beryl

Farba: ružový (morganit), modrý, zlatý, žltý, zelený (smaragd), biely, červený (bixbit)
Vzhľad: dúhové prizmatické kryštály, niekedy priezračné a ihlanovitého tvaru
Výskyt: ľahko dostupné, niekedy však drahé
Náleziská: USA, Rusko, Austrália, Brazília, Česká republika, Francúzsko, Nórsko

Vlastnosti
Beryl vás naučí, ako robiť iba to, čo naozaj potrebujete. Pomáha zvládať životné stresy a odhodiť zbytočné záťaže. S jeho pomocou sa naladíte na svojho duchovného sprievodcu, ktorý vám poradí, čo by ste mali práve teraz urobiť. Zosobňuje čistotu všetkého bytia. Beryl pomáha dopĺňať životné sily a jedná sa o vynikajúci kameň pre veštenie. Často sa používa na výrobu vešteckých gulí. Aktivuje a otvára korunnú čakru spoločne s čakrou solar plexu.
V duševnej rovine beryl podnecuje odvahu, uľavuje od stresu a upokojuje myseľ. Na duševnej úrovni pomáha zbaviť sa rozrušenia a zmätku a znížiť prílišné podráždenie. Napomáha pozitívnemu pohľadu na svet. Umožňuje nám zbaviť sa prehnaného hĺbania a zbytočných obáv. Beryl tiež obnovuje lásku tých, čo síce žijú v manželstve, ale ich city v priebehu času ochladli.

Liečebné využitie
Beryl pomáha jednotlivým orgánom pri vylučovaní škodlivých látok a posilňuje pľúcnu a obehovú sústavu. Zvyšuje odolnosť voči toxínom a škodlivým látkam z okolitého prostredia. Pôsobí liečivo na srdce, pečeň, žalúdok a chrbticu. Pomáha pri otrase mozgu. Beryl je ukľudňujúci kameň. Ako elixír sa dá použiť pri liečbe krčných infekcií.

Umiestnenie
Podľa potreby alebo použiť na veštenie.

Zlatý beryl je kameň jasnovidcov a používa sa k obradom rituálnej mágie. Pomáha pri veštení a magických rituáloch. Tento kryštál zvyšuje čistotu živých bytostí. Učí človeka iniciatívnemu jednaniu a nezávislosti. Súčasne podnecuje schopnosť premieňať skryté možnosti v reálne činy. Otvára korunnú čakru aj čakru solar plexu.

Morganit (ružový beryl) vyvoláva lásku a udržuje ju. Dodáva odvahu k prejavom lásky a vytvára priestor potrebný k tomu, aby sme si skutočne mohli užívať život. Ako ružový kameň aktivuje a prečisťuje srdečnú čakru, do života plného stresu prináša pokoj a blahodárne pôsobí na nervový systém. Tento kameň vás upozorní na zlozvyk využívať únikové cesty a na prehnanú ješitnosť, ktorá vám môže brániť v duchovnom rozvoji. Upozorní tiež na dosiaľ prehliadané potreby duše. Morganit pomáha rozpoznať nenaplnené citové potreby a nevyjadrené emócie. Jedná sa o účinný kameň pri zaháňaní nepriaznivých myšlienok a podvedomého odporu, ktorý bráni uzdraveniu a osobnej premene. Zbavuje človeka duševného návyku stavať sa ustavične do role obete a otvára srdce, aby dokázalo prijímať ničím nepodmienenú lásku a úľavu. Udržuje citovú zložku osobnosti vo vyrovnanom stave, zatiaľ čo v tele dochádza k psychosomatickým zmenám. Pokiaľ sa používa k liečbe, pomáha morganit proti stresu a chorobám, ktoré s ním súvisia. Posilňuje zásobovanie buniek kyslíkom, podporuje ich prestavbu, lieči tuberkulózu, astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, srdečné problémy, závraty, impotenciu a nedostatočnú činnosť pľúc.

Bixbit (červený beryl) otvára a nabíja energiou základné čakry.

beryl biely beryl modry
beryl biely beryl modrý

beryl zeleny beryl zlty
beryl zelený beryl žltý

5 komentárov

 • Šalfa píše:

  Je možné si rôzne technik práce s minerálmi a kameňmi osvojiť v praxi pod dohladom skúseného mentora? Ak áno kde?

 • danusa píše:

  ahoj Šalfa, nerozumiem otázke… chceš sa naučiť opracovávať kamene? kedysi existovala zlatnícka škola, neviem, či ešte stále a nejaké kurzy tohto typu som nevidela nikde, takže asi by bolo najschodnejšie osloviť nejakých šperkárov a zistiť, či by boli ochotní Ťa učiť. ak som to pochopila zle, prosím dovysvetli.

 • Šalfa píše:

  Mal som skôr na mysli prácu s kameňmi na spiritualnej úrovni. Meditácie, tvorba mriežky z minerálov. Ako ich správne použiť na účel, ktorým by som vedel koncentrovať ich energiu. Postupne im porozumieť a vedieť prakticky využiť energiu efektívne.

  1. barbora píše:

   ahoj, mam znameho co sa tym zaobera

 • danusa píše:

  aha, tak o takom niečom neviem vôbec… asi iba z literatúry treba teóriu získať a vlastným testovaním praktické informácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre