turmalin

Farba: hnedý, zelený, ružový, červený, žltý, modrý, melónový odtieň, modrozelený, čierny
Vzhľad: lesklé, matné alebo priehľadné kryštály, podlhovasté ryhované kamene alebo šesťstenné kryštály
Výskyt: bežný
Náleziská: Srí Lanka, Brazília, Afganistan, USA, západná Austrália, Afrika

Vlastnosti
Turmalín prečisťuje a transformuje príliš ťažkú energiu do podoby ľahkých vibrácií. Uzemňuje duchovnú energiu, čistí a vyrovnáva všetky čakry a vytvára ochranný štít okolo tela.
Je to šamanský kameň, ktorý zaisťuje ochranu počas obradov. Dá sa použiť pri veštení z gule. Tradične sa používal pri odhaľovaní vinníka alebo v ťažkých dobách, aby naznačil smer, ktorým sa ďalej uberať.
Tyčinky z prírodného turmalínu sú veľmi užitočným liečiteľským nástrojom. Čistia auru, odstraňujú bloky, rozháňajú negatívnu energiu a ukazujú riešenia špecifických problémov. Sú vynikajúce na harmonizáciu čakier a ich vzájomné prepájanie. Na telesnej úrovni obnovujú rovnováhu medzi meridiánmi.
Turmalín je pevne spätý s božskými energiami a nesmierne blahodárne pôsobí na záhrady a rastliny. Dokáže účinkovať ako prírodný insekticíd, drží si škodcov od tela a keď sa zakope do zeme, urýchľuje rast obilia a zlepšuje jeho zdravie.
V duševnom živote napomáha turmalín pochopiť seba samého aj ostatných. Zavedie vás hlbšie do vlastného vnútra, zvýši vám sebadôveru a potlačí strach. Zaháňa myšlienky navodzujúce pocit obete a priťahuje ku svojmu nositeľovi inšpiráciu, porozumenie, toleranciu a prosperitu.
Turmalín je účinný liečiteľ rozumu i duše. Uvádza do rovnováhy ľavú a pravú hemisféru a premieňa zakorenené negatívne myšlienkové vzorce na pozitívne. Uvádza do rovnováhy prúd myšlienok, čakry a biomagnetický obal. Napomáha pri liečení paranoidných stavov a dyslexie. Zlepšuje koordináciu medzi rukou a zrakom spoločne s ukladaním a prekladom zakódovaných informácií.
Na citovej úrovni pôsobí červený, žltý a hnedý turmalín blahodárne na sexuálne a citové poruchy, ktorých príčinou môže byť strata libida. V telesnej rovine uvoľňuje napätie, čo môže byť prínosom pri naprávaní chrbtice. Uvádza do rovnováhy mužskú a ženskú energiu v tele.

Liečebné využitie
Ryhy tiahnúce sa po dĺžke kryštálu turmalínu zvyšujú energetický tok, čím z tohto kameňa robia vynikajúcu pomôcku na liečenie, zvyšovanie energie a odstraňovanie blokov. Jednotlivé farby dodávajú jedinečné liečivé schopnosti.

Umiestnenie
Noste alebo umiestnite podľa potreby. Na podnietenie činnosti meridiánov prikladajte kamene s hrotmi namierenými v smere prúdenia energie. Výborné sú drahokamové esencie, ktoré pôsobia rýchlo a účinne.

Čierny turmalín (schorl) chráni pred žiarením mobilných telefónov, elektromagnetickým smogom, mentálnymi útokmi, kúzlami a nepriateľskými myšlienkami. Dokáže od vás odvracať negatívne energie každého druhu. Rezonuje so základnou čakrou, uzemňuje energiu a zvyšuje telesnú vitalitu. Odstraňuje napätie a stres. Čistí negatívne myšlienky, navodzuje stav neutrálnej objektivity a schopnosť racionálneho uvažovania. Podnecuje k pozitívnemu naladeniu bez ohľadu na okolnosti. Súčasne nabáda k altruistickému jednaniu a rozvíja praktické tvorivé schopnosti. Pri liečení dokáže čierny turmalín položený špičkou od tela odvádzať negatívne energie. Čierny turmalín chráni pred chorobami prenášajúcimi sa počas oslabenia organizmu, posilňuje imunitný systém, lieči dyslexiu a artritídu. Prináša úľavu od bolesti a harmonizuje miechu. Noste na krku alebo položte medzi seba a zdroj elektromagnetického žiarenia.

Modrý turmalín (indicolit) aktivuje krčnú čakru spolu s čakrou tretieho oka. Podnecuje túžbu po duchovnej voľnosti a uvoľňuje schopnosť sebavyjadrenia. Farba kameňa napomáha rozvoju mentálneho vedomia, vyvoláva vízie a otvára cestu k službe druhým. Podnecuje k vernosti, etickému jednaniu, tolerancii a láske k pravde. Vysiela lúče mieru a odhaľuje zdroje smútku spoločne so zablokovanými emóciami. Vynáša ich citlivo na povrch, kde sa dajú liečiť a rozptyľovať. Kameň napomáha rozvíjať zmysel pre zodpovednosť a umožňuje žiť v harmónii s okolitým prostredím. Jedná sa o vynikajúci liečivý kameň, lebo bráni, aby sa na nás nalepilo čokoľvek negatívne. Pri liečbe poslúži jasne modrý turmalín ako užitočná diagnostická pomôcka, ktoré pomáha rozpoznať príčiny nerovnováhy. Modrý turmalín pôsobí blahodárne na pľúcny a imunitný systém a mozog. Napráva nerovnováhu tekutín, lieči obličky a močový mechúr, detskú žľazu a štítnu žľazu. Uzdravuje chronické bolesti v krku. Pomáha proti nespavosti a nočnému poteniu. Lieči dutiny a bakteriálne infekcie. Tradične sa používal na liečbu hrtanu, pľúc, pažeráku a zraku. Lieči popáleniny a bráni tvorbe výrazných jaziev. Temne modrý turmalín sa dá použiť kdekoľvek, kde sa vyskytuje nerovnováha alebo prekážky. Pomáha prekonávať vady reči.

Hnedý turmalín (drávidský) je vynikajúci uzemňovací kameň. Čistí a otvára zemskú čakru spoločne s uzemňovacím putom, ktoré udržuje fyzické telo v súčasnej inkarnácii. Prečisťuje auru, harmonizuje éterické telo a chráni ho. Podnecuje spoločné vedomie a záujem o spoločnosť. Hnedý turmalín umožňuje cítiť sa príjemne vo väčšej skupine. Uzdravuje nefunkčné vzťahy v rodinách a posilňuje vzájomné pochopenie medzi ľuďmi. Hnedý turmalín vnáša do života pragmatický prístup a kreativitu. Pri liečení uzdravuje črevné a kožné problémy. Podporuje regeneráciu celého tela.

Číry turmalín (achronit) v sebe spája všetky farby a otvára korunnú čakru. Pri liečbe uvádza do rovnováhy meridiány fyzického a éterického tela.

Zelený turmalín (verdelit) funguje ako vynikajúci liečiteľ a napomáha pri vyvolávaní živých vízií. Otvára srdečnú čakru, zvyšuje súcit, nehu, trpezlivosť a pocit súnáležitosti. Dodáva životné sily. Pretvára negatívne energie na pozitívne a zaháňa pocit strachu. Zelený turmalín zvyšuje otvorenosť a trpezlivosť. Omladzuje a podnecuje rozvoj tvorivých schopností. Pomocou tohto kameňa sa dajú hľadať možné riešenia problémov a vyberať tie najprínosnejšie. Priťahuje prosperitu a hojnosť. Zelený turmalín pomáha prekonávať problémy spojené s postavou otca. Podporuje štúdium bylín, podporuje ich užívanie pri liečení a más silu liečiť samotné rastliny. Pri liečbe pomocou tohto kryštálu prispieva jeho farba (rovnako ako v prípade všetkých zelených kameňov) k pokojnému spánku a utíšeniu mysle. Posilňuje nervový systém a pripravuje podmienky pre zvýšenie vibrácií. Zelený turmalín uzdravuje oči, srdce, detskú žľazu, mozog a imunitný systém. Pomáha znižovať telesnú hmotnosť, prináša úľavu pri únavovom syndróme a vyčerpanosti. Pomáha narovnať chrbticu a blahodárne pôsobí na natiahnuté svaly. Zelený turmalín je účinný detoxikant. Lieči zápchu aj hnačku. Dokáže obmedziť pocity klaustrofóbie a návaly paniky. Blahodárne pôsobí na hyperaktívne deti.

Pestrý turmalínový drahokam (elbait) v sebe skrýva všetky farby, čím uvádza myseľ, telo i dušu do jedného celku. Jedná sa o vynikajúci kameň pre vyvolávanie predstáv a snov. Podnecuje kreativitu a zlepšuje predstavivosť. Tento kryštál je vstupnou bránou do vášho vnútra a do vyššej duchovnej ríše. Pri liečení podnecuje činnosť imunitného systému a metabolizmus.

Ružový turmalín funguje ako afrodiziakum, ktoré v hmotnom i duchovnom svete priťahuje lásku. Podnecuje vieru v lásku a utvrdzuje v tom, že najprv musíme vedieť milovať sami seba a až potom nás začnú milovať druhí. Kameň napomáha zdieľať s parterom telesnú rozkoš. Prostredníctvom srdečnej čakry rozháňa emocionálnu bolesť a staré deštruktívne pocity – prečisťuje ich a spája lásku so spiritualitou. Zvyšuje pocit kľudu a uvoľnenia. Ružový turmalín nás vedie l múdrosti a súcitu. Zvyšuje schopnosť prijímať liečivú energiu. Uvádza do rovnováhy nefungujúci endokrinný systém a lieči srdce, pľúca a kožu. Pokladajte na srdce.

Fialový turmalín pomáha pri liečbe srdca a robí nás vnímavejšími k láske. Spája základnú a srdečnú čakru, zvyšuje oddanosť a lásku. Podnecuje tvorivosť a intuíciu. Dokáže odblokovať čakru tretieho oka, podporuje činnosť epifýzy a odbúrava ilúzie. Je to užitočný kameň pri liečení minulých životov, lebo vás dokáže zaviesť až ku koreňom problémov a potom ich odstrániť. Pri liečbe fialový turmalín zmierňuje depresie a zaháňa utkvelé myšlienky. Znižuje vnímavosť na látky znečisťujúce životné prostredie, mierni Alzheimerovu chorobu, epilepsiu a únavový syndróm.

Červený turmalín (rubellit) posilňuje schopnosť porozumieť láske, zvyšuje taktné jednanie a prispôsobivosť. Podnecuje chuť k spoločenskému životu a sklon k extrovertnému správaniu, pričom dokáže vyvážiť priveľkú agresivitu s prehnanou pasivitou. Lieči energie duchovnej čakry a zvyšuje tvorivé schopnosti na všetkých úrovniach. Jeho farba ponúka životnú silu a vytrvalosť. Pri liečbe dodáva červený turmalín fyzickému telu vitalitu a zbavuje ho toxických látok. Lieči zažívanie, krvné riečisko a rozmnožovací systém. Podnecuje krvný obeh, slezinu a funkciu pečene. Uzdravuje cievy. Pomôže pri svalových kŕčoch a zimnici.

Melónový turmalín (ružová na zelenom podklade) je „superaktivátorom“ srdečnej čakry, ktorý ju spája s vyšším ja a posilňuje lásku, nehu a priateľstvo. Tento kameň prehlbuje trpezlivosť a učí taktu a diplomatickému prístupu. Zmierňuje depresie a strach. Navodzuje pocit vnútornej istoty. Melónový turmalín pomáha porozumieť rôznym situáciám a zrozumiteľne vyjadrovať vlastné zámery. Lieči citové poruchy a prináša úľavu od starých bolestí. Rozvíja priateľstvo a pomáha nachádzať radosť a potešenie v každej situácii. Pri liečení odstraňuje akýkoľvek odpor kladený snahe pretvoriť vlastnú osobnosť a spojiť ju v jeden celok. Podporuje regeneráciu nervov, hlavne pri paralýze alebo roztrúsenej skleróze. Lieči stres.

Žltý turmalín podnecuje činnosť solar plexu a zvyšuje osobnú silu. Otvára duchovnú cestu a blahodárne ovplyvňuje napĺňanie intelektuálnych cieľov a uzatváranie obchodných záležitostí. Uzdravuje žalúdok, pečeň, slezinu, obličky a močový mechúr.

Čierny turmalín so sľudou vracia kliatby a zlé myšlienky naspäť k ich zdroju, vďaka čomu dostane ten, kto ich vyslal, adekvátne ponaučenie. Jedná sa o mimoriadne užitočnú kombináciu pri odstraňovaní elektromagnetického smogu.

Čierny turmalín v krištáli – krištáľ obsahujúci robustnú tyčinku čierneho turmalínu (podobne ako v opačnom prípade, ktorým je turmalínový krištáľ) funguje výborne na neutralizáciu mentálnych alebo reálnych útokov. Zvyšuje pocit telesného pohodlia. Tento kameň má schopnosť preniknúť za hranice dualít a integrovať do osobnosti aj jej temnú stránku.

Turmalín s lepidolitom na matičnej hornine funguje vynikajúcim spôsobom pri prekonávaní závislostí na všetkých úrovniach. Pomáha porozumieť príčinám návykov a súčasne pochopiť, že ich odmietnutie je prínosné. Turmalín vám potom pomôže žiť bez barličky návykovej látky alebo navyknutého spôsobu správania, keď ich nahradí láskou a ochranou univerzálnej vesmírnej energie spoločne s účinnou samoliečivou schopnosťou.

turmalin cerveny turmalin cerveny
turmalín červený turmalín červený

turmalin cierny turmalin dvojfarebny
turmalín čierny (schorl) turmalín dvojfarebný

turmalin elbait turmalin elbait
turmalín elbait turmalín elbait

turmalin hnedy turmalin melonovy
turmalín hnedý turmalín melónový

turmalin melonovy turmalin modry
turmalín melónový turmalín modrý

turmalin ruzovy turmalin s lepidolitom
turmalín ružový turmalín s lepidolitom

turmalin zeleny turmalin zlty
turmalín zelený turmalín žltý

98 komentárov

 • lilijana píše:

  Nedávno mi veštica povedala,že si mám dávať pozor na nehodu pri ceste autom.Doporučila mi,zohnať si kameň turmalín-skoryl.Máte niekto s týmto kameňom nejakú skúsenosť?

  1. Paľo Šramko píše:

   S turmalinom mam uzasnu skusenost, konkretne s turmalinovym pasom. Za cca 2 dni ma zbavil ukrutnych bolesti po seknuti v krizovej oblasti. Bol som uplne paralizovany a uz po cca 3 hodinach za sprievodu neuveritelneho hriania mi bolesti postupne mizli a po dvoch dnoch som sa citil tak dobre, ako nikdy predtym – ako s novou chrbticou. Absorbuje vase telesne teplo a transformuje ho na intenzivny sustredeny tok infra lucov. Vsetko navyse su len blaboly a ista cesta do pekla. Ist za vesticou znamena zabit vlastnu dusu a je velmi pravdepodobne, ze skoncis na psychiatrii.

   1. Palo píše:

    Netrep.

 • danusa píše:

  Ja som skoryl používala proti bolesti, ale lepšiu skúsenosť mám s tigrím okom. inak som turmalín netestovala. veštica Ti ho poradila ako pomoc pri odvrátení nehody, alebo z akého dôvodu?

 • udo píše:

  Turmalín skoryl je najsilnejší ochranný kameň, ktorý nám príroda poskytla. Ja ich mám na prístrojovej doske 4. Treba ho, ale čistiť, proste starať sa o neho, inak ho vyčerpáš a zničíš.

 • Lilly píše:

  Ahojte dnes se mi stala pro mě děsná věc: měla jsem přívěsek na krk turmalín-meloun a zničeho nic mi polovina upadla na zem. Vůbec to nechápu jak se mohl takto zničeno nic rozpůlit. To jsem tak strašná osoba, že už i krystaly radši utíkají? 🙂 Před pár dny mi po hodině nošení vypadly dva kamínky serafinitu a už se nenašly (z náušnic). Chtějí mi tím něco říct. Mám velký strach, ale dokáže to i kameny odrovnat? Nebo se třeba nesnáší z jinými nebo co si mám o tom myslet. Předem děkuji za odpověď

  1. Paľo Šramko píše:

   Co je na tom desne ? Bol bud nekvalitne vybruseny, alebo mal prirodzeny skryty lom vovnutri krystalickej struktury. Nic viac, jednoducho demonizujes uplne prirodzeny jav. Nezi v strachu a otrocve hriechu, ale v slobode Bozich deti. Zacni tym, ze si kazde rano precitas par riadkov z biblie a oslobodis sa od strachu. Boh Ti potom ukaze cestu dalej.

   1. alica píše:

    Ahoj Paľo. Absolútne s Tebou súhlasím. Ak si dostal túto odpoveď napíš. Rada si s Tebou
    na túto tému porozprávam.

 • danusa píše:

  ahoj Lilly, je to zvláštne, čo sa Ti deje, ale rozhodne to nebude tým, že by si bola strašná osoba 🙂 napadlo ma akurát to, že ich už nepotrebuješ, že Ti už nemajú čo dať. ale nemusí to tak byť. strach by ich nemal odrovnať. a z čoho máš strach? teda ak o tom môžeš a chceš písať.

 • Hela píše:

  Ahojte dnes mi odpadol kúsok z turmalinu pri vchode:-(neviem prečo ale mám ho tam nechať alebo potrebujem nový?

 • danusa píše:

  nepotrebuješ nový, veci padajú a nemusí to znamenať nič a väčšinou ani neznamená 🙂

 • lenusik píše:

  Ak kamen odpadne alebo sa sam oddeli,praskne je to len ze pre tvoje dobro ochranil ta nabral na seba to co by islo priamo na teba.
  Kazdy kamen ktory si si vybrala a naplny svoj ucel podakuj mu a zakop do zeme . Zbavujes sa tym zlej energie kde ta chranil a ak ho zakopes vrati dar Zemi a zla.nenrgia ktoru nabral sa nevrati a kolovat nebude. Nikdy to nieje zle ak sa kamenu cokolvek stane. Podakuj za ochranu bud vdacna ze nabral to co nabral a teba ochranil!!!!!

 • lenusik píše:

  A Danusik zaobstaraj ai novy, ocisti, nabi a nos ako to citis.
  Vzdy ta chrani a cisti ho kazdy tyzden nabijaj ho. A bud denne vdacna nielen jemu ale aj tym co tabz nebies chrania.

 • danusa píše:

  lenúšik, ja nie som tá, ktorá pýta rady, ale ďakujem aj tak 😀 nebudem sa podľa nich riadiť, lebo mám iné životné postupy, ale niekoho určite potešia 🙂

 • jazi píše:

  Ahojte,minulý rok mi moja švagriná povedala,že jej zná,mi ma videl na foto a vraj povedal,že mi niečo hrozí.Tak som si kúpila tirmalín čierny.Nosila som ho v júli by bol rok a tento víkend sa mi z neho nejakým spôsobom odštiepila špička 🙁 a ja som z toho dnes nejaká smutná.:( ja som ho chcela mať na stálo a on mi toto urobí :).a do zeme ho nechcem zakopať ako sa to tu píše.Viete mi niekto poradiť? Pekný dník 🙂

  1. danusa píše:

   jazi, nebuď smutná, aj bez špičky ho stále máš 🙂 zakopanie do zeme sa robí kvôli očisteniu, nie kvôli odlomeným kúskom. a v čom vlastne chceš poradiť?

  2. Paľo Šramko píše:

   Proti silam zla, ktorych stelesnenim je diabol Ta ziaden kamen neochrani. Diabol, vie, co je v biblii napisane, ze Buhu su odporne vsetky druhy vestenia a carodejnictva a preto Ta chce od Boha cim viac vzdialit, preto ti riadi spoliehat sa na kamen. Sucasne odmietas Boziu pomoc a spoliehas sa na sily zla presne tak, ako ked topiaci sa clovek prijme pomoc vodnika. Spolahni sa na Boha a odmietni zlo, nezi v otroctve hriechu a strachu

   1. Babu_95 píše:

    Prosimta netrep, prebud sa konecne uz z toho stredoveku, sme v 21.storoci a ludia uz nepotrebuju verit takymto rozpravkam . to je ako keby som verila v Janosika…
    kamene niesu ziadne brany do pekiel ani nic ine neciste,ale dar od matky prirody. ano samozrejme, mozes si povedat ,ze aj rozne rastliny a ine veci su z prirody a vedia ublizit ,alebo otravit, ale treba to poznat !!! to je vse, co som ti chcela . Proste to je iba strach z neznameho…nepoznas to ,bojis sa toho, branis sa- prirodzene. ale to co je z prirody, musel vytvorit boh- ked uz by si to chcel takto nabozensky vysvetlit…
    Pekny den.

    1. Lalia píše:

     Babu_95

     to je fanatizmus, to nepochopíš… všetko je čo nieje v Biblii písané je okultizmus a čierna mágia . Aj ja som si tým prešla, vymielaním mozgu nejakým „Jánošíkom „. Som rada ,že mi už prišiel rozum 😀

     PS: ked o kamienkoch/polodrahokamoch nieje v Biblii písané, čo tu na stránke robí tento „diabolsky zmýšlajuci veriaci “ ? 😀

   2. Patricia píše:

    Čo to má znamenať odporne ?? Nie je náhodou toto dar od boha a keď nie od neho chceš mi povedať ze je od diabla ? Keď je niekto svetlo nemôže byt tma …

 • Janci píše:

  Zdravím, priateľka mi dala na vianoce turmalín čierny na ochranu pred zlou energiou .. dnes mi však z ničoho nič odpadol … kameň sa nepoškodil len uchytenie .. znamená to niečo ? je možné kameň ďalej nosiť ak si dám uchytenie opraviť ? Nechcem ho zakopať bol to darček … Za každú radu som vďačný 🙂

 • danusa píše:

  Janci, znamená to, že uchytenie podľahlo fyzickému opotrebeniu a kameň nedokázal vzdorovať gravitácii 🙂 nie všetko má nejaký významný tajomný dôvod 🙂 samozrejme, že môžeš kameň nosiť ďalej, keby to bol prívesok na kľúče, tak Ťa ani nenapadne pýtať sa 🙂 zakopávanie kameňov slúži na ich očistenie a končí sa vykopaním a umytím, čím sa vizuálne kameň nijak nelíši od stavu pred zakopaním, čiže keby ho bolo treba zakopať, tak to pre Teba znamená tri dni bez darčeka, ktoré by si snáď prežil, ale v tomto prípade netreba ani zakopávať, lebo sa reálne nič nestalo 🙂

 • cernynik píše:

  Pekne tu drístate … .

 • mireska píše:

  Janci ja by som ten kamen aspon nachvilu zakopala do zeme na ocistenie, kamene treba cistit a potom nabit podla odporucani

 • Palo píše:

  Včera som si kúpil skoryl a mám s ním zaujímavú skúsenosť… Keď som prišiel z obchodu, na chvíľu som si sadol, držal som ho v ruke a snažil som sa vnímať energiu, čo z neho ide. Po pár minútach sa mi začala do hlavy tlačiť myšlienka na modlitbu otčenáš. Je to vtipné, lebo nie som katolík (mám všetky tie ich ceremónie za sebou, ale tým to končí). Bola to veľmi“doterné“, tak som sa pomodlil 😀 Následne mi prebehla myšlienka na knihu, ktorú mám doma a ktorú som nečítal pekných pár rokov. Volá sa „rozhovory s anjelmi“. Tak som ju pohľadal v knižnici a na moje prekvapenie sa tam veľmi často cituje kniha “ Wie himmel, so auf in Erden“, čo je v preklade pasáž z modlitby otčenáš- „…ako v nebi, tak i na Zemi..“

  Neviem, či to je iba náhoda, ale určite sa chystám si túto knihu prečítať, ktohovie, čo v nej na mňa čaká 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Palo 🙂

  možno bola tá osoba, čo predáva tie kamene, bigotná katolíčka a tak prenáša svoje haluze aj na kamene 🙂 v každom prípade, dôkladné vyčistenie skorylu rozhodne nezaškodí, ak sa nechceš vrátiť do čias svojej katolíckej minulosti 🙂 ale páči sa mi, že vravíš, že nie si katolík, hoci máš za sebou všetky tie cirkusy, ja poznám skôr ľudí, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu napriek tomu, že majú cirkev v žalúdku a veria asi trom vetám z biblie, ale inak úplne iným veciam 🙂
  tak potom daj vedieť, či si sa dozvedel niečo užitočné v tej knihe 🙂

  1. Lalia píše:

   danusa,
   niečo na tom „prenášaní myslienok“ cez neočistený kamienok bude. Senzibilný ludia cez kamen vedia vyzistiť aj veciúudalosti ,takže kamienky môžu prenášať (myslienky) haluze toho ,kto ho mal naposledy v rukách ..

 • sedimucha píše:

  Ahojte, chcem sa opýtať, ako sa turmalín má nabíjať, očisťovať? A ako často? Plánujem si kúpiť čierny na ochranu pred negatívnou energiou. Ďakujem.

 • danusa píše:

  ahoj sedimucha,
  čierny turmalín je kameň, ktorému nič nevadí, okrem pádu 🙂 čo sa stalo mne, čím som zistila, že je celkom krehký, hoci nevyzerá. čiže čistiť sa môže najjednoduchšie vodou, dymom, alebo na hematite a nabíjať na slnku, mesiaci, krištáli… tak často, ako často ho budeš používať. keď denne, tak aspoň raz za týždeň, keď raz za čas, tak stačí raz za čas aj očistiť. keď ho chceš mať iba niekde v priestore uložený bez aktívneho používania, tak stačí raz za mesiac.

  1. vivien píše:

   danusa, mám info, že vraj turmalín sa vôbec nemusí čistiť…..tak teraz neviem, kto má pravdu….Viv

  2. danusa píše:

   ťažko povedať, kto má pravdu, ale keď sú na výber tieto dve možnosti, tak sa mi zdá užitočnejšie čistiť a získať z neho to, čo chceš, ako nečistiť a získať niečo, čo nechceš 🙂 však otestuj, ako funguje s čistením a ako bez neho a uvidíš. a keď sa Ti bude chcieť, tak to napíš sem, nech vieme aj ostatní 🙂

 • Lucia píše:

  Dobry den, rada by som sa informovala, ci mozem spolu nosiť kamene: červený granát, ružový turmalin, karneol a kryštál. Dakujem pekne 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Lucia 🙂 ak Ti nevadí kombinácia červenej, oranžovej a ružovej, tak nič nebráni tomu, aby si ich nosila spolu 🙂 ak budeš mať pocit, že sú účinky príliš intenzívne, alebo nepríjemné, vylúč zo zostavy kryštál, lebo ten zosilňuje účinky ostatných kameňov.

  1. Lucia píše:

   Dakujem 🙂

  2. danusa píše:

   s radosťou 🙂

 • Iva píše:

  Ahojte, pozdravujem vsetkych.Chcela by som poziadat o radu.Potrebujem ochranu od silnej negativnej energie od mojho exmaznela+jeho druzky a byvalky.Vypisuje mi nechutne pomstichtive spravy so zelanim smrti,zevraj sa modli,a ze naockuje 3roc.spolocneho syna voci mne.Mam kombinaciu naramkov,na lavej ruke,krystal,ciern.turmalin,cerveny naramok s jadeitom a cerveny naramok s citrinom.Je to OK,takato konbinacia,a mozem pridat na rast syna aj aventurin do donacnosti?Dakujem

 • adykr píše:

  este si kup zlaty krizik a nechaj ho posvetit a nos ho na retiazke okolo krku. je overene, ze krizik vzdy odraza utoky temnoty

 • danusa píše:

  ahoj Iva, no nemilá situácia, v ktorej si sa ocitla… dúfam, že aspoň fyzicky si preňho nedosiahnuteľná.
  čierny turmalín je dobrá voľba voči mentálnym útokom, dobrý by bol aj ametyst a ešte lepší pyrit, ktorý pôsobí ako energetický štít, ten by si mohla dať aj niekam do bytu/domu ku vchodu, nech Vám vykryje aj základný životný priestor.
  synovi by som dala na krk opál, ktorý ho nielen ochráni pred bordelom, ktorý mu tato posiela, ale ho aj pošle naspäť, čo by mohlo spôsobiť, že si bývalý uvedomí, že ubližuje svojmu dieťaťu a zostáva len veriť, že keď mu toto dôjde, tak dokáže spracovať svoje emócie užitočnejším spôsobom.
  ten krištáľ môže byť užitočný, ale aj nie. krištáľ zosilňuje všetko, čo je v jeho prítomnosti, takže je otázne, či chytí pôsobenie kameňov vo svojom okolí, alebo pôsobenie Tvojho bývalého. ak by si mala pocit, že kamene nepomáhajú, skús ho vylúčiť zo zostavy.
  jadeit a citrín sú tiež dobrou voľbou.

  toto je zoznam ochranných kameňov:

  ochranné kamene – ohnivý achát, jantár, ametyst, angelit, chryzoberyl mačacie oko, heliotrop (krveľ), boji, karneol, chiastolit (andaluzit), pyrit, jadeit, jaspis, jet (gagát), labradorit, malachit, obsidián, petalit, prehnit, záhneda, sardonyx, staurolit, tigrie oko, turmalín, tyrkys
  – mentálna ochrana – chlorit, fluorit
  – pre domov – selenit
  – pred nebezpečenstvom – ohnivý opál
  – pred magickým pôsobením – smaragd
  – pred zločinom – sardonyx

  najlepšie spravíš, keď si o všetkých prečítaš a vyberieš tie, ktoré Ti najlepšie zasadnú na Tvoju situáciu, lebo nikomu zvonka to nemôže tak „zaklapnúť,“ ako Tebe.

  držím palce, aby ste to celé prežili bez následkov, o ktoré nestojíte.

 • danusa píše:

  adykr, prepáč, ale s týmto nemôžem súhlasiť, symbol smrti „božieho syna“ proste nemôže mať žiadny pozitívny účinok… môžeš uveriť tomu, že pomáha a mať z toho nejaký efekt, ale bude to efekt tej viery, nie toho krížika.

 • Tatiana píše:

  Dobrý deň! 🙂 Myslíte si že je to pravda s tými kameňmi že liečia ? 🙁 🙁 🙁

  1. Jana píše:

   Ja mám skúsenosti,že liečia. Mala so glaukom. Je to nevyliečiteľná očná choroba.Nosila som na krku modrý chalcedon. Choroba zmizla. Pani doktorka to nechápala.Samozrejme kameňom neverila. Ale už som sa stretla s lekármi, ktorý tomu veria. Rezonancia kameňov sa dá odmerať. A ta lieči.

  2. josselline píše:

   vyskúšaj jantár dať do úst, keď ťa bude bolieť zub

 • Sivik píše:

  Ja mám tiež jednu skúsenosť s turmalínom. Objednala som si čierny, že budem nosiť pri sebe a hneď prvý deň, ako prišiel, som ho nechala niekoľko hodín na hematite, potom pod tečúcou vodou a prišla návšteva, tak som ho položila do kuchyne vedľa šálok. Keď odišli, hľadala som môj kameň, pýtala som sa detí či ho nevideli a keď už som všetko prehľadala a nenašla ho, opatrne som sa spýtala manžela, ktorý takýmto veciam vôbec neveril, že či nevidel taký čierny valček, že ho hľadám. Hneď vyskočil, vytiahol ho z vačku a povedal, že ho našiel v kuchyni a že ho proste musel zobrať do ruky a celý ten čas že sa s ním hral, že ho vôbec nemohol pustiť z ruky. Tak som mu vysvetlila čo to je a aké má ten kameň vlastnosti. Bol nadšený, pýtal sa, či si ho môže nechať. A mne bolo jasné, že kameň bol vlastne určený pre neho, nie pre mňa. Hneď mi zreferoval, ako si naň urobí úchyt, aby ho mohol stále nosiť na krku. Tak som vypúlila oči naňho ako puk. 😯 Ale dobre. V podstate som zostala milo prekvapená. Ja som sa pre zmenu zamilovala do Larimaru. Tak má teraz v podstate každý to čo potrebuje. Takto som sa presvedčila o tom, že Turmalín je naozaj mocný kameň.

  1. danusa píše:

   hehe, fantázia dievčence, Sivik, Janka, len tak ďalej!

  2. josselline píše:

   a liečivý účinok bol vlastne aký?? 😯

 • Peter píše:

  ja som zase cital ze turmalin sa nema cistit vodou..ze to nema rad….zevraj na ametyste je najlepsie…a nabija sa pri splne..kto vie nieco ine??

  1. Klaudia píše:

   Peter, podľa mojich informácii je to pravda a turmalín nemá rád vodu, neviem či mu dokonca aj neškodí čo sa týka štruktúry kameňa. Čistiť sa dá na hematite ktorý z neho všetko vycucne a očistí ho… hematit je podľa mňa na to oveľa lepší lebo ten čistí prirodzene a je veľmi silný (o čom svedčia napríklad aj jeho magnetické vlastnosti) … na ametyste mi to moc nedáva zmysel lebo z neho všetko vycucne a chudák ametyst je potom na tom rovnako ako bol turmalín 😀 …. nabiť potom na mesiaci ako píšeš alebo ak nie je spln tak je dobré si na splne „prednabiť“ velký krištál a nabíjať potom kamienky od neho 😉 ale to je iba môj názor utvorený z viacerých zdrojov
   Ide o to kto ako berie to nabíjanie… niektorým je to jedno a berú to tak že ako je kde napísané a ani ich nezaujíma moc o čo v tom procese ide. Nabíjanie by sa malo chápať ako energetické očisťovanie energetických nánosov ktoré kameň nachytal z okolia (od majiteľa) a preto sa ani nedá povedať ako často kamene čistiť či nabíjať. Človek od ktorého kamene cucajú vela ťažkých energii, by ich mal čistiť a nabíjať velmi často. A spomínaný hematit je dobrý vo vyťahovaní energii z iných kameňov. Neviem čo s tou energiou robí ďalej popravde ale podľa toho čo som čítala mu to nijak neprekáža, asi sa v ňom ukladá alebo ju uzemňuje 🙂 Len sa hematit nesmie skladovať s ostatnými kamienkami lebo ich povybíja. A aj na krištáli sa dá čistiť prinajhoršom, to je tiež mocný kameň, ale musí byť veľký.
   Ale ako som písala, je to iba môj pohlad a ktovie aká je realita… ale to človek nevie pri ničom.. už, asi 😀

   1. Olli píše:

    Dakujem.dnes som sa dozvedel,ze najlepsie je ho vybit na soli..resp.solnej lampe a nabit pri splne. Ako to riesit,ked je do splnu daleko a ja ho chcem nabit? Dakujem

  2. josselline píše:

   turmalín skoryl je samočistiaci a pri ňom môžete čistiť všetky ostatné kamene

 • danusa píše:

  ja som nepočula ešte nič i tom, že by turmalínu vadila voda, ale to ešte o ničom nevypovedá… najlepšie je riadiť sa intuíciou a testovať. teda, pokiaľ nejde o nejaké evidentne škodlivé postupy, ale pri takýchto drobných nejasnostiach je to najjednoduchšia cesta.
  Klaudia, výborné postupy máš.

 • Tatiana píše:

  Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať či môžem spolu nosiť tieto kamene: howlit, krištáľ, aventurín(zelený, žltý), tyrkys, turmalín, sodalit, mesačný kameň, hematit Ďakujem 🙂

  1. josselline píše:

   môžeš, ak máš dosť veľkú kabelku 😀

   1. Tatiana píše:

    😆 😆 😆

  2. danusa píše:

   joselline, ideš 😀

   Tatiana, všetky okrem hematitu. hematit vybíja ostatné kamene, takže by nemali silu na účinkovanie.

 • Sarah píše:

  Mňa osobne zaujal tento Tyrkys…. 🙄 😀 😳 🙂

  1. Tatiana píše:

   ❓ ❓ ❓

 • Zuzka píše:

  toto je naozaj skvelá stránka, ďakujem za všetky informácie

  1. danusa píše:

   teším sa a som rada, že je Ti užitočná 🙂

 • crystal píše:

  Super citanie 😉 tato tema ma zaujima,opat nieco nove som sa dozvedela 🙂

  1. danusa píše:

   no jaká parádička 🙂 ďakujem za milý komentár 🙂

 • dado píše:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem nosiť turmalín, keď mám ťažké depresie a aj paranoje a užívam silné antidepresíva. Pretože viem, že napríklad niektoré bylinky ako ľubovník bodkovaný sa nemôžu kombinovať s antidepresívami. Tak ma zaujíma, ako je to s kameňmi a antidepresívami, či sa môžu spolu kombinovať, pretože v kameňoch sa vôbec nevyznám, ale dočítal som sa, že práve čierny turmalín je aj proti paranoji… Ďakujem

 • danusa píše:

  ahoj dado, prosím tykaj, ak je to pre Teba ok.
  to je zaujímavá otázka… neviem, si dosť dobre predstaviť, prečo by sa upokojujúce bylinky nemohli používať spolu s antidepresívami… prosím napíš, odkiaľ máš túto informáciu. moja skúsenosť je taká, že lekári hocikedy povedia, že bylinky sa nemajú používať, ale sa majú používať lieky, čo je holý nezmysel a jediné, na čo to je dobré, je zárobok farma firiem a provízie lekárov a tak by ma zaujímalo, či je toto informácia relevatná, teda je výsledkom nejakej štúdie, ktorá sa dá prečítať a preskúmať, alebo je to len lekársky výrok tohto typu.
  čo sa týka kameňov, tak tie nemajú ako interferovať s liekmi, keďže nepôsobia na chemickej/biologickej rovine, ale energetickej, takže kamene smelo používaj spolu s liekmi.

  1. Zrzka píše:

   Ahoj danusa,
   Bylinky naozaj môžu ovplyvňovať lieky, a keď je to napísané v letáku tak to museli aj testovať, čiže niečo na tom bude. Ľubovník bodkovaný je bylinka ktorá najviac ovplyvňuje lieky, nemám síce žiadnu informáciu, že ako v čom ovplyvňuje. V podstate ľubovník je jediná bylinka, ktorá sa spomína v ovplyvňovani liekov ostatné sú v pohode. Ja som sa dozvedela ževraj aj silica z grepu, keď sa užíva vnútorne sa nemajú brať žiadne lieky lebo dosť ovplyvňuje. Neskúšala som ale s liekmi kombinovať ľubovník ani nikto v mojom okolí, čiže neviem sa podeliť o skúsenosť len vedomosť, no dáka látka čo obsahuje je pravdepodobne príliš silná, že dokáže ovplyvňovať lieky.
   Bylinky majú tiež chemické zlúčeniny látky, ktoré ovplyvňujú telo prečo by nemali dokázať potom ovplyvniť aj lieky? 😉 jediný rozdiel že bylinky sú prirodzené pre telo, príroda… No aj s bylinkami treba vedieť zaobchádzať, keďže obsahujú účinné látky, nie každá bylinka je na každodenné používanie 😛

   1. Zrzka píše:

    Odpíšem si ešte na vlastný komentár 😆
    Ak by niekoho zaujímalo upokojujúce alternatívne bylinky na upokojenie : medovka a pamajoran (čaj), levanduľova silica/esenciálny olej/ do difuzera alebo kvapka posuchat v dlaniach a vdychovať alebo vysušené bylinky do vankúšika aj chmeľ, len dýchanie vône chmeľu a levandule až utlmuje že praktizovať radšej pred spánkom :razz:, ďalej pomarančová prípadne mandarínkova silica je proti depresiám, tá skôr povzbudí taká svieža veselá vôňa pomáha aj pri učení sústredení sa, tiež vdychovať 😉
    Jedno malé upozornenie na výber esenciálneho oleja, pravé sa dajú užívať aj vnútorne (sú samozrejme aj drahšie, nie vonné oleje nazývané silicami za 2€ ktoré sú syntetické, môžu tiež upokojiť, ale je to inakšie ako pravý esenciálny olej, ktorý má tiež vibrácie ako kamene) ja osobne mám najradšej aj používam od doterra, ale sú aj iní výrobcovia. Pravé esenciálne oleje sú veľmi koncentrované a treba s nimi opatrne, neísť si po kontakte s olejom do očí uší, v takom prípade nevyplachovat vodou lebo tá zosilni účinok, riedia sa olejmi – kokosový, olivový a iné, do vody 2deci na vnútorné užívanie bohate stačí jedna dve kvapky len ak sa nevypije hneď treba aspoň prikryt nádobu lebo oleje rýchlo vyprchaju (dajú sa kúpiť na internete od niekoho kto s tým robí alebo sa zaregistrovať)
    Dúfam, že to nebudete brať ako reklamu, len sa delím o svoje skúsenosti ?

   2. danusa píše:

    ahoj Zrzka,
    ja sa v bylinách nevyznám, takže sa nemôžem veľmi vyjadrovať, ja viem len to, že lekári často v lepšom prípade neodporúčajú, v horšom zakazujú používať alternatívne prípravky, medzi ktoré radia aj byliny. to sa mi zdá nevhodné, keďže my sme súčasťou tej istej prírody, ako byliny. ale každý nech robí tak, ako potrebuje.
    čo sa týka doterra, tak kľudne o tom píš, ale ja doplním aj iný názor – vraj sú tieto oleje predražené práve kvôli multilevel marketingu a dajú sa kúpiť v rovnakej alebo lepšej kvalite iné lacnejšie, priamo od výrobcov, v ich obchodoch na internete.

  2. Milan píše:

   Sama ste si odpovedala, na ,,chemickej urovni,, . To je cela odpoved, nie nejake novoideologicke vyroky o farmakolobby. Ze sa lubovnik bodkovany nesmie kombinovat a mnohymi molekulami je vseobecne zname, daktore lieky to maju aj v letaku, dovodom je chemia ako ste mudro napisala, a nie farmakolobby.
   Podobne ma ucinok aj grapefruit, ktory napriklad sposobuje kumulaciu mnohych latok v tele nad bezpecnu uroven, napriklad liekov na tlak.
   Upokojujuce bylinky su preto upokojujuce, lebo obsahuju ucinnu latku, a ta moze kolidovat s inou, jednoduchy priklad je ocot a vapno, co su obidve ciste prirodne substancie… A sumii to jedna radost. A hla vapenec je mineral, a ocot produkt zivych kvasiniek

 • Lucia píše:

  Dnes som kúpila pre svoju sestru melónový turmalín. Predtým som hľadala, ktorý kameň by bol vhodný na jej chorobu. Má rakovinu prsníka. Jeden náramok už má z mesačného svitu. Mne predavačka okrem kryštálu poradila melónový turmalín. Je na to vhodny?

  1. Lucia píše:

   Ďakujem 🙂

  2. danusa píše:

   ahoj Lucka 🙂
   och to je smutná príležitosť na kúpu kameňa 🙁 melónový turmalín je dobrá voľba a ten náramok z mesačného kameňa by som ešte rozšírila o poriadny kus surového mesačného kameňa a nech ho má pri sebe čo najviac. a ak sa dá, tak skús zistiť, prečo má tu rakovinu. neprijatie ženstva, alebo príliš racionálne zameranie… čokoľvek Vás napadne, čo súvisí so ženskou stránkou bytia a potom riešiť to, lebo tak to pôjde lepšie.
   držím palce!

   1. Lucia píše:

    Túto chorobu máme v rodine (otec, mama) a dá sa povedať v každej rodine od maminých surodencov. Niektorí to majú potvrdené aj geneticky. Ďakujem za tip na ten surový mesačný kameň. Určite ho dokúpim. Pekný deň

   2. danusa píše:

    no neviem ako vnímaš genetiku, ale pre mňa je iba informáciou, ktorá sa dá meniť. a že to ide od predkov, tak je jasné, že je to nejaký starý problém, ktorý si v rodine predávate ďalej a zatiaľ sa nenašiel nikto, kto by ho odstránil, čo znamená, že to pôjde ďalej, kým sa ten niekto nenájde… neviem, či má sestra deti, alebo chce mať, ale ak áno, tak jej vrelo odporúčam to vyriešiť, lebo toto nechce odovzdať ďalej… a neviem ako to vnímaš Ty voči sebe, ale keď „čakáš,“ že to dostaneš tiež, lebo tak to je vo Vašej rodine, tak sa tomu môžeš vyhnúť, keď ten problém nájdeš a odstrániš u seba. keby si sa rozhodla to riešiť, tak Ti môžem dať kontakt na dve osoby, ktoré mne pomohli s vážnymi vecami.

    1. Lucia píše:

     poprosím Vás o kontakt, robím to pre rodinu, aby to už skončilo. Ďakujem pekne.
     PS: na túto chorobu som nikdy nečakala a ani nečakám!

    2. Maria píše:

     Velmi sa mi paci vasa odpoved a musim suhlasit so vsetkym co ste napisali no rada by som vedela ako take problemi vyriesit… Dakujem

    3. danusa píše:

     ahoj Maria,
     prosím tykaj 🙂 prosím Ťa napíš mi dole ako nový komentár, nie ako odpoveď na niekoho, aký máš problém a môžeme spolu hľadať riešenie. alebo mailom, keď nechceš písať verejne.
     kamene@vzostup.sk

    4. Milan píše:

     Ahoj, nie nejde o informaciu ktora sa da menit, aspon zatial nie. Sice o tom pojednava ezotericky folklor, ale realita je smutnejsia. Je to akoby
     chcel clovek nejakou dusevnou manipulaciou zmenit farbu vlasov, dlzku noh ci cokolvek vo svojom tele . Kazda rodina ma svoje geneticke zataze a vyklad v podobe emocionalnych ci charakterovych postojov, ci nebodaj ze nejaky predok urobil nieco zle a da sa to napravit je zo sfery fantasy. Vsetky rodove zataze sa prejavuju s krutou pravidelnostou … Viem o com hovorim. Neda sa to zatial zmenit, a ked tak, jedine v laboratoriu. Tiez si obcas zavesim disten s nadejou odstrihnutia od rodovej minulosti, no je to len psychologicka barlicka.

 • janus píše:

  Ahojte 🙂
  Hľadám kameň, ktorý má účinky ako čierny turmalín so sľudou (vracia kliatby a zlé myšlienky naspäť k ich zdroju). Pozerala som na nete, čo je to tá sľuda a podľa wikipédie je to skupina viacerých minerálov, ku ktorým patrí napríklad aj lepidolit, ktorý ma tiež zaujal. Moja otázka znie, či môžem použiť takúto kombináciu kameňov na tento účel. Ešte som sa dočítala, že podobné účinky má aj ohnivý opál.
  Ďakujem za odpoveď! 🙂

 • danusa píše:

  ahoj janus 🙂
  na kliatby je dobrý chiastolit, lapis lazuli a tigrie oko, prečítaj si o nich, aby si vedela, ktorý najlepšie vyhovuje Tvojim potrebám. a keď Ti intuícia hovorí, že je niečo užitočné, tak jej ver, lebo informácií je veľa a sú rôzne a intuícia je najlepšie vodítko 🙂

 • lenka píše:

  čo si myslíte o tom dať si ružový turmalin na zasnubný prsten?

 • danusa píše:

  ahoj lenka, myslím, že každý kameň, ktorý sa Ti páči, je vhodný na Tvoj zásnubný prsteň 🙂

 • Kapitán Korkorán píše:

  Rád používam čierny turmalín na boľavé kríže. Jednoducho dám ľadviňák a pod neho 200g turmalín. Počas noci bolesť a zápal ustúpi.

 • Miky píše:

  Ahojte.., mozete mi poradit, ktory kamen pomaha narusit afty.., mavam velmi bolestive. vdaka

 • danusa píše:

  ahoj Miky,
  pozri si v zozname podľa účelu kamene na imunitu a okrem toho si zisti duchovnú príčinu a tú rieš kameňmi, alebo inak.

 • elena smutna píše:

  Dobry vecer
  Ako vycistit dom od negativnej energie.

  Pocula som, ze turmelinom.

 • danusa píše:

  ahoj Elenka,
  prosím tykaj, tu si tykáme.
  použi turmalín, heliotrop alebo kalcit. alebo si nájdi niekde na internete vydymovanie priestorov, alebo použitie soli, je veľa postupov.

 • Katarína píše:

  ahoj, v „zozname podľa účelu“ píšeš, že na alzheimerovu chorobu je melónový turmalín, a tu je táto choroba uvedená pri fialovom turmalín. tak som z toho trochu zmätená; ktorý to teda je?

 • danusa píše:

  ahoj Katka,
  ten zoznam som robila ja a zjavne som sa pomýlila, platí to, čo je napísané pri kameni a už som to zmenila aj v zozname. ďakujem za upozornenie na chybu.

 • Adam píše:

  Dobrí niekto my raz vravel že vraj je turmalin toxický ale nikde na internete som nič podobné nenašiel, máte z tím skúsenosť? Ďakujem za odpoveď.

  1. jirik píše:

   Adam
   toxický v jakém smyslu? Turmalín, teda černý (skoryl) odstraňuje destrukci, vtahuje ji do sebe, chrání před elektrosmogem,…. akorát jsou neshody v tom, jestli se dá z něho pít elixír…..

   1. Adam píše:

    Ďakujem za odpoveď a áno presne na to som sa pital ?

    1. jirik píše:

     Adam, pokud bys ho chtěl pít vyrob si ho nepřímou metodou
     Nepriama metóda

     Ten istý postup ako pri priamej metóde, iba kameň nevkladajte priamo do vody, ale do malého pohárika a ten potom do vody. Cez sklo prejdú vibrácie kameňa do vody rovnako, ako keď je ponorený vo vode.

 • Alžbeta píše:

  Viem že to nemá spojitosť práve s turmalínom ale vedel by mi niekdo povedať ako čistiť a nabíjať Fassait (neopracovaný), dneska som si ho kúpila a vôbec neviem ako ho mám čistiť a nabíjať..

  1. jirik píše:

   Alžbeta: je to odrůda augitu. Augit se čistí vodou a nabíjí na slunci

   1. Alžbeta píše:

    Ďakujem?

 • Janko píše:

  ahojte – chcel by som vedieť či na SK alebo v CR existuje nalezisko čierneho turmalínu

 • jirik píše:

  Janko
  na slovensku nevím, ale v české republice je to v okrese žďár nad sázavou (Bory, Pikárec, Bobrůvka)

 • Majkar píše:

  Prosim vas ako zistim ci mam skoryl alebo onyx? Mam naramok aj privesok tromlovane takze neviem, ktory vlastne z tychto kamienkov mam. Dakujem

  1. šutr :) píše:

   Ahoj,zistíš to tak že keď je náramok z hladkých kamienkov tak by to mal byť onyx a keď ju trochu hrbolatejsie alebo matnejsie, ostrejšie…
   Tak by to mal byť turmalin.
   (Ale väčšia šanca je že máš turmalin alebo si porovnaj na googli)

  2. danusa píše:

   a ešte ja k tomu pridám, že ónyx má taký sklenený lesk, čo čierny turmalín nemá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre