olivin

Farba: olivový, žltozelený, medový, červený, hnedý
Vzhľad: matný, po vybrúsení a vyleštení číre kryštály
Výskyt: bežný
Náleziská: USA, Brazília, Egypt, Írsko, Rusko, Srí Lanka, Kanada, Kanárske ostrovy

Vlastnosti
V staroveku sa verilo, že olivín dokáže udržať človeka z dosahu zlých duchov. Ide o kameň chrániaci ľudskú auru. Tento kryštál je účinný čistič. Odhaľuje prítomnosť jedovatých látok na všetkých úrovniach a neutralizuje ich. Čistí jemné vyššie i fyzické telo rovnako ako myseľ. Otvára, prečisťuje a aktivuje srdečnú čakru spoločne s čakrou solar plexu. Uvoľňuje starú záťaž, ktorú si človek nesie na ceste životom. Odstraňuje tiež staré problémy, pocity viny alebo posadnutosti. Olivín prináša poznanie, že lipnutie na ľuďoch alebo minulosti neprináša nič dobré. Súčasne radí, ako sa odpútať od vonkajších vplyvov a ako získať vlastnú vyššiu energiu ako sprievodcu životom.
Tento kameň odhaľuje negatívne štruktúry a staré vibrácie, čím uvoľňuje prístup k novým frekvenciám. Ak sa venujete duševnej práci, pomôže vám v rýchlom postupe vpred. Tento jasnozrivý kameň vám pomáha porozumieť vlastnému osudu a duchovnému zmyslu života. Zvlášť účinný je pre liečiteľov.
V duševnom živote peridot potláča žiarlivosť, ľútosť a zlosť. Súčasne dokáže odstrániť stres. Zvyšuje sebadôveru a schopnosť presadiť sa bez agresívneho jednania. Olivín, ktorý motivuje k dosiahnutiu ďalšieho rastu, pomáha vyvolávať nevyhnutné zmeny. Uľahčuje spätný pohľad do minulosti, kde upozorňuje na dary, ktorých sa vám dostalo v podobe predošlých skúseností. Súčasne naznačuje, ako môžete sami sebe odpúšťať. Jedná sa o kameň, ktorý zvyšuje zrozumiteľnosť myšlienok, ich priezračnosť a celkovú pohodu. Je naladený na prijímanie duchovnej pravdy a reguluje priebeh životných cyklov.
Na mentálnej úrovni olivín zostruje myseľ a otvára ju novým rovinám vedomia. Bráni vzniku letargie a obracia pozornosť ku všetkému, čo ste (či už vedome, alebo podvedome) zavrhli. S pomocou olivínu dokážete priznať svoje chyby a potom pokračovať ďalej. Pomôže vám prijať zodpovednosť za vlastný život, hlavne ak ste verili, že všetko bolo vždy chybou niekoho iného. Pod vplyvom olivínu môžu dôjsť k výraznému zlepšeniu dosiaľ problematických vzťahov.

Liečebné využitie
Olivín má ukľudňujúci účinok. Uzdravuje a regeneruje tkanivá. Posilňuje metabolizmus a blahodárne pôsobí na kožu. Pomáha srdcu, detskej žľaze, pľúcam, močovému mechúru, slezine a tráviacemu traktu. Lieči tiež vredy, posilňuje zrak. Keď sa položí na brucho, pomáha pri pôrode, pretože zosilňuje svalové kontrakcie a súčasne mierni bolesť. Jeho energia upravuje bipolárny nesúlad a pomáha prekonať hypochondriu.

Umiestnenie
Noste na krku. Inak umiestnite podľa potreby, zvlášť na bruchu, v mieste pečene tak, aby sa dotýkal kože.

olivin surovy
olivín surový

21 komentárov

 • Zdenka píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, či majú kamienky účinok aj keď nie sú priamo umiestnené na tele, konkrétne ma zaujíma, či budú účinkovať, keď ich nosím ako náušnice. Mám náušnice z olivínu, citrínu, mystického topasu, lapis lazuri, labradoritu, koralu, akvamarínu apatitu, kyanitu … 🙂 …zároveň ich rada nosím aj na prsteňoch.
  Preto by som Vás chcela poprosiť o odpoveď, či majú aj v prípade nosenia na takýchto šperkoch účinok, prípadne na prívesku,ak sa nedotýka priamo tela (takýto mám larimar)
  Teším sa na odpoveď

 • danusa píše:

  ahoj Zdenka, kamene na človeka pôsobia, keď sa nachádzajú do 30 cm od tela, čiže nie je nevyhnutné ich mať priamo na koži.

 • Zdenka píše:

  ďakujem za odpoveď 🙂
  doteraz som sa s touto informáciou nestretla

 • danusa píše:

  neni za čo 🙂 tak všetko pôsobí do nejakej vzdialenosti, to sú zákony tohto sveta 🙂 aspoň myslím 😀

 • Katarína píše:

  Dobrý deň ma účinok aj keď mám kamene na skriny v spálni? Ďakujem za odpoveď

  1. Karolínka píše:

   Ahoj,
   Má účinok ale závisí v akej vzdialenosti ho máš od seba 🙂 Najlepšie ho mať pri mieste kde ho máš blízko… Ja mám povedzme olivín položený na skrini oproti postele a slabo ale účinkuje 🙂 a cítim sa z ním bezpečnejšie ale to s každým mojím polodrahokamom 😀

  2. danusa píše:

   ahoj Katka,
   áno majú, ale na priestor a nie na Teba. keď chceš, aby účinkovali na Teba, tak ich umiestni do 30 cm od seba, najlepšie je, keď sa Ťa dotýkajú. Takže tak, ako napísala Karolínka 🙂

 • Lea píše:

  Ahoj, prosím ťa chcem sa spýtať či mi vieš poradiť ktorý kamienok je úplne najlepší na odbúranie stresu, nervozity, trémy? Ďakujem za odpoved 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Lea,
  ja by som Ti odporučila morganit teda ružový beryl.

 • Lucka píše:

  Pekny vecer. Vie mi prosim niekto poradit ci mozem nosit nahrdelnik olivin a jantar spolu? Dakujem ❤

 • danusa píše:

  ahoj Lucka,
  jasné, že môžeš 🙂

 • jirik píše:

  Ahoj Danusa,
  chtěl jsem se Tě zeptat jaký je rozdíl mezi Peridotem, olivínem a chryzolitem; některé knihy o drahých kamenech je uvádí jako by se jednalo o jeden a tentýž kámen, ale s více názvy…..
  peridot je doporučován na odstraňování bradavic. Děkuji

  1. šutr :) píše:

   Ahoj jirik
   peridot,olivin a chryzolit je jeden istý kameň
   Síce má to tri názvy ale zdá sa mi že peridot je anglicky nazov ale je už aj „zoslovenčený“
   napr. najprv na Slovensku bolo že olivin – olivinit(ang.peridotit) (to isté len vo forme „porast na kameni“),a chryzolit je skôr vedecký nazov ,ale je to to isté 🙂

  2. danusa píše:

   ahoj jirik,
   šutr Ti napísal dobre, je to jeden a ten istý kameň. olivín je po slovensky a asi aj po česky, peridot je po neviem ako 🙂 asi také niečo, ako latinské názvy rastlín a zvierat, ale toto neviem, či je po latinsky alebo ako, ale používa sa sa to aj v angličtine, ale aj názov olivine. a chryzolit to isté.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Peridot

 • šutr :) píše:

  Ahojte dnes som si kúpil peridot náramok (splnil sa mi sen 🙂 ),je veľmi pekný a sú na ňom asi 6-8mm kúsky ale je na ňom jeden dlhší čo som si všimol až doma a je vysoký 1,3cm „waw“ veľmi som chcel peridot kamienok ale aj ten náramok je nádherný a ihneď som si ho obľúbil .

  Inak som čítal na pár stránkach že citrín „priťahuje peniaze a bohatstvo“(asi najviac zo všetkých kameňov)
  a tiež som čítal na viac stranách že peridot tiež tak že či by som ich mohol nosiť naraz, lebo citrín je kameň môjho znamenia a peridot tiež ale ten je hlavný pre august ale aj jeden z tých pre november…
  … tak mi prosím napíšte či to je dobrá komunikácia 🙂

  1. šutr :) píše:

   teda „kombinácia“ (opravilo mi to 🙁 )

 • danusa píše:

  ahoj šutr 🙂
  ja veľmi neverím tomu rozdeľovaniu kameňov podľa znamení, ale keď to Tebe dáva zmysel, tak choď podľa toho. ak oba kamene priťahujú bohatstvo, tak by to mala byť užitočná kombinácia. ale skús chvíľu jeden, chvíľu druhý, chvíľu oba a uvidíš, čo prinesie najviac bohatstva 🙂 a pridaj si k nim horský krištáľ, ten zosilní účinky.

  1. šutr :) píše:

   Vyskúšam len si musím nájsť v obchode kremena náramok 🙂
   Ďakujem za odpoveď Danusa

  2. danusa píše:

   s radosťou 🙂

 • Peter píše:

  Ako mam cistit olivin vodou alebo solov a cim ho nabyt mesiacom, slnkom krystalom alebo sa sam nabyje?
  Peter

  1. jirik píše:

   Očista: Vyžaduje velmi časté čištění pod tekoucí vodou a dlouhé nabíjení na přímém slunci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre