ametrin

Farba: fialový a žltý
Vzhľad: priehľadný kryštál, kombinácia ametystu a citrínu
Výskyt: bežný
Náleziská: Bolívia

Vlastnosti
Ametrín účinne kombinuje vlastnosti ametystu a citrínu. Účinkuje rýchlo a silno. Zvlášť užitočný je v prípade dlhodobých chorôb, pretože umožňuje odhaliť príčiny nerovnováhy. Ametrín spája telesný svet s ríšou vyššieho vedomia. Tento kameň uľahčuje astrálne cestovanie a pôsobí pri ňom ako ochranca. Bráni nositeľa pred psychickými útokmi. Očisťuje myseľ od stresu a napätia, ukľudňuje ju a umožňuje väčšie sústredenie pri meditácii. Ametrín otvára tretie oko, napomáha liečbe a vešteniu. Zjednocuje mužskú a ženskú energiu.
V duševnej rovine ametrín zvyšuje znášanlivosť medzi ľuďmi a pomáha odstraňovať predsudky. Ako kameň mimoriadne nabitý energiou podporuje tvorivé schopnosti a zvyšuje schopnosť rozhodovať o vlastnom živote. Ide o kameň, ktorý vie zmieriť i očividné protiklady.
V duševnej rovine prináša ametrín jas, uvádza do súladu vnemy a činy, posilňuje sústredenie a pomáha všetko dôkladne premyslieť. Je tiež nápomocný pri skúmaní všetkých vhodných možností a prináša tvorivý spôsob riešenia. Ponúka intelektu cestu za hranice každodennej reality, aby sa spojil s vyšším vedomím.
V citovom živote ametrín prekonáva bloky vrátane negatívneho citového naprogramovania a očakávaní. Prináša vhľad do vnútorných príčin citových problémov. Ametrín prináša optimizmus a pohodu, ktorá nie je narúšaná negatívnymi vonkajšími vplyvmi.

Liečebné využitie
Ametrín preniká až ku koreňom problémov. Jeho silná očistná moc odstraňuje z aury všetko negatívne a z tela všetko jedovaté. Mimoriadne účinný čistič krvi a zdroj energie, ktorý prispieva k regenerácii fyzického tela a posilňuje imunitný systém. Blahodárne pôsobí na vegetatívny nervový systém a fyzické dospievanie. Stabilizuje DNA a napomáha okysličovaniu tela. Ametrín lieči syndróm chronickej únavy, potláča príliš silné vzrušenie, depresie, poruchy trávenia a vredy. Lieči tiež únavu, malátnosť, trvalé bolesti hlavy a poruchy spojené so stresom. Uvoľňuje zablokovanie telesného, emocionálneho a duševného tela.

Umiestnenie
Noste ho dlhšiu dobu priamo na tele – na solar plexe. Vďaka ametrínu vyplávajú na povrch dosiaľ hlboko skrytých vecí, o ktorých je možne teraz hovoriť a preto sa dajú aj liečiť.

ametrin ametrin
ametrín brúsený ametrín surový

12 komentárov

 • Kira píše:

  V článku spomínate, že kombinuje ametyst a citrín a tieto dva kamene mám. Znamená to, že ak by som ich použila spolu, mali by podobný účinok ako ametrín?

 • danusa píše:

  ahoj Kira, to je zaujímavá úvaha. mrkla som na to a vyzerá, že má časť vlastností ametystu, časť citrínu a časť vlastnú, takže najlepšie spravíš, keď si prečítaš o ametyste a citríne a zistíš, či niektorý z nich má účinky, ktoré potrebuješ.

 • Zmrzlinka píše:

  Ahoj danusa, máš perfektnú stránku. Objavila som ju len nedávno a to pritom snorím po takýchto stránkach už dosť dlho. :mrgreen: Ale všetko má svoj pravý čas… 🙂 Prosím o radu ohľadom ametrínu. Predvčerom som si ho kúpila a rada by som ho očistila a nabila. Problém je, že všade píšu o nabíjaní na krištáľovej alebo ametystovej drúze, ktoré ja nemám k dispozícii. Existuje nejaký kompromis napr. nabíjanie na mesačnom svetle ako klasický ametyst/citrín? Zároveň ma zaujíma, aký je tvoj názor na nosenie kamienkov na ľavej či pravej ruke. Ako to máš ty? Alebo ideš na to cez intuíciu?

 • danusa píše:

  ahoj Zmzrzlinka 🙂
  ďakujem pekne, teším sa 🙂 prepáč, že si musela toľko čakať na odpoveď 🙁
  ametrín je kremeň, čo znamená, že sa dá čistiť ľubovoľne, lebo je odolný, čiže vodou, v dyme, v soli… ale má problém s nabíjaním na slnku, pretože stráca farbu (ale účinky nie), takže ak ho chceš mať stále výrazne farebný, tak nabíjaj na mesačnom svite. čo sa týka krištáľu, tak netreba mať drúzu, stačí mať kus krištáľu alebo drť a dať nabíjaný kameň do fyzického kontaktu.
  no ľavá a pravá ruka nie sú vecou intuície, lebo jedna je vždy prijímajúca a druhá dávajúca, u pravákov je to pravá dávajúca a ľavá prijímajúca a u ľavákov naopak. a teda sa rozhodujem podľa toho, na koho má kameň pôsobiť. obvykle na nás, ale napríklad keď používaš ruženín na pozitívne ovplyvnenie prístupu druhých k Tebe, tak je vhodná dávajúca ruka.

 • eli píše:

  A ako je to s rukami u ambidextrov – teda tých, ktorí používajú obe ruky, bez vyhranenej preferencie?

 • danusa píše:

  hmm, to neviem, ale v podstate ide o mozog, teda vždy je jedna polovica logicko racionálna a druhá tvorivo abstraktná. takže nejak by sa to malo prejavovať aj na rukách, hoci to nemusí byť také výrazné, ako u vyhranených „jednoručákov“ 😀

 • Maru píše:

  …ktorá to je tá Danusina stránka ?

 • danusa píše:

  toto je tá danušina stránka 😀

 • EllasKamenmiSpojena píše:

  Dobrý deň, kde sa dá kúpiť ametrín? Páči sa mi ale neviem ho zohnať. 🙁

 • šutr :) píše:

  Ahojte pred pár dňami som si na blšáku kúpil pár kamienkov : ametrín, kryštál zeleného fluoritu, vločkový obsidian a hnedý jaspis s trhlinami zaplnené bielom kremenom .

  Tie posledné tri dom si kúpil od jedného pána ktorý ich kúpil a potom predával ale u ďalšieho predajcu kde dom si hupil ametrín tsk bol taký hnusný, nepríjemný ,(ten chlap nie kameň) a mal tam pokupene predražené kamene pár tých asi nekúpil možno ich mal tak keď som prišiel domov dal som ich do druhého dňa do pohára so slanou vodou a vedľa pohára som dal hematit na vybité a potom som ich nabil urobil som dobre s tým hematitom ??

  1. danusa píše:

   podľa mňa dobre, riadne si vynaliezavý 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre