Farba: zelený, oranžový, hnedý, modrý, modrozelený, krémový, levanduľový, červený, biely
Vzhľad: priesvitný (nefrit) alebo krémový (jadeit), niekedy na dotyk mydlovitý
Výskyt: dostupný vo väčšine farieb, v niektorých však vzácne
Náleziská: USA, Čína, Taliansko, Barma, Rusko, Stredný východ
Vlastnosti
Jadeit je symbolom čistoty a vyrovnanosti. V orientálnych zemiach je vnímaný ako zosobnenie múdrosti získané počas rozjímania. Jadeit je spojený so srdečnou čakrou a zvyšuje lásku i kvalitu starostlivosti o rodinu. Jedná sa o ochranný kameň, ktorý udržuje svojho nositeľa mimo nebezpečenstva a vnáša do jeho života harmóniu. Jadeit priťahuje šťastie a priateľstvo.
V duševnom živote stabilizuje osobnosť a uvádza dušu do súladu s telom. Prináša sebestačnosť. Dokáže odhaliť negatívne myšlienky skryté v hĺbke duše a upokojuje myseľ. Podnecuje zrod nových myšlienok a dokáže predostierať jednotlivé úlohy ako jednoduchšie.
Do duševného života vstupuje jadeit tiež ako kameň snov. Keď ho položíte na čelo, prináša sny ponúkajúce dôkladný pohľad do vnútra vecí. Napomáha uvoľneniu emócií, zvlášť podráždenia.
Duchovne dodáva jadeit odvahu prejaviť, kým v skutočnosti sme. Pomáha pri poznávaní seba samého ako duchovnej bytosti napĺňajúci ľudský údel a súčasne prebúdza dosiaľ skryté poznanie.
Na najnižšej telesnej úrovni účinkuje ako čistiaci kameň napomáhajúci činnosti orgánov, ktoré majú na starosti filtráciu a vylučovanie. Jadeit a nefrit majú totožné liečebné účinky. Špecifické vlastnosti im dáva rôzne zafarbenie.
Liečebné využitie
Jadeit pôsobí liečivo na obličky a nadobličky. Odstraňuje z tela jedovaté látky, uzdravuje bunkový a kostrový systém a pomáha hojiť stehy. Zvyšuje plodnosť, priaznivo pôsobí pri pôrode, vplyv má na bedrá a slezinu, udržiava rovnováhu tekutín a pomer kyslého a zásaditého prostredia.
Umiestnenie
Dá sa umiestniť alebo nosiť podľa potreby.
Modrý (alebo modrozelený) jadeit symbolizuje kľud a premýšľanie. Prináša vnútornú vyrovnanosť a trpezlivosť. Jedná sa o kameň zaisťujúci síce pomalý, ale zato trvalý pokrok. Pomáha ľuďom, ktorí sa cítia zdolaní situáciou, ktorá sa im vymkla z rúk.
Hnedý jadeit má silnú uzemňovaciu schopnosť. Spája svojho nositeľa so zemou a vnáša do jeho života pocit pohodlia a stability. Pomáha pri privykaní si na nové prostredie.
Zelený jadeit je najbežnejším jadeitom. Upokojuje nervový systém a prevádza túžby a vášne do konštruktívnych podôb. Zelený jadeit sa dá používať na harmonizáciu nefungujúcich vzťahov.
Levanduľový jadeit ponúka úľavu od citovej bolesti či tráum a súčasne zvyšuje vnútorný kľud. Učí bystrým reakciám, zdržanlivosti v citových záležitostiach a súčasne i schopnosti stanoviť si v nich jasné hranice.
Oranžový jadeit dodáva energiu a dokáže jemne podnecovať k ďalšej činnosti. Prináša radosť a učí nás vnímať vzájomne prepojenie všetkých bytostí.
Červený jadeit prináša najväčšiu dávku vášní a povzbudenia. Je spojený s láskou a „vypúšťaním pary“. Dokáže pocity zlosti a napätia presmerovať tak, aby sa ich dalo konštruktívne využiť.
Biely jadeit smeruje energiu k optimálnemu možnému využitiu. Mierni zmätky, zvýrazňuje najlepšie dostupné riešenia a pomáha pri rozhodovaní, ku ktorému ponúka zodpovedajúce informácie.
Žltý jadeit prináša spoločne s radosťou a šťastím energiu a povzbudenie. Učí vnímať vzájomnú prepojenosť všetkých bytostí. Pomáha funkcii tráviaceho a vylučovacieho systému.
jadeit biely | jadeit hnedý |
jadeit levanduľový | jadeit modrý |
jadeit oranžový | jadeit zelený |
jadeit žltý |
Akurat ze jadeit neni nefrit a to ze nefrit je priezracny a jadeit je kremovy je uz uplna hovadina. Najdrahsi jadeitovy kusok bol uplne priezracny tmavozeleny naramok z hodnotou 8 milionov USD. Viac na karat ako diamanty. Nefrit je lacna nekvalitna napodobenina jadeitu, ktora ma inu tvrdost a chemicke zlozenie.
Jano, v angličtine sa jadeit a nefrit označujú spoločným slovom jade, hoci nejde o rovnaké kamene.
K tomuto som našiel zaujímavý článok tu: http://www.gemstone.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=1
Nakoniec si myslím, že nejde o názov, ale o účinky kameňov a keďže mnohé kultúry považujú tie kameňe za ten istý, tak účinky budú prinajmenšom podobné.
To je môj skromný názor 🙂
nejde o ten istý kameň, ale o dva rôzne, ktoré patria do jednej skupiny. v slovenčine nemáme názov pre tú skupinu, ale v angličtine sa skupina volá jade a kamene sú jadeite a nephrite. neviem prečo to tak je, keďže chemické zloženie nemajú podobné, ale asi to má nejaký dôvod 🙂
o jadeite som počula,steleviznej relaci jedna znama my ukazala kuzlo spojenia sa mišlienkamy,s osobou ktora je nositelom jadeitu a na farbe nezaleži,hoci ja sa viac zaoberam liečbe bilinkamy ale aj tieto,možnsti liečba takymito kamienkamy doverujem ja vravim že silu ti daju ak tomu doveruješ lebo ak nie bude to mat opčny efekt
-laik ich rozpozná asi tak, že nefrit má v sebe niečo ako „riasy“ alebo vlákna (záleží od kvality, ale najčastejšie je sýty zelený s tmavozelenými vláknami a prípadne aj tmavými ako špendlíková hlavička veľkými škvrnkami horniny), posobí sklenene a krehko.
Naopak jadeit pôsobí mliečne, niekedy je až opalizujúco lesklý, má rôzne odtiene.
jadeit je vo farbe zelená,modrá,čierna.hnedá biela,fialová a ide od nepriehladnej až po priesvitnú.najdrahšie sú zelené priesvitné.
nefrit je iného zloženia a je vždy nepriehladný z rôznymi inklúziami a nerovnomernou farbou.cena je tiež rapídne nižšia
Zdravim, chcem sa opýtať či môžem nosiť spolu s turmalinom na na krku aj iné kamene.
ahoj Ivan, áno, môžeš, len si ujasni, čo od toho očakávaš.
otazocka citala som raz ze ked kamen zmeni farbu je uz mrtvy a teda neni mozne dobit uz len pochovat aby po rokoch ziskal silu zo zeme.mne sa zda pri tomto kameni ze zmliecnel zbledol ale kyvadlo nan reaguje tak ako som na tom teraz.Je zivy a mozny dobit, ci uz mrtvy
podľa mňa je v poriadku, určite nie je mŕtvy, akurát v ňom došlo ku nejakým zmenám. akým, ťažko povedať…
Mam prsten s tmavomodrym kamenom, su obdobia, ze ostane bledy. Ked ho vratim fo sperkovnice, po par mesiacoch je ppat uplne tmavy! Kamen je na 100% prirodny
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,moja kamarátka si kúpila prifarbený jadeit (na tyrkysovo) a na ruke jej ostavajú po guličkách čierne stopy. Tyrkysovú farbu nepúšťa. Necíti sa zle ani ruka ju nebolí. Neviete,čo by to mohlo byť? Ďakujem
ahoj Jarka, prosím tykaj 🙂
prifarbený jadeit na tyrkysovo sa mi zdá ako veľmi neobvyklý jav. povedala by som, že ide skôr o howlit, z ktorého sa robia falošné tyrkysy. no niekedy sa stane, že nie sú nafarbené poriadne, tak púšťajú niečo, prečo čiernu neviem, ale ak to nepôsobí žiadne problémy, tak je to jedno.
Dobrý deň, prosím môžem nosiť zelený jadeit spolu s Olivínom, zirkonom, citrinom a pyritom? Ďakujem