malachit

Farba: zelený
Vzhľad: sústredené svetlé a tmavé prúžky
Výskyt: bežný
Náleziská: Rumunsko, Zambia, Kongo, Rusko, Stredný východ

Vlastnosti
Malachit je kameň obdarený veľkou mocou, ale súčasne patrí medzi kryštály, s ktorými je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne. Najvhodnejšie je používať ho pod dohľadom kvalifikovaného liečiteľa, ktorý má s uzdravovaním pomocou kryštálov skúsenosti. Je jedovatý malo by sa pracovať iba s jeho vyleštenou formou. Nikdy nevdychujte jeho prach. Keď sa užíva ako elixír, aplikuje sa iba zvonka. Druhou možnosťou je pri príprave elixíru postupovať nepriamou metódou.
Malachit zosilňuje kladné aj záporne energie. Uzemňuje duchovné energie do pôdy. Niektorí ľudia veria, že sa malachit zatiaľ vyvíja a neskôr sa stane jedným z najvýznamnejších liečivých kameňov nového milénia.
Malachit je ale už dnes dôležitým ochranným kameňom. Ľahko pohlcuje negatívne energie a znečisťujúce látky, ktoré odoberá priamo z atmosféry alebo ľudského tela. Pred použitím i po ňom by sa mal vyčistiť tak, že ho necháme na slnku položený na kuse krištáľu. (nikdy nepoužívajte soľ, lebo by poškodila jeho povrch.)
Malachit vstrebáva znečistenie plutóniom a chráni pred žiarením každého druhu. Mal by ho mať doma každý, kto žije v blízkosti jadrovej elektrárne alebo zdroja prírodnej rádioaktivity. Tiež čistí elektromagnetické znečistenie a lieči zemské energie. Je pevným putom spojený s prírodnými a božskými silami.
Malachit čistí a aktivuje čakry a umožňuje naladenie na duchovného sprievodcu. Keď sa položí na tretie oko, podporuje vyvolávanie vízií a duchovného pozorovania. Položený na srdce prináša rovnováhu a harmóniu. Otvára srdce a vyvoláva nepodmienenú lásku.
Dá sa použiť pri veštení z gule alebo ku vstupu do iných svetov – vonkajších i vnútorných. Cesta jeho stočenými vzormi uvoľňuje myseľ a vyvoláva prúd podvedomých predstáv. Pomáha pri prijímaní odkazov z budúcnosti.
V duševne je rovine je malachit kameňom premeny. Pod vplyvom tohto kameňa, spojeného s dobrodružstvom a podnecujúceho k riziku a zmenám, sa dá prežiť oveľa intenzívnejší život. Neľútostne ukazuje, čo blokuje váš ďalší duchovný rast. Malachit vyťahuje hlboko ukryté pocity a psychosomatické problémy, pretrháva nežiadúce putá a prekonané spôsoby jednania. Učí ako preberať zodpovednosť za vlastné činy, myšlienky a pocity. Uvoľňuje zábrany a povzbudzuje k prejavom emócií. Tento kameň zvyšuje schopnosť vcítiť sa do myslenia druhých ľudí a ukazuje, ako by sa jeho majiteľ cítil na ich mieste. Potláča ostýchavosť a podporuje priateľské vzťahy. Malachit sa prejavuje užitočne pri psychosexuálnych problémoch, najmä tých, ktoré spôsobili traumatizujúce sexuálne skúsenosti v minulých životoch. Pomáha pri procese znovuzrodenia.
V duševnom živote dokáže malachit preniknúť ku koreňom problému. Zvyšuje intuíciu a vhľad. Pomáha potlačiť duševné problémy vrátane duševných chorôb. Zmierňuje dyslexiu. Posilňuje schopnosť vstrebávať a spracovávať informácie. S jeho pomocou dokážeme lepšie pozorovať okolie a ľahšie porozumieť zložitým javom.
Položený na solar plexus umožňuje malachit dôkladné duševné uzdravenie. Uvoľňuje negatívne skúsenosti a staré traumy, vynáša na povrch potláčané myšlienky, vracia schopnosť hlbokého dýchania, uvádza do rovnováhy srdečnú a pupočnú čakru a zlepšuje schopnosť vnútorného vhľadu. V citovom živote umožňuje prežívanie intenzívnejších emócií, tie sa ale môžu rýchlo meniť. Malachit sa dá použiť aj pri skúmaní vlastného vnútra. Podnecuje snívanie a vyvoláva živé spomienky. V niektorých prípadoch je ale treba pôsobenie malachitu pri uzdravovaní a procesoch zmien podporiť ďalšími kameňmi.

Liečebné využitie
Malachit je mimoriadne všestranný liečivý kameň. Zvlášť užitočný je pri potláčaní kŕčov (vrátane menštruačných). Uľahčuje pôrod – niekedy sa mu hovorí kameň pôrodnej baby. Rezonuje so ženskými pohlavnými orgánmi a lieči pohlavnú nerovnováhu. Znižuje krvný tlak, lieči astmu, artritídu, epilepsiu, zlomeniny, opuchy kĺbov, patologické výrastky, nevoľnosť pri cestovaní, závraty, nádory, zrakový nerv, podžalúdkovú žľazu, slezinu a prištítnu žľazu. Uvádza do súladu DNA a bunkovú štruktúru. Zlepšuje činnosť imunitného systému. Podporuje odbúravanie jedovatých látok v pečeni, znižuje okyslenie tkanív. Keď sa nosí okolo pásu, lieči cukrovku.

Umiestnenie
Noste na ľavej ruke alebo položte a tretie oko. Tiež sa dá umiestniť na miesto, ktoré má vyliečiť. Ak ho položíte na solar plexus, bude pohlcovať negatívne emócie. Malachit môže vyvolať slabšie búšenie srdca. V takom prípade ho okamžite odstráňte a nahraďte ruženínom alebo rodonitom.

Malachit s chryzokolom sa môže ako čistý kryštalický drahokam prejavovať vysoko liečivými vibráciami. Kombinácia týchto dvoch kameňov symbolizuje celistvosť a pokoj. Keď sa položí na oblasť, ktorá je zdrojom nestability, jemne navodí rovnováhu. Ak položíme jeden z kameňov na tretie oko a druhý na solar plexus, dostanú sa do rovnováhy myseľ, telo a city.

malachit malachit na chryzokole
malachit malachit na chryzokole

malachit surovy malachit surovy
malachit surový malachit surový

85 komentárov

 • petra píše:

  je mozne pouzivat malachit ak mam nizky tlak?

  dakujem

 • danusa píše:

  ahoj peti, nenašla som nič o tom, že by s tým mohol byť problém. ja by som ho na Tvojom mieste skúsila a v prípade, že by si mala v jeho prítomnosti nejaké fyzické prejavy, ako napríklad búšenie srdca, tak ho treba okamžite dať preč.

  1. petra píše:

   ahoj Danuska

   pytala som sa jednej pani, ktora tieto kamienky predava a ona mi vyriesila moju otazku.
   Ak mam nizky tlak tak tento kamienok nerobi ziadne zmeny s nim, on len znizuje vysoky tlak

   Ale napriek tomu Ti dakujem za radu s busenim srdca
   Prave teraz som si nasla tuto temu na webe a v tomto pripade sa odporuca uzivat ruzenin alebo rodonit s malachitom. Busenie srdca sa mi niekedy prejavuje tak to skusim ci to funguje

   Dakujem a prajem pekny den

 • katarína píše:

  Dobrý deň,

  kúpila som včera náramky s Malachitom,Tigrím okom,Sodalitom,,,,

  prosím vás,,pani,čo nám ich predala nám povedala,že ich na noc máme zasypať morskou solou,,,,,

  káždý náramok sme dali do pohára a solou zasypali,,,,,

  Je to správne riešenie čistenia kameňov ?

  ĎAKUJEM ZA RADU.

  1. danusa píše:

   ahoj katarína,
   kamene sa môžu čistiť aj soľou, takže je to v najlepšom poriadku 🙂 a keď to chcete robiť takto, tak ich kľudne dajte všetky do jedného pohára, teda ak som správne pochopila, že ste ich dali zvlášť, to je škoda soli 🙂

   1. Rudy píše:

    Je zaujimave , ze v clanku sa spomina, ze sol ho moze poskodit

   2. klaudia hornyakova píše:

    Ahoj Danuška odporuč mi nejakú stránku kde si viem kúpiť kamene alebo naramky, ďakujem ❤️

 • Veronika píše:

  Pekný den Danusa,

  moj 10 ročný syn je zbláznený do kameňov, a nedávno zistili babke zhubný nádor v líci. Daroval jej krištál a ja som jej kúpila na rady predávajúcej práve Malachit. Myslíte si že je vhodný keď začala brať chemo aj ožiare? Mám strach aby jej neuškodil ked si ho prikladá na líce, ktoré je po ožiare.
  Dakujem za odpoveď.

 • danusa píše:

  ahoj Veronika, kľudne si tykajme, však je to aj tak jedno 🙂
  malachit by mohol pomôcť s nádorom, na kožný nádor by bol ešte lepší chlorit, ktorý sa ale bude asi ťažko zháňať. ale deti vnímajú veci, ktoré sme sa my odnaučili vnímať, takže by som verila synovmu výberu. najlepšie by bolo, keby syn ten krištáľ naprogramoval presne pre babku. krištáľ je najlepšie programovateľný. ak by nevedel ako, tak mu povedz iba to, nech do kameňa vloží informáciu o tom, čo má pre babku urobiť, on už určite príde na to, ako to spraviť.
  neviem si predstaviť, ako by mohol kameň uškodiť po konvenčnej liečbe. ideálne by bolo, keby babka prestala chodiť na chemo a ožarovanie, prešla na surovú stravu, dávala si vysoké dávky vitamínu C a hlavne zistila, prečo ten nádor má a dala do poriadku to, čo ho spôsobilo, ale keď sa rozhodla takto, tak všetko, čo urobí navyše (napríklad používanie kameňov) bude lepšie, ako keby neurobila nič.

 • zuzana píše:

  Dobry den,
  Chcela by som sa opytat ohladom malachitu. V jednom clanku som nasla ze :Pred použitím i po ňom by sa mal vyčistiť tak, že ho necháme na slnku položený na kuse krištáľu. A v inom, ze nema rad slnecne ziarenie. Prosim Vas ako ho mam cistit?
  Chcela by som sa este opytat: kupila som si kamen je na snurku ako privesok a ked som ho doma otocila nasla som na nom ryhu nie hlboku, ale kedze sa do kamenov nevyznam, chcela by som sa opytat, ci to je alebo nie je problem.
  Dakujem Zuzana

 • danusa píše:

  ahoj Zuzka,

  keď je kameň na krištáli, tak nemusí byť na slnku na to, aby sa nabil, takže stačí iba jedno z toho, netreba oboje, ale malachit by nemal ísť na slnko, lebo mu vadí veľké teplo, takže krištáľ je v tomto prípade tým správnym riešením. čistiť vodou.
  ryha v kameni nie je problém.

 • matúš vaľko píše:

  Nachádza sa aj na slovensku!

 • silvia píše:

  Dobry den, prosim Vas ako si rozumie malachit s ceskym granatom? Mozu byt spolocne na jednom sperku? Dakujem za odpoved. 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Silvia, môžu byť bez problémov na jednom šperku 🙂

 • denisa píše:

  Dobry den, chcela by som sa opytat je mozne nosit malachit na ruke spolu s citirinom? Oba druhy kamenov su prave. Dakujem za Vasu odpoved

 • danusa píše:

  ahoj denisa 🙂 tykačky prosím 🙂 áno, malachit a citrín môžeš s kľudom nosiť spolu, len pozor na malachit, lebo nie každý ho znáša dobre, tak keby si cítila nejaké drobné fyzické zmeny, tak ho skús odložiť, aby si zistila, či ich spôsobuje malachit. keď nie, tak veselo nos ďalej, keby boli spôsobené malachitom, tak ho nos iba toľko, koľko Ti bude príjemné alebo vôbec.

 • Anka píše:

  Ahoj danusa, v prvom rade sa chcem zo srdca poďakovať za tieto stránky. Pred pár dňami som si chcela niečo prečítať o malachite no s hrôzou ?? som zistila že sa nemôžem na tvoju stránku dostať tak som hľadala na iných a takto som sa presvedčila aká je tvoja jedinečná. Tvoje znalosti a skúseností – klobúk dole ???
  Poslala som Ti mailom fotku surového malachitu (teda moja otázka je či je to naozaj malachit) Neskutočne má očaril v jednom obchodíku v zahraničí a až potom som sa dočítala že je v surovom stave alebo prášok jedovatý. Môžem ho čistiť pod tečúcou vodou? A ešte neviem či rozumiem správne vybiť na hematite (znamená to že sa takto vyčistí aj od predošlých programovaní?) a nabiť na krištáli (tým sa jeho schopnosti zosilnia?) a potom si ho naprogramujem ako to potrebujem ja? Pochopila som to správne? Ďakujem za odpoveď ??

 • danusa píše:

  ahoj Anka 🙂 och, ďakujem Ti za milé slová, presne také voľačo som potrebovala 🙂
  vzostup.sk je teraz presmerovaný na kamene.vzostup.sk takže by to malo ísť, aj keby si išla na starú stránku… no a googlu chvíľu trvá, kým urobí poriadky vo výsledkoch 🙂 v každom prípade som šťastná, že je táto stránka užitočná a keď je ešte aj jedinečná… no čo si viac môžem priať 😀

  pozerala som na Tvoj úlovok a podľa obrázku som si naozaj nebola istá, lebo som jak živ nevidela malachit s takou štruktúrou a tak som išla hľadať na internety a ukázalo sa, že môže mať aj takúto štruktúru. takže je to malachit.

  áno, malachit je jedovatý, aj elixír z neho sa vyrába nepriamou metódou a treba si dať pozor na vdychovanie prachu z neho. áno, môžeš ho čistiť pod tečúcou vodou.
  čistenie a vybíjanie je to isté, čiže voda a hematit spravia rovnakú službu, pretože kamene netreba čistiť od špiny (pokiaľ sa teda nezasvinia :)) ale od energetického bordelu. čiže stačí jedno alebo druhé, ktoré si vyberieš je jedno. a nabíjanie je zas o dodaní energie, čiže paliva na prácu 🙂 nabíjať sa zas dá viacerými spôsobmi (na krištáli, slnku, mesačnom svite…) a všetky sú rovnocenné.

  programovanie kameňa je ale úplne iná pesnička. normálne majú kamene každý nejaký svoj špecifický typ pôsobenia a ten je nemenný. zas na druhej strane, každá vec (aj napríklad taká plastová fľaša :D) sa dá naprogramovať, ale obvykle máš nejaké obmedzenia. čiže, keď máš nejaký kameň, ktorý pôsobí upokojujúco, tak ho nebudeš vedieť naprogramovať na to, aby pôsobil povzbudzujúco. je to rovnaké, ako keby si chcela rybu naprogramovať na lietanie 🙂 čiže je dobré používať taký kameň, ktorý robí to, čo potrebuješ. keď však máš nejaké neštandardné potreby, tak je tu kameň, ktorý sa ako jediný používa na programovanie a tým je horský krištáľ.

  no a na záver mám otázku ja na Teba – kde si splašila tie smajlíky? 🙂

  1. Anka píše:

   Ahoj danusa, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a tvoj čas ktorý si tomu venovala ? Smajlíky Ti posielam mailom ? a želám všetko dobré ?

 • danusa píše:

  🙂 s radosťou, Anka 🙂 ja ďakujem za smajlíky a za obrázky 🙂 som dúfala, že tie smajlíky budú ľahko použiteľné, ale nevadí 🙂
  všetko dobré aj Tebe! 🙂

 • Zanna píše:

  Dobrý deň, Danusa! Chcem sa Vás pekne opýtať či môžem nosiť spolu na jednej ruke náramok z červeného koralu, malachitu a azuritu? Ďakujem veľmi pekne

 • danusa píše:

  ahoj Zanna 🙂 tykáme, prosím 🙂 určite môžeš nosiť spolu tieto náramky, ale ak chceš mať nejaký efekt z ich pôsobenia, tak je lepšie nosiť vždy iba jeden kameň. ale nijak neublíži, keď ich budeš mať spolu a keď Ti ide iba o estetiku, tak môžeš nosiť naraz všetky kamene sveta 🙂

 • Ivana píše:

  Dobrý deň, Danusa, dostala som malachit ako prívesok a prvý deň používania som bola tak trochu nešika, padol mi na zem a kúsok sa odštiepil. Môžem ho používať alebo si mám zadovážiť nový? Ďakujem za odpoveď.

 • danusa píše:

  ahoj Ivanka,
  myslím, že ho môžeš pokojne nosiť ďalej, možno sa iba potreboval zbaviť časti, ktorá bola neužitočná a teraz je presne v takej podobe, ktorá Ti bude slúžiť najlepšie. v každom prípade, sleduje svoje pocity a riaď sa podľa nich, oni Ti dajú vždy najlepšiu odpoveď.

 • Maria píše:

  Prajem krásny den Danusa. Dostala som ruzenin, po babke ktorú som opatrovala. Treba ho nejako očisiť zvlášť, alebo stači tečúca voda? A ešte-kupila som si prstienok-perly a malachit-gulicky spolu navlečené-mozem ho nosiť denne? Má to spolu v spojení hlbší význam. Dakujem veľmi pekne..

  1. danusa píše:

   ahoj Maria, prepáč, že až teraz píšem, ale nedalo sa mi… keď dostaneš kameň od niekoho, alebo po niekom, tak vždy treba očistiť dôkladne. najlepšie prvý krát aj po kúpe. takže ten ruženín by bolo najlepšie dať do zeme na pár dní, ideálne ku stromu, keď sa nedá, tak aj kvetináč postačí.
   malachit môžeš nosiť každý deň, keď sa s ním cítiš dobre, ak by si ale cítila nejaké fyzické nepríjemnosti, ako búšenie srdca napríklad, tak ho nos opatrnejšie. o perlách neviem nič, takže k tomu sa vyjadriť neviem 🙂

 • Diva píše:

  Malachit rad odskakuje a straca sa…konkretne s Malachitom sa mi to stalo vela krat..clovek ho chvilu nosi a zrazu ho niet, nikde. Viem ho najst az tak po mesiaci v miske kde mavam kamene, pripadne na zemi alebo na nejakom cudnom mieste, kde predtym nebol. Tiez mam pocit ze je to kamen ktory nosia radsej zeny, na chlapoch som ho este nevidela… Pre mna znamena komunikaciu s ludmi, nos na biznis a peniaze, prilezitosti ci obchodne styky..aspon teda vzdy ked ho nosim dari sa mi v tychto veciach, ale zase nemavam ho dlho, max par dni…ako som pisala budto mi niekde zmizne alebo na neho jednoducho nemam chut

 • Janqa píše:

  Ahoj, Danuška 🙂 Potrebujem radu: oslovil ma malachit, tak ako pred 5 rokmi tyrkys. Tyrkys mi pomáha pri duševnej rovnováhe, pomohol mi od prvej chvíle, keď som ešte mala depresie a pomáha mi doteraz. Vždy, keď sa cítim nevyrovnaná, zaberie, ale nosím ho takmer vždy cez deň. Malachit ma oslovil pre ďalší rast. Potrebujem zvýšenie kreativity, tvorivosti (pre prácu s deťmi), komunikatívnosti a asi aj vyrovnanie sa s karmou. Ďalší kameň ma láka akvamarín. Chcem ich nosiť ako náhrdelníky na krku. Tyrkys mám ako náramok na ľavej ruke a aj ako náhrdelník zhruba po solar plexus. Sú vhodné nosiť ich naraz všetky tri na krku? Tyrkysu sa určite nechcem vzdať, lebo mi dáva harmóniu.Som tak trochu konzervatívny bojko, rada sa pridŕžam istôt. Prekonala som karcinóm prsníka, deštruktívny vzťah (teraz mám vzťah pokojný) a stále riešim energetického upíra v príbuzenstve. hmm.. A tiež ich nabíjanie. Mám orgonit s kryštálom a ametystom, na ktorý dávam nabiť tyrkys, je to postačujúce? Ďakujem za odpoveď.

 • danusa píše:

  ahoj Janqa 🙂
  malachit je veľmi silný kameň, nie každý ho znesie dlhodobo, takže keď Ti ide, skús ho najprv používať menej, napríklad si ho polož na pracovný stôl tak, aby bol do 30 cm od Teba a keď bude fit, tak si ho dávaj v noci pod vankúš a uvidíš, ako sa budú veci vyvíjať. akvamarín kľudne priber. nosiť je ideálne vždy iba jeden kameň, ale keď si fixnutá na ten tyrkys, tak jeden z tých druhých dvoch nos vyššie na krku, hoci tyrkys by mal byť hore na krku, rovnako ako akvamarín a malachit na srdci. ale to nie je určujúce, pokojne ich nos akokoľvek Ti vyhovuje, len pre maximalizáciu efektu daj každému priestor na prácu 🙂 napríklad môžeš striedať deň/noc alebo ruka/krk alebo inak si vymysli.
  nabíjanie na orgonite stačí.
  tak nech Ti kamene naďalej pomáhajú a nech sa Ti darí stále lepšie 🙂

 • Tbea píše:

  Ahoj, kupila som si malachit, turmalin a krystal (naramky) mozem ich nosit naraz na jednej ruke? ?

  1. danusa píše:

   ahoj Tbea 🙂
   áno, môžeš 🙂

 • Hana kuklisinova píše:

  Super citanicko dakujem

  1. danusa píše:

   teším sa Hanka 🙂

 • Maja píše:

  Dobry den.nedavno som si kupila malachitovy naramok za ucelom upravy krvneho tlaku.som tehotna.na konci dna ked som si naramok zlozila zbadala som ze mam od neho ofarbenu ruku na zeleno.citala som ze malachit je jedovat.znamena to sfarbenie ze nie dobre vylesteny?mam ho pouzivat?neotravim sa?dakujem za odpoved.

  1. danusa píše:

   ahoj Majka, prosím tykaj, ak môžeš, tu sme vo virtuálnom svete 🙂
   ak to je malachit, tak to bude asi znamenať, že je zle vyleštený, hoci sa mi to zdá také čudné celé… skús ho riadne umyť, s kefkou, alebo hubkou, je tvrdý, neublížiš mu ľahko a daj na papierovú utierku alebo vreckovku/hajzlák a keď zostane pod ním farba, tak ho nepoužívaj. môže to aj nebyť malachit, ale nejaká farbená napodobenina a tam farbí tá farba, čo tiež nie je najlepšie do seba dostávať, zvlášť keď si tehotná. keby sa Ti chcelo, tak ho odfoť a pošli mi na kamene@vzostup.sk a ja sa mrknem, či je to malachit, alebo nejaká finta 🙂
   rozmýšľam, čo je dobré na tlak a neviem si spomenúť, tak ešte skúsim pohľadať a napíšem Ti. a keby si chcela niečo na podporu tehotenstva, dobrého pôrodu a laktácie, tak Ti odporúčam mesačný kameň.

 • Tomi18 píše:

  Ahoj,aky vnutorny konflikt alebo neporiadok odstranuje malachit pri buseni srdca,co to presne znamena,ocista srdecnej cakry?alebo nieco hlbsie,dakujem

 • danusa píše:

  ahoj Tomi18 🙂
  jedna vec sú nehmotné prejavy bytia, v tomto prípade sú to vnútorný konflikt alebo neporiadok a druhá vec sú hmotné, ktoré sa prejavujú na tele. čakry sú medzistupeň medzi hmotným a nehmotným. a ja som presvedčená, že veci fungujú takto – najskôr sa niečo deje na nehmotnej úrovni, teda cítime nejaký pocit, ktorý je obvykle výsledkom nejakého myšlienkového pochodu, v chronickej podobe ide o podvedomý program. a keď je ten pocit negatívny, tak ho buď dokážeme akútne spracovať a zbaviť sa myšlienok, ktoré ho vyvolávajú a vtedy celá záležitosť skončí bez následkov, alebo nie a vtedy sa z myšlienok stane podvedomý program, ktorý sa už spúšťa automaticky za nejakých okolností a opakovane vyvoláva rovnaké negatívne pocity. a keď je niečoho veľa, tak to začne prechádzať do hmotnej úrovne. najskôr sa to ukáže na čakrách a keď sa s tým nič nerobí, tak aj na tele. a všetko sú to vlastne informácie, že robíme (myslíme si, veríme v..) niečo, čo nechceme, niečo, čo nám neslúži.
  takže takto nejako by to mohlo byť 🙂 dáva Ti to takto zmysel?

  1. Tomi18 píše:

   Dakujem za odpoved,áno dáva mu to zmysel,vsetko co si napisala je pravda,akurát to pocitujem a snazim sa robit proti tomu,a mam pocit,ze sa mu vtom aj dari pomaly,velmi pekne dakujem za odpoved

  2. danusa píše:

   s radosťou, tak nech sa darí aj naďalej! 🙂

 • Gabs píše:

  Krásny večer, mamine zistili nádor v prsníku a keďže viem, ako sa lekári stavali už k samotnej diagnostike, tak neverím konvenčnej liečbe. Pri problémoch so štítnou žľazou jej pomohol jantár. Teraz z nej cítim veľkú neistotu. Chcem sa spýtať, či je malachit vhodný? Ďakujem.

 • danusa píše:

  ahoj Gabs,
  prepáč, že to toľko trvalo, áno, myslím, že malachit je vhodný.

 • Jana píše:

  Ahojky.Mam dotaz chcela by som sa spýtať či ho môžem nosiť keď mám epilepsiu.
  Ďakujem.

 • danusa píše:

  ahoj Janka,
  to naozaj neviem… skús ho mať niekde opodiaľ, napríklad meter od seba a vnímaj, čo s Tebou robí, keď nič nepríjemné, tak ho priblíž a tak postupne vyskúšaj, či môžeš.

 • Veronika píše:

  Ahoj, čítala som, že malachit je jedovatý a vhodnejší v leštenej podobe. Našla som na jedom českom eshope nádherný kúsok, ale v surovej forme, tak ten asi nie je vhodný na to, mať ho ako kamienok talizman, na liečenie (položiť na tretie oko) a voľne vystavený doma, že? Ďakujem.

 • danusa píše:

  ahoj Veronika,
  voľne vystavený doma môžeš mať kľudne aj surový a na kontakt s telom radšej tromlovaný.

 • jirik píše:

  Ahoj, může se na jedné ruce nosit náramek fluorit a malachit? Děkuji.

 • danusa píše:

  ahoj jirik,
  keď chceš maximalizovať efekt, tak nos vždy iba jeden.

 • Lubka píše:

  Ahoj, do kamenov sa velmi nerozumiem. Bola som na jednej konzultacii u pani, ktora tieto kamene predava a mala som moznost si vybrat. Hned som siahla po malachite- velkost cca 10×10 cm lesteny, akoby tam na mna cakal. Vraj som si vybrala spravne a mozem si ho dat do spalne, ale vraj ho nemam cistit, nechat ho len tak. Ale tuto noc som s nim zaspala pod vankusom. Mozem ho teda vyuzivat aj na prikladanie na telo? Ak ano, treba ho cistit? Dakujem

 • katka píše:

  Ahoj, chcela by som sa spytat, kupila som si malachytove goralky a vysklada naramok, vlozila som donho aj 4gulocky onyxu.. uz som niekolko rokov dozadu malachytovy naramok nosila, dlhodobo… teraz som sa chcela k nemu vratit lebo potrebujem pomoc pri niektorych veciach.. ale mam ho na ruke 4den, gulocky kt boli predtym leskle su takmer matne, preco? resp da sa to napravit? skusala som dobitie nepomohlo, ani cistenie pod studenou vodou.. taktiez som niekde vycitala ze ak sa toto stane znamena ze je mrtvy a uz mi nic neda… dakujem

  1. danusa píše:

   ahoj katka,
   a aký je Tvoj pocit z toho kameňa?

 • Jano píše:

  Dobry den

  Neviem na koho sa mam obratit tak skusim na vas.
  Pred troma dnami som si kupil Malachitovi naramok. Neviem co sa stalo alebo co som zle spravil no naramok uplne stratil lesk.
  Nevedeli by ste mi poradit a napisat co som spravil zle alebo ako mu opat navratit lesk?
  Popripade co sa s tym da spravit.

  Dakujem velmi prekne a prajem prijemny den

  1. danusa píše:

   ahoj Jano,
   prosím tykaj, ak si s tým ok. určite si nespravil nič zle, to sa niekedy stane. nedá sa to opraviť, neviem prečo sa to deje, ani neviem, čo to znamená. keby som mala hádať, tak to neznamená nič. keď máš dobrý pocit z malachitu aj keď stratil lesk, tak sa môžeš nerušene naďalej tešiť z jeho prítomnosti 🙂 keď nie, tak ho vráť do prírody – jazera, rieky, mora, zakopaním do zeme… a zožeň si nový, keď máš pocit, že to tak chceš.

 • LOLO 0,2 píše:

  Danuška mohli by sme sa niekedy vidieť aj osobne. pamatáš sa ešte na ma?

 • LOLO 0,2 píše:

  Prepáč za otázku, ale si strašne milá osoba. Je možné zlepiť malachitovú sošku?

 • danusa píše:

  ahoj LOLO 0,2 🙂
  žiaľ podľa mena nie, ale ak by som mala, tak si určite spomeniem, keď mi dáš nejaké pomôcky 🙂 stretnúť sa so živým človekom, ktorý je mimo môjho súčasného životného okruhu, by mi bol určite príjemný, ale nemôžem si to teraz dovoliť 🙁 možno tak o pár rokov neskôr? 😀
  otázka bola milá, určite viac ako ja 😀
  a malachitovú sošku zlepiť určite môžeš. tak aspoň nejaké dobré správy nakoniec 😀

 • Lucka píše:

  Ahoj danusik. Prosim ta vysvetlis mi to, co je hore napisane lebo sa mi to bije? ☺
  Malachit pohlcuje a odburava neg.energie z ludskeho tela atd. a zaroven sa pise, ze znasobuje negativne energie.
  Dakovala ti ❤

 • danusa píše:

  ahoj Lucka 🙂
  znásobuje pozitívne aj negatívne energie, teda zosilňuje všetky energie bez rozlišovania, to znamená, že zoberie, čo je a zväčší to. a tie negatívne zo svojho okolia (čiže Teba, keď ho máš pri sebe, ale priestoru, v ktorom sa nachádza) uvoľní a príjme do seba. a zostanú len pozitívne energie a to ešte aj znásobené 🙂

 • Zdenka píše:

  Ahoj.Chcem si zakúpiť malachit,je lepšie ho mať ako náramok alebo spĺňa svoj účel aj ako prívesok alebo náušnice?A chcem si ešte kúpiť aj kameň Lapis Lazuli aké skôr na liečivé účinkStaci ak budem mať kameň niekde položený blízko seba alebo ako sp..rávne použiť keďženmh budem mať malachit a nechcem mať obe kamene na sebe.Dakujem

 • danusa píše:

  ahoj Zdenka,
  kamene môžeš používať ľubovoľne, budú pôsobiť kdekoľvek do 30 cm od tela. tie odporúčané umiestnenia sú optimálne vzhľadom k účinkom konkrétnych kameňov, ale keďže ide o energetické pôsobenie, tak funguje v každom mieste.
  ak by Ti búšilo srdce, tak malachit radšej nepoužívaj. a začni najskôr s jedným kameňom, napríklad príveskom a potom, ak nebude žiadny problém, pridaj náušnice.
  voľný kameň môžeš nosiť vo vrecku, alebo ho mať položený pri sebe do 30 cm od tela, alebo si ho dávaj na noc pod vankúš.

  1. šutr :) píše:

   Rozhodne nekombinuj lapis a jaspis , lapis a malachit, jaspis a malachit alebo všetky tri naraz s každým zvlášť mám dobré skúsenosti ale s týmito kombináciami to je katastrofa

 • Katka píše:

  Je to nádherný kameň

 • Martina píše:

  Ahoj,chcem sa spýtať na čistenie malachitu,ja ho čistím v osolenej vode ako väčšinu minerálov ale práve som sa dočítala že neznesie takéto čistenie a že sa nemá nosiť ani pri mori,je to pravda? Čo s ním teda keď som to tak spravila? A ohľadom jeho jedovatosti…ja mám náramok z Malachitu sekaný(dúfam že je leštený 😀 ) a opäť som čítala že nemá prísť ani do styku s pokožkou a ja ho nosím normálne,aj s ostatnými náramkami z minerálov…ako je to teda? Nejak komplikovaný kamienok 🙂

  1. jirik píše:

   Martina: nesmi (nemá) se používat surový malachit https://kamene.vzostup.sk/wp-content/images/kamene/malachit-surovy.jpg
   ČISTĚNÍ MALACHITU: Malachit nemá rád vodu a může reagovat i na sůl. Lze čistit zmrazením (na 60-120 min. do mrazáku), v zemi, nebo pomocí hematitu

   NABÍJENÍ MALACHITU: Třením (jemnou látkou, např. flanel), na měsíčním světle (malachit nemá rád přímé slunce), na křišťálu

   UPOZORNĚNÍ:

   Po každém použití je potřeba malachit čistit. Při výrobě drahokamového elixíru se nikdy nesmí malachit ponořit do vody, kterou nabíjíte. Položte jej do samostatné misky „na sucho“, tu vložte do větší misky a teprve do ní nalijte vodu. Kámen jako takový je jedovatý, proto používejte raději ohlazené a lakované kameny, dbejte na to, abyste nikdy nevdechli malachitový prášek.

   https://www.romana-art.cz/malachit-vlastnosti

   1. Martina píše:

    Ďakujem za odpoveď ale čo s ním teraz? Používať ho ďalej pokiaľ bol v osolenej vode?

    1. jirik píše:

     Martina: pokud není povrch malachitu (výrazně) poškozen od vody se solí, zkus ho na několik dní zakopat do země (hlíny), aby došlo k důkladnému očištění kamene. Pak očistit šetrně od nanesené hlíny nabít a můžeš používat.

     1. šutr :) píše:

      Malachit môže do vody ale len chladnej nechlorovanej lebo je v chlorovanej rozpustný,to platí aj pre kamienky príbuzné malachitu. Ja napr. čistím malachit v minerálke(neperlivej) a nič sa s ním nedeje,lebo keď som ho dam do vody z umývadla tak sa na ňom usadili bublinky a normálne bolo počuť ako píska a na chryzokole ešte viac (v teplej vode).Ja ich čistím takto…

 • Martina píše:

  Poprosila by som ešte danusin komentár a ostatným ďakujem 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Martina,
  no je to trochu zložitejšie, malachit je taký zvláštny kameň a čo zdroj, to iné o ňom tvrdia. ja malachit nemám, takže môj postup neexistuje. jirik aj šutr Ti napísali dobre, čím im obom veľmi ďakujem zato, že mi uľahčujú spravovanie tejto stránky.
  vo väčšine zdrojov týkajúcich sa kameňov sa dá dočítať, že malachit je jedovatý a problémom je rozdrvený malachitový prach, ktorý by sa nemal vdýchnuť, ani inak dostať do tela. na druhej strane na wikipédii som sa dočítala, že v starom egypte ženy používali rozdrvený malachit zmiešaný s vodou na pastu ako maľovátko na oči. takže je fakt ťažko povedať, ako to je. inde som sa dočítala, že sa má čistiť soľou, ale mechanicky a nedávať do slanej vody, lebo vraj je v spojení so soľou jedovatý. myslím si, že žiadna strašná vec sa nestala tým, že bol v slanej vode a asi bude stačiť, keď ho dobre umyješ v čistej vode, najlepšie nechlórovanej, ako písal šutr a potom nabiješ na krištáli alebo mesačnom svite a keď máš pocit, že treba nasadiť ťažší kaliber, tak zakopať do zeme, ako písal jirik a po pár dňoch by mal byť fit.

 • Andrea píše:

  Pekne pozdravujem danusa, rada by som sa opytala na cistenie a dobijanie kamienkov. Mam naramky: 1)achat, 2)citrin a tigrie oko, 3)ametist, kunzit a gulicka kristalu, 4)ruzenin a tigrie oko. Plus mam retiazku s Aqua aura duhova. A privesky macacie oko. Tieto cele naramky, kamienky, mam umyt pod tecucou vodou? Tepla? Studena? Ako dlho asi? A dobijat? Aj aqua aura privesok tak isto? A musia sa najprv vsetky naramky a kamienky vycistit, ked som ich dostala? Dakujem pekne 🙂

  1. danusa píše:

   ahoj Andrea 🙂
   všetky môžeš čistiť vodou, buď pod tečúcou 2-5 minút, alebo do misky s vodou na pár hodín. studená až vlažná.
   určite vždy všetky kamene očistiť pred prvým používaním.

 • Lenka píše:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať… Mám malachit úlomky, ale pri nosení na ruke ako náramok, kamienky púšťajú farbu. Dá sa s tým niečo robiť, alebo ich radšej nenosiť? Prečo je pokožka zelená?
  Ďakujem za odpoveď.

 • danusa píše:

  Lenka,
  ak malachit nie je dokonale ohladený, môže ísť z neho malachitový prach, ktorý farbí, dokonca sa používal ako zelené farbivo. niektorí tvrdia, že je jedovatý, ale v Egypte sa používal ako tiene na oči.

 • Michaela píše:

  Ahoj , dala som si urobiť naramok z malachitu a hematitu(prevažuje hematit).
  Je ta kombinácia v poriadku ? Budu mat spolu efekt na ľavej ruke ? Aké je ideálne čistenie týchto dvoch ? Vdaka za čas:)

 • danusa píše:

  ahoj Michaela,
  hematit vybíja ostatné kamene, čiže z malachitu nebudeš mať žiaden úžitok okrem estetického. vybíjať náramok netreba, lebo hematit ho vybíja a nabíjať tiež nie, lebo hematit netreba nabíjať a malachit vybije hematit, takže starostlivosť nie je potrebná a úžitok budeš mať iba z hematitu.

 • Marek píše:

  Ahoj danuska tu marek da sa aj malachit naprogramovat celkovo dakujem cakam na odpovede danuska?

  1. Tibor píše:

   Zdravím,
   Všetky kamienky, a teda aj malachit sa dajú naprogramovať podľa Vášho vlastného zámeru:)

 • Dina píše:

  Zdravim, nemam velmi skusenosti s tamymito kamenmi, rada by som si kupila naramok malachitu avsak neviem ci vyskusat najprv v mensom mnozstve a casom si kupit s vacsimi kamienkami alebo rovno vacsie. Moze to mat na mna aj nejaky negativny vplyv kedze je kamen silny? Som dost senzitivny clovek 🙂 Dakujem za radu

 • jirik píše:

  Můžeš nakupovat pdle toho, jak ti kamen „padne do oka“, pokud nakupuje na osobně tak jak na tebe energeticky působí, jak se cítíš, když ho vezmeš do ruky,….důležité je kamen očistit a nabít před prvním použitím. Menší kámen může být silnější nebo i vhodnější,…kamen není o velikosti….

 • Maggie píše:

  Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať, je dobre nosiť jeden náramok skombinovany z malachitu, citrinu a avanturinu?Chcem si ho kúpiť nakoľko všetky kamene, pomáhajú s problémami, ktoré potrebujem vyriešiť a táto kombinácia mi príde veľmi dobrá.
  Ďakujem a prajem pekný večer.

 • Lubomir píše:

  Nemali by byť na jednom náramku. Pri spoločnom nosení by citrónový náramok mal byť v strede. Náramky by sa mali dotýkať.alachit treba často čistiť na selenite. Avanturin nie je rád osamote s malachitom. Citrín medzi nimi je potrebný. Táto trojkombinacia môže vytvárať nové neočakávané vlastnosti. Rada na diaľku nie je možná, pretože kamene len reagujú na Tvoju energiu. Same nerobia nič. Všetko robíš Tu, kameň je len usmernovač.

 • Tereza píše:

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Mám náramok z malachitu kunzitu a krištáľu. Po nejakom čase sa mi malachit zmatnie akoby sa tá lesklá čas osuchala. Má to nejaký význam a môžem ho aj tak nosiť nestratí účinok?

 • Kim píše:

  Ahoj, nasla som jeden popis, kde pisu o malachite toto: Říká se, že chrání uživatele před nehodami a je užitečné nosit ho při cestování pro jeho ochranné vlastnosti.
  Moze to byt pravda? Dakujem za odpoved.

 • Irena píše:

  Ahoj, kúpila som švagrinej náramok z malachitu a druhý z krištálu. Vybralo ich moje kyvadielko. Švagriná je znamenie býk. Môže nosiť náramky spolu alebo radšej zvlášť? Mám ich pred darovaním očistiť a nabiť ja alebo to má urobiť ona? Mám ju upozorniť na možnosť negatívneho pôsobenia malachitu? Veľmi pekne ďakujem za radu.Teraz už neviem, či je to vhodný darček…

  1. jirik píše:

   očistu náramků ať provede švagrová – dejte jí k tomu návody jak očistit a nabít tyto koupené náramky. Jak bude nosit tyto náramky je rozhodnutí švagrové…
   K náramklům dejtre i specifikaci každého kamene, aby se švagrová rozhodla sama jak často který náramek bude nosit. Pokud má švagrová ráda kameny, přírodní náramky tak to bude vhodný dárek a pokud bude jiného názoru může je darovat někomu, kdo si jich bude více vážit.

 • Claudia píše:

  Ahoj Danka včera som si kúpila Malachit a mám ho v takom malom vrecúšku s veľa ďalšími kameňmi je tam ametyst myslím že ruzenin leopardie oko a mnoho iných myslíte že ho mám dať preč z toho vrecúška alebo ho tam mám nechat

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre