malachit Farba: zelený
Vzhľad: sústredené svetlé a tmavé prúžky
Výskyt: bežný
Náleziská: Rumunsko, Zambia, Kongo, Rusko, Stredný východ

Vlastnosti
Malachit je kameň obdarený veľkou mocou, ale súčasne patrí medzi kryštály, s ktorými je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne. Najvhodnejšie je používať ho pod dohľadom kvalifikovaného liečiteľa, ktorý má s uzdravovaním pomocou kryštálov skúsenosti. Je jedovatý malo by sa pracovať iba s jeho vyleštenou formou. Nikdy nevdychujte jeho prach. Keď sa užíva ako elixír, aplikuje sa iba zvonka. Druhou možnosťou je pri príprave elixíru postupovať nepriamou metódou.
Malachit zosilňuje kladné aj záporne energie. Uzemňuje duchovné energie do pôdy. Niektorí ľudia veria, že sa malachit zatiaľ vyvíja a neskôr sa stane jedným z najvýznamnejších liečivých kameňov nového milénia.
Malachit je ale už dnes dôležitým ochranným kameňom. Ľahko pohlcuje negatívne energie a znečisťujúce látky, ktoré odoberá priamo z atmosféry alebo ľudského tela. Pred použitím i po ňom by sa mal vyčistiť tak, že ho necháme na slnku položený na kuse krištáľu. (nikdy nepoužívajte soľ, lebo by poškodila jeho povrch.)
Malachit vstrebáva znečistenie plutóniom a chráni pred žiarením každého druhu. Mal by ho mať doma každý, kto žije v blízkosti jadrovej elektrárne alebo zdroja prírodnej rádioaktivity. Tiež čistí elektromagnetické znečistenie a lieči zemské energie. Je pevným putom spojený s prírodnými a božskými silami.
Malachit čistí a aktivuje čakry a umožňuje naladenie na duchovného sprievodcu. Keď sa položí na tretie oko, podporuje vyvolávanie vízií a duchovného pozorovania. Položený na srdce prináša rovnováhu a harmóniu. Otvára srdce a vyvoláva nepodmienenú lásku.
Dá sa použiť pri veštení z gule alebo ku vstupu do iných svetov – vonkajších i vnútorných. Cesta jeho stočenými vzormi uvoľňuje myseľ a vyvoláva prúd podvedomých predstáv. Pomáha pri prijímaní odkazov z budúcnosti.
V duševne je rovine je malachit kameňom premeny. Pod vplyvom tohto kameňa, spojeného s dobrodružstvom a podnecujúceho k riziku a zmenám, sa dá prežiť oveľa intenzívnejší život. Neľútostne ukazuje, čo blokuje váš ďalší duchovný rast. Malachit vyťahuje hlboko ukryté pocity a psychosomatické problémy, pretrháva nežiadúce putá a prekonané spôsoby jednania. Učí ako preberať zodpovednosť za vlastné činy, myšlienky a pocity. Uvoľňuje zábrany a povzbudzuje k prejavom emócií. Tento kameň zvyšuje schopnosť vcítiť sa do myslenia druhých ľudí a ukazuje, ako by sa jeho majiteľ cítil na ich mieste. Potláča ostýchavosť a podporuje priateľské vzťahy. Malachit sa prejavuje užitočne pri psychosexuálnych problémoch, najmä tých, ktoré spôsobili traumatizujúce sexuálne skúsenosti v minulých životoch. Pomáha pri procese znovuzrodenia.
V duševnom živote dokáže malachit preniknúť ku koreňom problému. Zvyšuje intuíciu a vhľad. Pomáha potlačiť duševné problémy vrátane duševných chorôb. Zmierňuje dyslexiu. Posilňuje schopnosť vstrebávať a spracovávať informácie. S jeho pomocou dokážeme lepšie pozorovať okolie a ľahšie porozumieť zložitým javom.
Položený na solar plexus umožňuje malachit dôkladné duševné uzdravenie. Uvoľňuje negatívne skúsenosti a staré traumy, vynáša na povrch potláčané myšlienky, vracia schopnosť hlbokého dýchania, uvádza do rovnováhy srdečnú a pupočnú čakru a zlepšuje schopnosť vnútorného vhľadu. V citovom živote umožňuje prežívanie intenzívnejších emócií, tie sa ale môžu rýchlo meniť. Malachit sa dá použiť aj pri skúmaní vlastného vnútra. Podnecuje snívanie a vyvoláva živé spomienky. V niektorých prípadoch je ale treba pôsobenie malachitu pri uzdravovaní a procesoch zmien podporiť ďalšími kameňmi.

Liečebné využitie
Malachit je mimoriadne všestranný liečivý kameň. Zvlášť užitočný je pri potláčaní kŕčov (vrátane menštruačných). Uľahčuje pôrod – niekedy sa mu hovorí kameň pôrodnej baby. Rezonuje so ženskými pohlavnými orgánmi a lieči pohlavnú nerovnováhu. Znižuje krvný tlak, lieči astmu, artritídu, epilepsiu, zlomeniny, opuchy kĺbov, patologické výrastky, nevoľnosť pri cestovaní, závraty, nádory, zrakový nerv, podžalúdkovú žľazu, slezinu a prištítnu žľazu. Uvádza do súladu DNA a bunkovú štruktúru. Zlepšuje činnosť imunitného systému. Podporuje odbúravanie jedovatých látok v pečeni, znižuje okyslenie tkanív. Keď sa nosí okolo pásu, lieči cukrovku.

Umiestnenie
Noste na ľavej ruke alebo položte a tretie oko. Tiež sa dá umiestniť na miesto, ktoré má vyliečiť. Ak ho položíte na solar plexus, bude pohlcovať negatívne emócie. Malachit môže vyvolať slabšie búšenie srdca. V takom prípade ho okamžite odstráňte a nahraďte ruženínom alebo rodonitom.

Malachit s chryzokolom sa môže ako čistý kryštalický drahokam prejavovať vysoko liečivými vibráciami. Kombinácia týchto dvoch kameňov symbolizuje celistvosť a pokoj. Keď sa položí na oblasť, ktorá je zdrojom nestability, jemne navodí rovnováhu. Ak položíme jeden z kameňov na tretie oko a druhý na solar plexus, dostanú sa do rovnováhy myseľ, telo a city.

malachit malachit na chryzokole
malachit malachit na chryzokole

malachit surovy malachit surovy
malachit surový malachit surový

20 komentárov

 • je mozne pouzivat malachit ak mam nizky tlak?

  dakujem

 • ahoj peti, nenašla som nič o tom, že by s tým mohol byť problém. ja by som ho na Tvojom mieste skúsila a v prípade, že by si mala v jeho prítomnosti nejaké fyzické prejavy, ako napríklad búšenie srdca, tak ho treba okamžite dať preč.

  • ahoj Danuska

   pytala som sa jednej pani, ktora tieto kamienky predava a ona mi vyriesila moju otazku.
   Ak mam nizky tlak tak tento kamienok nerobi ziadne zmeny s nim, on len znizuje vysoky tlak

   Ale napriek tomu Ti dakujem za radu s busenim srdca
   Prave teraz som si nasla tuto temu na webe a v tomto pripade sa odporuca uzivat ruzenin alebo rodonit s malachitom. Busenie srdca sa mi niekedy prejavuje tak to skusim ci to funguje

   Dakujem a prajem pekny den

 • Dobrý deň,

  kúpila som včera náramky s Malachitom,Tigrím okom,Sodalitom,,,,

  prosím vás,,pani,čo nám ich predala nám povedala,že ich na noc máme zasypať morskou solou,,,,,

  káždý náramok sme dali do pohára a solou zasypali,,,,,

  Je to správne riešenie čistenia kameňov ?

  ĎAKUJEM ZA RADU.

  • ahoj katarína,
   kamene sa môžu čistiť aj soľou, takže je to v najlepšom poriadku 🙂 a keď to chcete robiť takto, tak ich kľudne dajte všetky do jedného pohára, teda ak som správne pochopila, že ste ich dali zvlášť, to je škoda soli 🙂

 • Pekný den Danusa,

  moj 10 ročný syn je zbláznený do kameňov, a nedávno zistili babke zhubný nádor v líci. Daroval jej krištál a ja som jej kúpila na rady predávajúcej práve Malachit. Myslíte si že je vhodný keď začala brať chemo aj ožiare? Mám strach aby jej neuškodil ked si ho prikladá na líce, ktoré je po ožiare.
  Dakujem za odpoveď.

 • ahoj Veronika, kľudne si tykajme, však je to aj tak jedno 🙂
  malachit by mohol pomôcť s nádorom, na kožný nádor by bol ešte lepší chlorit, ktorý sa ale bude asi ťažko zháňať. ale deti vnímajú veci, ktoré sme sa my odnaučili vnímať, takže by som verila synovmu výberu. najlepšie by bolo, keby syn ten krištáľ naprogramoval presne pre babku. krištáľ je najlepšie programovateľný. ak by nevedel ako, tak mu povedz iba to, nech do kameňa vloží informáciu o tom, čo má pre babku urobiť, on už určite príde na to, ako to spraviť.
  neviem si predstaviť, ako by mohol kameň uškodiť po konvenčnej liečbe. ideálne by bolo, keby babka prestala chodiť na chemo a ožarovanie, prešla na surovú stravu, dávala si vysoké dávky vitamínu C a hlavne zistila, prečo ten nádor má a dala do poriadku to, čo ho spôsobilo, ale keď sa rozhodla takto, tak všetko, čo urobí navyše (napríklad používanie kameňov) bude lepšie, ako keby neurobila nič.

 • Dobry den,
  Chcela by som sa opytat ohladom malachitu. V jednom clanku som nasla ze :Pred použitím i po ňom by sa mal vyčistiť tak, že ho necháme na slnku položený na kuse krištáľu. A v inom, ze nema rad slnecne ziarenie. Prosim Vas ako ho mam cistit?
  Chcela by som sa este opytat: kupila som si kamen je na snurku ako privesok a ked som ho doma otocila nasla som na nom ryhu nie hlboku, ale kedze sa do kamenov nevyznam, chcela by som sa opytat, ci to je alebo nie je problem.
  Dakujem Zuzana

 • ahoj Zuzka,

  keď je kameň na krištáli, tak nemusí byť na slnku na to, aby sa nabil, takže stačí iba jedno z toho, netreba oboje, ale malachit by nemal ísť na slnko, lebo mu vadí veľké teplo, takže krištáľ je v tomto prípade tým správnym riešením. čistiť vodou.
  ryha v kameni nie je problém.

 • Nachádza sa aj na slovensku!

 • Dobry den, prosim Vas ako si rozumie malachit s ceskym granatom? Mozu byt spolocne na jednom sperku? Dakujem za odpoved. 🙂

 • ahoj Silvia, môžu byť bez problémov na jednom šperku 🙂

 • Dobry den, chcela by som sa opytat je mozne nosit malachit na ruke spolu s citirinom? Oba druhy kamenov su prave. Dakujem za Vasu odpoved

 • ahoj denisa 🙂 tykačky prosím 🙂 áno, malachit a citrín môžeš s kľudom nosiť spolu, len pozor na malachit, lebo nie každý ho znáša dobre, tak keby si cítila nejaké drobné fyzické zmeny, tak ho skús odložiť, aby si zistila, či ich spôsobuje malachit. keď nie, tak veselo nos ďalej, keby boli spôsobené malachitom, tak ho nos iba toľko, koľko Ti bude príjemné alebo vôbec.

 • Ahoj danusa, v prvom rade sa chcem zo srdca poďakovať za tieto stránky. Pred pár dňami som si chcela niečo prečítať o malachite no s hrôzou 😱😟 som zistila že sa nemôžem na tvoju stránku dostať tak som hľadala na iných a takto som sa presvedčila aká je tvoja jedinečná. Tvoje znalosti a skúseností – klobúk dole 👍🏻😉
  Poslala som Ti mailom fotku surového malachitu (teda moja otázka je či je to naozaj malachit) Neskutočne má očaril v jednom obchodíku v zahraničí a až potom som sa dočítala že je v surovom stave alebo prášok jedovatý. Môžem ho čistiť pod tečúcou vodou? A ešte neviem či rozumiem správne vybiť na hematite (znamená to že sa takto vyčistí aj od predošlých programovaní?) a nabiť na krištáli (tým sa jeho schopnosti zosilnia?) a potom si ho naprogramujem ako to potrebujem ja? Pochopila som to správne? Ďakujem za odpoveď 😊🌞

 • ahoj Anka 🙂 och, ďakujem Ti za milé slová, presne také voľačo som potrebovala 🙂
  vzostup.sk je teraz presmerovaný na kamene.vzostup.sk takže by to malo ísť, aj keby si išla na starú stránku… no a googlu chvíľu trvá, kým urobí poriadky vo výsledkoch 🙂 v každom prípade som šťastná, že je táto stránka užitočná a keď je ešte aj jedinečná… no čo si viac môžem priať 😀

  pozerala som na Tvoj úlovok a podľa obrázku som si naozaj nebola istá, lebo som jak živ nevidela malachit s takou štruktúrou a tak som išla hľadať na internety a ukázalo sa, že môže mať aj takúto štruktúru. takže je to malachit.

  áno, malachit je jedovatý, aj elixír z neho sa vyrába nepriamou metódou a treba si dať pozor na vdychovanie prachu z neho. áno, môžeš ho čistiť pod tečúcou vodou.
  čistenie a vybíjanie je to isté, čiže voda a hematit spravia rovnakú službu, pretože kamene netreba čistiť od špiny (pokiaľ sa teda nezasvinia :)) ale od energetického bordelu. čiže stačí jedno alebo druhé, ktoré si vyberieš je jedno. a nabíjanie je zas o dodaní energie, čiže paliva na prácu 🙂 nabíjať sa zas dá viacerými spôsobmi (na krištáli, slnku, mesačnom svite…) a všetky sú rovnocenné.

  programovanie kameňa je ale úplne iná pesnička. normálne majú kamene každý nejaký svoj špecifický typ pôsobenia a ten je nemenný. zas na druhej strane, každá vec (aj napríklad taká plastová fľaša :D) sa dá naprogramovať, ale obvykle máš nejaké obmedzenia. čiže, keď máš nejaký kameň, ktorý pôsobí upokojujúco, tak ho nebudeš vedieť naprogramovať na to, aby pôsobil povzbudzujúco. je to rovnaké, ako keby si chcela rybu naprogramovať na lietanie 🙂 čiže je dobré používať taký kameň, ktorý robí to, čo potrebuješ. keď však máš nejaké neštandardné potreby, tak je tu kameň, ktorý sa ako jediný používa na programovanie a tým je horský krištáľ.

  no a na záver mám otázku ja na Teba – kde si splašila tie smajlíky? 🙂

  • Ahoj danusa, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a tvoj čas ktorý si tomu venovala 😊 Smajlíky Ti posielam mailom 😃 a želám všetko dobré 🌞

 • 🙂 s radosťou, Anka 🙂 ja ďakujem za smajlíky a za obrázky 🙂 som dúfala, že tie smajlíky budú ľahko použiteľné, ale nevadí 🙂
  všetko dobré aj Tebe! 🙂

 • Dobrý deň, Danusa! Chcem sa Vás pekne opýtať či môžem nosiť spolu na jednej ruke náramok z červeného koralu, malachitu a azuritu? Ďakujem veľmi pekne

 • ahoj Zanna 🙂 tykáme, prosím 🙂 určite môžeš nosiť spolu tieto náramky, ale ak chceš mať nejaký efekt z ich pôsobenia, tak je lepšie nosiť vždy iba jeden kameň. ale nijak neublíži, keď ich budeš mať spolu a keď Ti ide iba o estetiku, tak môžeš nosiť naraz všetky kamene sveta 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre