje farbu, čo nevadí, kvôli účinkom, len kvôli estetike. to sú všetky kremene, čiže ametyst, ruženín, citrín, záhneda, horskému krištáľu je to jedno, lebo menej farby mať nebude 🙂 ale aj farebné krištále. no a samozrejme mesačný kameň je tiež lepšie v mesačnom svite nabíjať z pochopiteľných príčin 🙂
  pýtaj sa ľubovoľne, však tu nie je žiadna komisia na posudzovanie intelektuálnej úrovne otázok 🙂 a jak hovoril môj dedek – nikto učený z neba nespadol 🙂

  hej, presne to je svit, je to svetlo. asi je to slovo, ktoré sa už tak hojne nepoužíva, si ma normálne zneistil, musím sa ísť pozrieť do slovníka 🙂

  • 😀 prepáč ,nechcel som ťa zneistiť 🙂 nuž a pri nabíjaní musí byť jasno či ten svit pôsobí aj cez obláčik ? 🙂 a napadlo ma , že či to mám vybíjať pravidelne alebo stačí raz (po kúpe) a potom už len v nejakom cykle kamienky nabíjať ?? a to vybíjanie a nabíjanie má nejaký hlbší význam ? či bez nabitia sa neprejavia tie účinky ktoré sú v popise k danému kameňu ? 🙂 ďakujem si zlatá – časť „aby mali výhľad na slnko alebo mesiac“ ma fakt pobavila 😀

  • 🙂 úplne v pohodičke, ja sa rada hrabem vo významoch slov, to je taký môj tajný koníček 😀 cez obláčik prechádza nejaké žiarenie, neviem ktoré presne, ale asi je lepšie, keď neni obláčik a keď je dlhodobo hnusne, napríklad na jeseň alebo v zime, tak sa musíme uspokojiť s tým, čo je 🙂 aj vybíjať treba pravidelne, nie len nabíjať, pretože kamene absorbujú všetky typy energií, ktoré ich obklopujú, čiže aj negatívne a potom ich zase zo seba vydávajú, takže keď Tvoj náramok naberie nejaké nepeknosti, tak Ti ich odovzdá a to nechceš. asi 🙂 ale ja toto napríklad riešim tak, že keď nejaký šperk nosím dlhodobo, tak sa s ním aj sprchujem a tým sa očistí a vonku sa zas nabije, čiže ho vôbec neriešim samostatne 🙂
   hehe, som rada, že Ti môžem byť vtipne nápomocná 😀

   • no a ešte ma zaujíma ako to je s tým že keď nosíš kameň tak mu dávaš a keď na ľavej tak príjmaš …ale neviem čo je to čo mu dávam ja … ak sa jedná napríklad o ruženín tak nejaké zlé skúsenosti v láske ? alebo napríklad citrin nejake bloky ohladom hojnosti ? či ho stači nosiť na lavej a on tym že dáva to prebije ? tomu nejak nerozumiem … 🙂 aspoň sa usmejem …:)

   • no to je tak, buď máš niečo, čo nechceš a chceš sa toho zbaviť, ako napríklad choroba alebo nejaká nežiadúca vlastnosť alebo pocit, napríklad strach a vtedy to potrebuješ kameňu odovzdať, čiže presne tak, ako si to chápal. no a potom máš veci, ktoré chceš z kameňa získať, napríklad odvahu, alebo podporu pre nejaký orgán, ktorý nie je fit alebo tak a vtedy prijímaš z kameňa energiu. no kamene je najlepšie nosiť tam, kde je vec, ktorú chceme zmeniť, čiže na tele tam, kde je problém a s duševnými vecami si napríklad nájdeme spojenú čakru alebo orgán a tam nosíme kameň, alebo prikladáme, ak to je miesto, kde sa nedá nosiť nič 🙂 no a ruženín je špeciálny prípad, pretože okrem iného pôsobí v rámci vzťahov a vtedy ho používame tak, že ho máme v dominantnej ruke, vďaka čomu cez nás pôsobí na naše okolie, čiže v prípade ruženínu nám pomáha získať kladné prijatie od okolia, či už vo veciach vzťahových alebo praktických, napríklad keď si ideme voľačo vybaviť na úrady a pochopiteľne očakávame, že nás tie beštie pošlú do hája, tak si zoberieme ruženín, môžeme ho mať aj vo vrecku na strane dominantnej ruky a už sa len usmievame ako slniečko na hnoji a čakáme, že tie obludy spravia, čo od nich chceme 😀

 • Včera som si kúpila ametist, vyčistila pod tečúcou vodou a na noc dala na balkón. Dnes som kameň držala v ruke asi 15 minút bol teplý a musela som ho pustiť, lebo sa mi začalo ťažko dýchať a začala mi veľmi rýchlo vysychať sliznica v nose. Po chvíľke ako som ho odložila ulovilo sa mi. Doteraz som čítala o pozitívnych vlastnostiach. Môže to byť negatívny účinok? Doteraz som žiadne kamene nemala. Má niekto podobné skúsenosti, príp.vysvetlenie? ďakujem.

  • ahoj ISKA, s kameňmi sa môžu diať rôzne veci, tak ako so všetkým. v tomto prípade Ti buď nesedí ametyst ako taký, alebo tento konkrétny kus. skús ísť do obchodu s kameňmi a skús iný ametyst, či na Teba bude pôsobiť rovnako, ak áno, tak ametyst je kameň, ktorý pre Teba nie je prospešný. skús aj iné kamene a vnímaj, ako na Teba pôsobia a potom si vyber ten, ktorý Ti bude najmilší. ten ametyst, čo máš hoď niekam do jazera, rieky, mora, zakop do lesa alebo inde do zeme, tak sa vráti do prírody a dôkladne sa očistí. určite ho nedávaj nikomu inému, lebo môže mať v sebe niečo nedobré a ten niekto nemusí byť taký citlivý, aby to odhalil tak ľahko, ako Ty. toto samozrejme neplatí v prípade, že si nerozumieš s ametystami všeobecne.

  • s radosťou 🙂 tak potom daj vedieť, ako to dopadlo, keď sa Ti bude chcieť.

 • Pred nedavnom som si kupil ametyst vybruseny do kyvadla. Rychlo som spoznal, ze je to zrejme najsilnejsi kamen, aky som drzal v ruke. Nie tak rychlo som tiez spoznal, ze ma taha do nizkych vibracii, tak som ho na tyzden zakopal. Nejaku malu zmenu tam citim, ale stale plati, ze ma taha dole (ukludnuje az unavuje, rozhodne neprinasa radost..).
  Nezda sa mi teda, ze ‘udržuje rovnováhu medzi „vysokým“ a „nízkym“’, ani ze ‘premieňa nižšie energie na vyššie vibrácie duchovnej a éterickej ríše’.

  Mozete mi, dobri ludia, povedat vasu skusenost? Je to normalne? Nemal by som ho radsej zakopat do zeme na vecne veky?

  • *
   Vcera vecer som si ho nechal nad postelou, nech na mna ‘svieti’. Bral som to ako posledny test (podla toho, co sa stane). No a co sa nestalo: pred 2 hodinami (4:11am) som sa zobudil z velmi zivych snov, celkom ciperny.

   Nuz, mam este mnoho skumania pred sebou, zda sa…

 • ospravedlnujem sa vsetkym, ale nemozem teraz reagovat, lebo malujeme byt (pomoooc) a mam obmedzeny pristup k pocitacu. odpoviem hned, ako to bude mozne.

 • ahoj antinim 🙂
  keďže si unikát a Tvoj ametyst tiež, nemôžeš spraviť nič lepšie, než získať vlastné odpovede. vynikajúco cítiš, takže sa len drž toho a budeš vedieť veci z prvej ruky.
  tak hor sa do výskumu! 🙂

 • Ahojte, chcem sa opytat ci ak si kupim privesok Ametystovy zbruseny a z jednej strany bude kov(na.kozi)ci to bude mat rovnaky ucinok ?

 • ahoj Nelka, áno, bude to mať rovnaký účinok. samozrejme keď potrebuješ riešiť nejaký akútny problém, tak je optimálne prikladať kameň priamo na kožu na miesto, kde sa problém vyskytuje, ale keď chceš dlhodobé pôsobenie, tak takto to stačí.

  • Pisal som ti neviem či ti to prišlo,v postate kameň na svojej sile nestratí nič,treba sa vyvarovat slnku,nesmie byt na slnku,slnko vytiane farbu z neho,alebo potom kúpiť nový……môj imeil……….robisimon7@gmail…..ak by si mi chcela napisať,ahoj….

 • docital som sa, ze ametyst na slnku bledne, to je presne to co sa stalo s mojim ametystom, ktory som este ako dieta dostal pred mozno 10 rokmi
  zaujimalo by ma, ci tym o nieco prichadza (okrem farby samozrejme 😀 ) alebo aj po vyblednuti ma svoje schopnosti.
  dakujem 🙂

  • ahoj tintin 🙂
   blednutím sa našťastie nič nedeje s účinkom ametystu, takže môžeš veselo používať a očakávať výsledky 🙂

 • Ahoj vedela by si mi prosim poradit? kupila som si dnes ametyst ako privesok na snurke… mam ho na krku .. a chcem sa spytat ci ho treba na zaciatku nejako vycistit alebo nabit ak ano tak ako. Inak je uplne tmavy … dakujem 🙂

 • ahoj viki 🙂 áno, každý kameň, čo máš nový treba najprv očistiť od bordelu, ktorý na seba zobral a potom zas potrebuje nabiť, aby mal silu pôsobiť. ametyst je najjednoduchšie vyčistiť vodou – na dve hoďky až ľubovoľne dlho do misky/pohára s vodou a potom buď na mesačnom svite nabiť alebo na krištáli (rovnako dlhý čas, ako čistenie). počítaj s tým, že Ti vybledne časom, keď ho budeš nosiť na krku, ale to nijak nevadí účinkom.

 • Danusa:
  Ahoj.Ze vraj ked chcem si zacat komunikovat s vilami tak potrebujem Anasovy ametyst.Vies nieco o tom?

 • Ananasovy Ametyst som myslel

 • ahoj Filip 🙂 víly nepatria do môjho okruhu záujmov, takže k tomuto sa žiaľ neviem vyjadriť. ale skús a potom daj vedieť.

 • Danusa:
  ja som to zistil praveze na tejto stranke.
  Tam je napisane v zozname kamenov a ich pouzitia,
  ze vilia risa ananasovy ametyst.
  Ale da sa kupit asi len tazko.

 • chápem, ale nie všetko sú moje skúsenosti, to by bolo na niekoľko životov 🙂 sú to vyzbierané informácie. keď chceš ananásový ametyst, tak sa dá kúpiť tu: http://www.ebay.com/sch/Collectibles/1/i.html?_from=R40&_nkw=pineapple+amethyst

 • Povedzte mi prosím prečo svrbí náramok Ametystu a Ruženínu :/ Ďakujem

 • hmm, to naozaj neviem… nemá nejaké kovové súčasti, ktoré Ti vadia? rozhodne ho dobre poumývaj a skús znova, možno sa na neho nachytalo niečo, čo Ťa dráždi.

 • Danusa:
  Ahoj Danusa,chcel som ti napisat,ze uz mam ananasovy ametyst mama bola na velkej vystave mineralov a tam mi to kupila.

 • Ahoj,mozem nosit naramky citrin a ametyst spolu?pripadne aj tigrie oko?vdakaaa

 • ahoj Sju, áno, môžeš 🙂

 • Ahoj, má energetický ametystový náramok taký istý účinok ako kameň a môžem ho nosiť s bežným náramkom, teraz mám citrín s kryštálom, alebo spolu s inými.
  Ďakujem

  • ahoj Gabriela, energetický náramok je podľa mňa iba názov, ktorý má pritiahnuť záujem, ale navyše oproti kameňu nemá nič… môžem sa v tom samozrejme mýliť, ale aj nie 🙂 takže keď máš ametystový náramok, tak funguje ako ametyst. netuším, čo by mal mať ten energetický náramok navyše, takže neviem, ale keď nič, ako si myslím, tak kľudne môžeš, hoci kvôli účinkom je lepšie nosiť vždy iba jeden kameň. čo ale neplatí pre krištáľ, pretože ten síce má vlastné účinky, ale s ostatnými kameňmi dobre spolupracuje – zosilňuje ich účinky.

 • ..v utorok som sa odobral z tohto sveta ,ale lekárka u ktorej som práve bol ma vrátila späť zástava chviľkova srdca a moja dcéra mi dnes doniesla veľkú asi 10cm skalu ametistu je tam neskutočne veľa kryštálikov v kope vraj mi to ma pomôcť ale ja som tomu akosi neveril .Zatial som to neskúšal ani nemám s tím skúsenosti.Mal som zastavu srdca a som narodený 29.5. je dobrý pre mňa?

 • waw Naster, to muselo byť niečo… a máš aj nejaké zážitky?

  no a vieš prečo si mal zástavu srdca? ametyst sám osebe neúčinkuje na srdce, ale možno účinkuje na niečo, čo Ti to spôsobilo a dcéry obvykle poznajú svojich rodičov natoľko, aby vedeli vybrať správny kameň. dátum narodenia nie je rozhodujúci faktor pri výbere kameňa. a ako si na tom momentálne?

 • Ahoj.
  Kde nosit ametyst, kdyz je nekdo alkoholik-samozrejme krome varianty ze v ustech jako spunt?

  • ahoj annabellee 🙂
   hehe, ametyst sa môže nosiť kdekoľvek, kľudne na krku ako prívesok, kľudne vkladať pod vankúš na noc a v pohode aj ako náušnice 🙂

 • danusa

  ahoj danusa my sme sa bavili o tom ananasovom ametyste,
  uz mam taky vecsi kusok mama mi ho priniesla z vystavy mineralov
  mam tiez kyvadlo z neho a pred par dnami som ho kupil v obchode s mineralmi v avione taky stanok este maju par kuskov a si po vyplate pojdem dokupit.
  som s nim velmi spokojny.vies ako som ho trafil?tam na rozdelenie ucelu pise niekto,ze vilia risa ananasovy ametyst.ale mozem prezradot,ze lepsie sa hlada
  pod nazvom kaktusovy ametyst je to iste a viem to na 100 percent.to sa vola kaktusovy ametyst preto lebo to ma druzy tie spice ako gastan.tak to mam nove.odpis ak chces.

 • ahoj filip 🙂
  ako sa Ti darí?
  no jaká paráda… ja som tiež chcela ísť na nejakú výstavu, ale už peknú dobu nie som organizátorka vlastného času 😀
  ten stánok v avione som aj ja minule omrkla, majú prekvapivo slušný výber.
  aha, to som nevedela, ďakujem za informáciu.

 • ahoj danusa mam sa dobre,dakujem
  ja tam obcas chodim okolo toho stanku v avione a obcas tam kupim ked mam naladu
  a chodis do obchodov s ezoterikou?to je moja zaluba.
  ja chodim na tara ezoterika,gaia ezoterika akasa ezoterika a sem tam zanna ale malo do zanny nemam to s cestou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre