jaspis

Farba: červený, hnedý, žltý, zelený, modrý, fialový
Vzhľad: matný so vzorom
Výskyt: bežný
Náleziská: po celom svete

Vlastnosti
Jaspis je známy ako „najlepší živiteľ“. Ponúka oporu a pomoc vo chvíľach stresu, prináša kľud a uvedomenie celku. Používa sa pri liečbe, zjednocuje všetky aspekty života. Jaspis pripomína ľuďom, aby si vzájomne pomáhali. Harmonizuje čakry a dá sa použiť k ich správnemu nastaveniu. Každá farba jaspisu prináleží jednej čakre. Tento kameň pomáha pri šamanských cestách a spomínaní si na sny. Zaisťuje ochranu a uzemňuje energiu tela. Pohlcuje negatívne energie a súčasne prečisťuje a uvádza do rovnováhy čakry a auru. Jaspis udržuje vyvážený pomer medzi zložkami jin a jang a súčasne zaisťuje rovnováhu duševnej, citovej a telesnej roviny s éterickou ríšou. Odstraňuje z prostredia elektromagnetické a iné znečistenie vrátane radiácie. Pomáha tiež pri prútkarení.
V duševnej rovine prináša jaspis svojmu nositeľovi odhodlanie k naplneniu všetkých zámerov. Dodáva odvahu preniknúť dôrazne ku koreňu problému. Súčasne podnecuje čestné správanie k sebe samému. Ponúka pomoc počas konfliktov, ku ktorým v živote nevyhnutne dochádza.
V duševnej rovine napomáha jaspis pri rýchlom uvažovaní. Zvyšuje organizačné schopnosti a schopnosť posudzovať veci ako celok. Povzbudzuje rozvoj predstavivosti a premenu myšlienok na činy.
Na fyzickej rovine predlžuje sexuálnu rozkoš. Prináša pomoc počas dlhodobých chorôb alebo hospitalizácie a dodáva telu energiu.

Liečebné využitie
Jaspis podporuje obehový systém, trávenie a funkciu pohlavných orgánov. Udržuje rovnováhu minerálnych látok v tele. Zvlášť dobre účinkuje ako drahokamový elixír, lebo v takej podobe nevyvoláva príliš veľké telesné podráždenie.

Umiestnenie
Podľa potreby v kontakte s kožou. Je treba ho používať dlhodobo, pretože jaspis funguje pomaly. Ak položíte veľký kus hnedého jaspisu do miestnosti, bude v nej pohlcovať negatívnu energiu.

Modrý jaspis vás spojí s duchovným svetom. Podporuje činnosť krčnej čakry, vyvažuje energiu jin a jang a udržuje rovnováhu aury. Tento kameň dokáže dodávať energiu počas liečby degeneratívnych ochorení, vyrovnáva nedostatok minerálov. Pre astrálne cesty umiestnite na pupočnú a srdečnú čakru.

Hnedý jaspis (vrátane obrázkového alebo krajinkového jaspisu) je spojený so zemou a rozvíja ekologické vedomie. Výsledkom je, že prináša stabilitu a vyrovnanosť. Mimoriadne dobre funguje pri odstraňovaní geopatogénnych zón či stresu vyvolaného znečistením životného prostredia. Umožňuje hlbokú meditáciu, sústredenie i návrat do minulých životov. Dokáže odhaliť karmické príčiny súčasných udalostí. Jedná sa o kameň, ktorý zlepšuje nočné videnie, podnecuje k astrálnym cestám a rozvíja činnosť zemskej čakry. Stimuluje činnosť imunitného systému, odstraňuje z tela nečistoty a jedy a súčasne povzbudzuje činnosť čistiacich orgánov. Lieči kožu. Hnedý jaspis dodáva silu pri rozhodnutí skončiť s fajčením. Umiestnite ho na čelo alebo kdekoľvek inde podľa potreby.

Zelený jaspis lieči a odhaľuje nerovnováhu. Uvádza do rovnováhy tie časti života, ktoré by mohli škodiť druhým. Podnecuje činnosť srdečnej čakry. Zelený jaspis hojí poškodenia kože a zastavuje krvácanie. Lieči choroby hornej polovice tela, zažívacieho traktu a orgánov, ktoré zbavujú telo škodlivých látok. Odstraňuje z tela toxíny a hojí zápaly.

Fialový jaspis podnecuje činnosť korunnej čakry. Odstraňuje protiklady. Umiestnite na temeno.

Červený jaspis (vrátane brekciového jaspisu) dodáva jemné podnety. Uzemňuje energiu a napráva nepriaznivú situáciu. Červený jaspis vynáša na svetlo problémy ešte skôr, ako príliš rozrastú a ponúka vhľad do tých najťažších situácií. Predstavuje ideálnu „korálku nárekov“, ktorá dokáže upokojiť rozbúrené city, pokiaľ si s ňou pohrávame. Ak vsunieme jaspis pod vankúš, pomáha rozpamätať sa na obsah snov. Červený jaspis podnecuje činnosť základnej čakry a zúčastňuje sa pri znovuzrodení. Čistí a stabilizuje auru a posilňuje hranice osobnosti. Jedná sa o kameň, ktorý prináša zdravie a silu a odstraňuje jedovaté látky z obehového systému, krvi a pečene. Odstraňuje tiež zablokovanie v pečeni a cievach. Umiestnite na základnú čakru alebo podľa potreby.

Žltý jaspis ponúka ochranu počas duchovnej práce a počas bežného fyzického cestovania. Privádza pozitívnu energiu, umožňuje ľuďom cítiť sa lepšie a dodáva energiu systému žliaz s vnútornou sekréciou. Žltý jaspis podnecuje činnosť čakry solar plexu. Odstraňuje z tela jedovaté látky. Lieči trávenie a žalúdok. Umiestnite ho na čelo, líca, krk, zápästie alebo iné miesta postihnuté chorobou alebo bolesťou.

Čierny jaspis (basanit) slúži ako kameň na veštenie. Dokáže vás uviesť do hlbokého stavu zmeneného vedomia a prináša prorocké sny a vízie.

Austrálsky jaspis (mookait) prináša vyrovnanosť medzi vnútornými a vonkajšími zážitkami. Má v sebe jednak túžbu po nových experimentoch, tak aj hlboký pokoj, ktorý pomáha čeliť ich následkom. Prispôsobivý mookait prenáša túto vlastnosť i na človeka. Ukazuje všetky možnosti a pomáha pri výbere tej jedinej správnej. Mookait dokáže stabilizovať telo po fyzickej stránke – upevňuje imunitný systém, lieči zranenia a čistí krv.

Obrázkový (krajinkový) jaspis býva niekedy označovaný za „matku Zem hovoriacu ku svojim deťom“. Nesie v sebe posolstvo, ktoré rozpráva prostredníctvom obrázkom v minulosti – zrozumiteľné ale iba tým, ktorí ich dokážu dešifrovať. Vynáša na hladinu skrytý pocit viny, závisť, nenávisť a lásku, všetko, čo zostáva za normálnych okolností potlačené, bez ohľadu na to, či to pochádza zo súčasného alebo minulého života. Akonáhle sa podarí odhaliť čokoľvek, čo nás utláča, dá sa na to pozerať ako na poučenie pre ďalšiu cestu vpred. Tento kameň v sebe nesie zmysel pre správne proporcie a harmóniu. Obrázkový jaspis prináša kľud a odstraňuje strach. Podnecuje činnosť imunitného systému a čistí obličky.

Prstencový (oceánsky) jaspis napomáha pri službe druhým a prijímaní zodpovednosti. Súčasne posilňuje trpezlivosť. Okrúhle značky v podobe prstencov na jeho povrchu rezonujú s cyklickým dýchaním, ktorému kameň napomáha. Odstraňuje z tela jedovaté látky spôsobujúce nepríjemný telesný pach.

Jaspis s kráľovskou chocholkou otvára korunnú čakru a zlaďuje duchovnú energiu s úlohami, ktoré pred nami stoja. Tento kameň potláča protiklady a podporuje uchovávanie vlastnej dôstojnosti. Prináša citovú a duševnú stabilitu.

Brekciový jaspis skvele pomáha zostať nohami pevne na zemi a uchovať si citovú stabilitu. Odvádza z hlavy nadbytočnú energiu a prináša tak duchovný jas.

Tigrie železo je kameň zložený z jaspisu, hematitu a tigrieho oka. Prináša vitalitu a pomáha zvládnuť zmeny tým, že vo chvíli hroziaceho nebezpečenstva dokáže ponúknuť útočisko. Mimoriadne prospešný je každému, kto je vyčerpaný – akýmkoľvek spôsobom – zvlášť ale tým, ktorí strádajú citovým či duševným vyhorením alebo napätím v rodine. Ponúka možnosť dosiahnuť zmeny, pretože otvára priestor na rozjímanie o tom, čo je potrebné urobiť a súčasne dodáva energiu k potrebnému činu. Riešenie ponúkané tigrím železom majú spravidla pragmatický charakter a bývajú jednoduché. Tigrie železo je kameň podnecujúci tvorivé a umelecké schopnosti a prebúdzajúci k životu dosiaľ ukryté nadania.
Tigrie železo má vplyv na krv, v ktorej udržuje rovnováhu medzi červenými a bielymi krvinkami a odvádza z nej jedovaté látky. Blahodárne pôsobí na bedrá, dolné končatiny a chodidlá. Posilňuje svaly. Pomáha pri ukladaní vitamínu B a produkuje prírodné steroidy. Noste v kontakte s kožou.

jaspis brekciovy jaspis
jaspis brekciový jaspis brekciový s pyritom

jaspis cerveny surovy jaspis dalmatinsky
jaspis červený surový jaspis dalmatínsky

jaspis dalmatinsky surovy jaspis hnedy
jaspis dalmatínsky jaspis hnedý

jaspis kapucino jaspis leopardi
jaspis cappuccino jaspis leopardí

jaspis modry jaspis mookait
jaspis modrý jaspis mookait

jaspis oceansky jaspis oceansky surovy
jaspis oceánsky jaspis oceánsky surový

jaspis oceansky surovy jaspis picasso
jaspis oceánsky surový jaspis picasso

jaspis picasso surovy jaspis picasso imperialny
jaspis picasso surový jaspis picasso imperiálny

jaspis tigrie zelezo jaspis zeleny
jaspis tigrie železo jaspis zelený

jaspis zlty surovy jaspis obrazkovy
jaspis žltý surový jaspis obrázkový

41 komentárov

 • janka píše:

  včera som si kúpila jaspis ako kamienok v tvare srdiečka na krk .Dakujem za vašu stránku ,dozvedela som sa účinky tohto kamienka.

 • jarka píše:

  Zaujímavá stránka, dobré rady

 • akovacik píše:

  zohnakl som jaspis cerveny surovy cca 2,5 kg a vyska 20cm a siroky asi15cmm aku ma asi hodnotu?

 • danusa píše:

  podľa mňa takú, za akú si ho zohnal 🙂

 • Mary píše:

  Ahojte. Vie mi niekto prosim poradit. Uz davnejsie som dostala ako darcek privesok jaspis. Konkretne sa jedna o jaspis brekciovy. Zacala som ho nosit par mesiacov dozadu. Musim povedat, ze je uzasny. Nakolko som si ale vsimla, ze zmenil farbu (viac menej je momentalne jednofarebny, kdezto predtym mal po celej ploche jemne pruhy). Viac menej vymizli spominane pruhy na jaspise. Neviete mi prosim povedat, ci tymto kamienok straca na sile? Za kazdu radu budem vdacna.

  1. Janette píše:

   Treba ho dvakrát do mesiaca umyť vo vlažnej vode tým sa vymyje zlá energia A kameň by mal nadobudnúť farbu A raz za mesiac ho nechať nabiť pri splne mesiaca.

 • danusa píše:

  ahoj Mary,
  kamene sa niekedy používaním menia, ale ich sila zostáva, takže si s tým nemusíš robiť starosti.

 • paulusa píše:

  Ahojte. Vedel by mi niekto povedať, prečo mi prívesok (srdiečko) z oceánskeho jaspisu nechce visieť na retiazke? Keď ho nosím, prilepí sa mi na kožu a posúva sa smerom k pravej kľúčnej kosti a tam vždy zostane stáť na jednom mieste. Keď ho dám dole, po chvíli sa zasa presunie naspäť. Ďakujem za odpoveď.

  1. mx píše:

   A co takto sa v prvom rade zamysliet nad svojou chodzou a chrbticou. Kamen nema nohy. Takze tam bude nejaka dysbalancia. Odporucam navstivit diplomovaneho fyzioterapeut-a/ku a pochopite preco. Takze kamen Vam skutocne pomohol 🙂

  2. Jana píše:

   Možno sa posúva sám tam kde ho najviac potrebujete nosiť.

 • danusa píše:

  ahoj paulusa, to je rozhodne zaujímavý jav… ťažko povedať, prečo sa to deje, ale pravdepodobne tam máš niečo, čo ten kameň chce riešiť. okrem hlavných čakier existujú aj vedľajšie a jedna z nich je práve na kľúčnej kosti, tak si skús nájsť na internete, kde presne je a čo má na starosti, možno sa tým všetko vyjasní.

 • kagurama píše:

  Predám hnedý jaspis je hnedý ako čokoláda a má svoj krásny lesk , velkosť 5cm šírka 4cm váha 10 gramov možné foto cena dohodou ale mám k nemu vstah lebo také dačo sa mi len tak už nenaskytne

 • danusa píše:

  prepáč, ale túto stránku nebude nikto bez môjho dovolenia používať na osobné obohatenie sa.

 • Katarina píše:

  Ahoj.naozaj super stranka.clovek tu najde co potrebuje!Chcem sa ta spytat,ktory kamen ke podla teba najvhodnejsi na zbavenie sa tazkych kovov z pecene.dcera ich ma a nevieme sa ich zbavit a ma z nich hrozne svrbenie co sposobuje skrabanie takze ma bolavu kozicku.ma 3 rocky a trva to od narodenia.je velmi citliva,sikovna,vela veci sa boji.budem ti vdacna za pomoc lebo nasla som tu viac kamenov na detox pecene a rada si necham poradit. ??

 • danusa píše:

  ahoj Katarína 🙂 teším sa, že je Ti stránka užitočná 🙂
  najlepšie sa mi javí chryzopras, ktorý jednak vypudzuje ťažké kovy z tela, ale dobre pôsobí aj na kožné problémy, čiže by mohol bojovať na dvoch frontoch 🙂 a zároveň je vhodný aj na riešenie strachu. taký mám pocit, že by to mohol byť kameň Tvojej dcéry, celý ako je, tak prečítaj a daj vedieť, či sedí aj podľa Teba. v každom prípade, držím palce, nech sa podarí všetko vyriešiť.

 • Gabriela Parasinova píše:

  Ahojte, dostala som jaspis ako darcek. Mohol ny mi niekto poradit ako ho mam cistit? A hlavne som citala, ze kamene sa maju cistit na energetickej a informativnej urovni. Ako sa to robi u jaspisu? Prosim o radu.

 • danusa píše:

  ahoj Gabriela,
  energetická a informatívna rovina je jedno a to isté. jaspis sa dá čistiť vodou, na hematite, v dyme… a nabíjať na slnku, krištáli, v búrke…

 • Tatiana píše:

  dobry vecer, dostala som sa k tejto stranke prostrednictvom priatelky, kt.sa zaujima o kamene.Rada by som si kupila naramok vyskladany z kamenov, ale je toho tu tolko ze by som hodiny musela citat a vyberat vhodne kamene, preto sa chcem poradit:chcela by som nieco co by mna a rodinku chranilo,dodavalo silu, rovnovahu,upokojovalo psychiku,pomahalo pri rozhodovani, a hlavne nieco co by udrziavalo zdravie, podporovalo mozog a premyslanie,ucenie,a co by udrziavala celkove zdravie.Dufam ze som toho nenapisala az moc ale urcite tie kamene poznate a budete mi vediet poradit.Vopred dakujem

 • danusa píše:

  ahoj Tatiana, prosím tykaj, vo virtuálnej realite nemá vykanie zmysel 🙂
  presne pre tieto prípady, teda výber kameňa podľa účelu som spravila zoznam podľa účelu http://kamene.vzostup.sk/zoznam-podla-ucelu ktorý by mal výrazne znížiť čas hľadania vhodného kameňa. keďže ja nemám všetko v hlave, tak ho používam tiež a hlavne na väčšinu problémov je viac kameňov a tak si treba vyberať už celkom individuálne podľa ostatných účinkov, alebo osobných estetických preferencií.
  tak verím, že čas strávený pri vyberaní cez zoznam bude znesiteľný 🙂

 • Klaudia píše:

  Dostala som jaspis aj obsidian kamienky ako naramky,myslite si ze by mohli byt kombinovatelne? Lebo nezda sa mi ze hej,po mesiaci som si zlomila ruku :/ tu na ktorej ich nosim..

 • danusa píše:

  ahoj Klaudia,
  no vyzerá to fakt dramaticky, ale som si istá, že to nebude mať súvis 🙂 keď si vnútorné presvedčená, že má, tak nepomôže nič a bude lepšie, keď ich spolu nosiť nebudeš.

 • Oľga píše:

  kúpila som si jaspis náramok – rôzne druhy kameňov ( hnedý, zelený, fialový, červený – aj iné svetlé farby) môžem ho mať aj v noci na ruke? ako pôsobia na telo a dušu pri rôznej skladbe druhov.

 • Martina píše:

  Ahoj,ja by som potrebovala taktiez poradit za vyskladanie naramku
  trapi ma krcna chrbtica,stres,oci,mozno srdiecko )
  zaujal ma ametyst a fluorit,moze byt ?
  Dakujem

 • danusa píše:

  ahoj Martina,
  ak pokrývajú všetky Tvoje potreby, tak určite áno 🙂 ale radšej ich používaj zvlášť, aby si vedela, ktorý Ti bude fungovať a na čo, lebo možno každý zaúčinkuje na niečo iné a spolu na nič… a možno spolu zaúčinkujú parádne na všetko naraz 🙂 tak si poskúšaj a uvidíš, lebo čo funguje u jedného, nemusí u druhého, ako je so všetkým.

 • Karolínka píše:

  A aké má účinky Jaspis Dalmatínsky? 🙂

 • Zuzana píše:

  Ahoj, dostala som maličký kamienok Jaspis hnedý pásikovy a keď ho chcem nosiť na tele ako ho si ho mam pripútať na telo? Nemá dierku ani nič aby som ho na niečo dala. Ďakujem
  🙂

 • danusa píše:

  ahoj Zuzana 🙂 môžeš mu spraviť „kapsičku“ z drôtu a tak ho dať na šnúrku, alebo ho nos vo vrecku, dávaj pod vankúš, ako len chceš 🙂

 • Simona píše:

  Ahojte ja som tiež dostala ako darcek jaspis je hnedo bieli chcem sa spitat ci mate skusenosti s tymto dvojfarebnym kamenom je to v poriadku?

  1. danusa píše:

   ahoj Simona, čo myslíš tým, či je to v poriadku?

 • Silvia píše:

  Dobrý deň, dostala som náramok s jaspisu austrálskeho. Je nádherný a nápomocný. ?

  1. danusa píše:

   to sa teším, tak nech Ti robí radosť aj naďalej 🙂

 • Lucia píše:

  Dobrý deň,kamienkov mám viac a rôzne ale kúpila som si púštny (polychrome) jaspis, úplne mi učaroval. Môžete poradiť ako sa oň starať a aké má účinky?

  Ďakujem ?❤️

 • danusa píše:

  ahoj Lucia, prosím tykaj 🙂
  neviem, aké účinky má púštny jaspis a starať sa oň treba rovnako, ako o všetky ostatné jaspisy – čistiť vodou a nabíjať na slnku, mesačnom svite, krištáli…

  1. Micho píše:

   Pod pyramídou je to NAJ.

 • Vladimir píše:

  Dobrý deň. Kúpil som si náramok z červeného jaspisu. Nechal som si ho v prvú noc na ruke. Po dvoch hodinách spánku som sa prebral na silný pocit chladu a zimnicu. Chorobou to nebolo, teplotu som nemal zvýšenú. Som prekvapený, lebo som od jaspisu očakával prísun energie a vnútorného tepla. Som baran a preto som aj zvolil tento kameň. Teraz ho už nosím iba cez deň. Viete čo to môže znamenať ?

 • danusa píše:

  ahoj Vladimír, prosím tykaj.
  možno Ti jaspis niečo riešil. alebo si ho neočistil predtým, ako si ho použil.
  výber kameňov na základe znamenia nie je najužitočnejší, nabudúce vyberaj podľa toho, ktorý sa Ti bude najviac páčiť, alebo podľa problému, ktorý chceš riešiť, lebo kameň, ktorý by mal riešiť pol miliardy baranov, nemusí byť pre Teba ten pravý.

 • šutr :) píše:

  Dobrý deň, dnes som si kúpil breckie jaspis a rúžeňín ,ale keď som prišiel domov na jaspise som si všimol že tá biela časť nie je kremeň ale chalcedón , kameň vyzerá ako biely achát pokrytý jaspisom,je to kus viac chalcedón (pásikaví,jemne biely a na jednej strane kde je viac chalcedón je okolo neho neviem či bielo-žltý jaspis ), alebo skôr to je malá geoda chalcedónu v jaspise , prosím chcel by som sa spýtať že či má nejaké iné účinky ako jaspis v popise lebo asi cca 60% toho tvorí chalcedón, vopred ďakujem za každú radu 🙂

  P.s. je to dobrá kombinácia rúžénín a breckie jaspis

 • danusa píše:

  ahoj šutr 🙂
  prosím tykajme si 🙂
  ak to je jaspis s chalcedónom, tak má iné účinky, ako brekciový jaspis. ale aké účinky to sú, to neviem.

 • šutr :) píše:

  Ahojte mám doma breckie jaspis čierny , breckie jaspis v ktorom vidno žili hematitu a asi hnedý chalcedón alebo achát a vločkový obsidian. Všetky sú v tvare „donut“ také koliesko(keď niekto nevie tak si pozrite .donut jaspis. alebo iný kameň) a nosím ich ba koženej šnúre a chcel by som vediet ze ako dlho vydržia nabyte a či ich nosením nevyvíjal ??

  1. danusa píše:

   ahoj šutr 🙂
   no, nabité vydržia podľa toho, ako intenzívne sa používajú. ak ich nosíš denne, tak by som ich čistila a nabíjala raz za týždeň, ak menej, tak menej. nosením sa vybíjajú, áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre