dioptaz

Farba: temne modrozelený alebo smaragdovo zelený
Vzhľad: žiarivé kryštály, väčšinou v matičnej hornine alebo ako nekryštalická hmota
Výskyt: veľmi vzácny a drahý
Náleziská: Irán, Rusko, Namíbia, Kongo, severná Afrika, Chile, Peru

Vlastnosti
Dioptaz pôsobí ako účinný liečivý kameň na srdce a súčasne dokáže otvárať vyššiu srdečnú čakru. Jeho nádherné modrozelené zafarbenie dvíha všetky čakry na vyššiu úroveň a napomáha ich duchovnému naladeniu. Majiteľ kameňa sa s jeho pomocou dostáva do vyšších rovín vedomia. Jeho pôsobenie má dramatický dopad na ľudské energetické pole.
Po duševnej stránke napomáha dioptaz vniesť do súčasného života pokoj a zároveň – trochu paradoxne – vyvoláva aj spomienky na životy minulé. Podporuje pozitívny vzťah k životu a upevňuje schopnosť naladiť sa na vlastný zdroj energie. Vo všetkých oblastiach ľudského konania dokáže meniť negatívne javy na pozitívne a súčasne odbúrava dôsledky neschopnosti naplniť vlastný potenciál. Zvlášť pomáha vo chvíľach, keď už nevieme, čo ďalej, pretože vie ukázať správny smer do budúcnosti.
V duševnom živote pôsobí dioptaz ako silný mentálny čistič a pomocník pri detoxikácii. Zbaví vás tiež túžby ovládať druhých. Na citovej úrovni môže fungovať ako most smerujúci k emocionálnemu zotaveniu – zvlášť zásluhou dieťaťa ukrytého vnútri v kameni. Jeho zelené lúče preniknú hlboko do srdca, kde dokážu pohlcovať staré rany a zdanlivo zabudnuté bolesti. Dioptaz odstraňuje smútok a ľútosť a mimoriadne dobre dokáže hojiť bolesti srdca spoločne s útrapami sprevádzajúcimi pocit opustenosti.
Naučí nás chápať, že bolesť a problémy v medziľudských vzťahoch sú odrazom vnútorného odcudzenia človeka sebe samému. Kryštál toto narušené spojenie napraví a vnáša lásku do života na všetkých úrovniach. Dioptaz dokáže zaceliť aj citovú „čiernu dieru“, ktorej dopad na lásku je celkom ničivý. Tento kryštál je schopný odsunúť bokom už prekonané predstavy o tom, akú podobu by láska mala mať a namiesto nich vyvoláva nové vibrácie navodzujúce pocit lásky.
V duchovnej rovine aktivuje dioptaz položený na tretie oko vyladenie duševného videnia. Kameň nám umožňuje pocítiť svoje vlastné duševné bohatstvo.

Liečebné využitie
Dioptaz upravuje nesúlad prejavujúci sa na bunkovej úrovni, aktivuje bunky a detskú žľazu. Prináša úľavu pri Méniérovej chorobe, znižuj vysoký krvný tlak a pomáha potlačiť bolesti a migrény. Preventívne účinkuje proti infarktu lieči tiež kardiovaskulárne choroby. Znižuje únavu a pomáha prekonať šok. Zbavuje telo jedov, potláča žalúdočnú nevoľnosť a napomáha regenerácii pečene. Zvlášť účinný je pri prekonávaní rôznych závislostí a stresu. Proti bolestiam hlavy a ďalších častí tela sa dá použiť vo forme elixíru.

Umiestnenie
Nad vyššou srdečnou čakrou. Vynikajúci je v podobe drahokamovej esencie.

dioptaz
dioptaz

16 komentárov

 • danusa píše:

  LOL 😀 a túto svoju poznámku by si ako zhodnotila, keby nešla z Tvojej osvietenej makovičky? 🙂

 • Soňa píše:

  Mám jeden kameň, volá sa DUMORTIER. Je taký tmavozelený so žltým fliačikom. Chcem sa spýtať, či taký kameň existuje, pretože ho nikde neviem nájsť.
  Ďakujem.

  prosim co najskor odpoved diki

 • danusa píše:

  ahoj Soňa, ten kameň, o ktorom si myslíš, že ho máš sa volá dumortierit a je modrej farby so šedými, niekedy bielymi alebo béžovými škvrnami a tmavozelený so žltým fliačikom je neviem čo… keby bol s červenými fliačikmi, tak je to krveľ, ale žlté fliačiky na zelenom podklade som ešte nevidela. daj niekam fotku a potom link, možno budem vedieť, čo to je, keď ho uvidím.

 • Soňa píše:

  Je to iba malá škvrnka…
  A predavačka mi povedala že sa volá Durmortirgit či ako.

 • danusa píše:

  tá škvrnka nie je kľúčová, podstatné je, že je zelený… dumortierit je iba modrý a durmortirgit je slovo, ktoré vidím prvý krát… najlepšie spravíš, keď zájdeš znova do obchodu a opýtaš sa, čo je to za kameň a napíšeš si presné znenie, lebo zatiaľ je to veľmi nejasné.

 • Darcy píše:

  Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu – cínujem sklo a polodrahokam, perly i minerály ale chcem teraz prejsť na striebro a potrebujem naozaj dobré a pekné kamene – takže hľadám poctiveho dodávateľa alebo preverený obchod s prijateľnými cenami. Prosím poraďte mi. Vopred Vám ďakujem

 • danusa píše:

  ahoj Darcy, obávam sa, že v tomto Ti neporadím a hlavne neviem, či chceš nejaké kabošóny alebo surové kamene alebo tromlované, v každom prípade je ale najlacnejšie nakupovať na ebayi a máš tam k dispozícii množstvo druhov, ktoré na slovensku nie sú veľmi dostupné.

 • danusa píše:

  uaaaa, to je riadne drsné 🙂 také voľačo by som si vedela predstaviť na takej zhýčkanej paničke, ktorá už nevie čo od dobroty, tak si kupuje zlaté krokodíly, ktoré si omotáva okolo prsta 😀 rozhodne to je veľmi praktický prsteň 🙂
  len dúfam, že máš aspoň zhruba podobný názor a neurazila som Ťa mojim 🙂

 • Zdenka píše:

  neurazila, toto by som nechcela ani za svet 😀
  ale páči sa mi vypracovanie, ten šperkár je šikovný, to musím uznať.

 • londhoo píše:

  Dobry den, kde sa da pravy kamienok zakupit? Viete niekto poradit?
  Dakujem

 • Judka píše:

  Ahoj Danuška, chcela by som sa opýtať, či môžem nosiť náramok dioptaz na pravej ruke a zároveň ruženín s karneolom na ľavej. Nerušia sa ich účinky navzájom? Vopred ďakujem. 😛 😛 😛

 • danusa píše:

  ahoj Judka, môžeš ich kľudne nosiť spolu, ale keď chceš účinok, nos vždy iba jeden kameň.

 • Tímea píše:

  Ahoj Danuša. Mam velmi rada tvoju stranku aj všetky užitočne info o krasnych kamienkoch ktore mam velmi rada. Chcela by som sa spytať na chrome diopside, myslela som si že je totožny s tymto no vysvitlo že nie. Mohla by si pridať jeho učinky. Ďakujem

 • danusa píše:

  ahoj Timea,
  som rada, že je Ti stránka užitočná 🙂
  žiaľ moja situácia je dlhodobo taká, že mám veľmi málo času na jej obhospodarovanie, som rada, že ako tak zvládam odpisovať na komentáre, takže nové kamene nevidím veľmi reálne 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre