chalcedon

Farba: biely, ružový, modrý, červený, šedý, žltý
Vzhľad: priesvitný, matný, s pásikavým vzorom
Výskyt: bežný
Náleziská: USA, Rakúsko, Česká republika, Slovensko, Island, Mexiko, Veľká Británia, Nový Zéland, Turecko, Rusko, Brazília, Maroko

Vlastnosti
Chalcedón je kameň dodávajúci silu medziľudským vzťahom, predáva pocit bratstva a dobrej vôle, zvyšuje vnútornú stabilitu skupín. Poslúži ako pomocník pri prenose myšlienok a telepatii. Kryštál pohlcuje negatívnu energiu, ktorú potom rozptyľuje, aby zabránil jej ďalšiemu prenášaniu.
V staroveku sa z chalcedónu vyrábali striebrom vykladané poháre, o ktorých sa tvrdilo, že svojho majiteľa ochránia pred otravou.
Chalcedón uvádza myseľ, telo a ducha do vzájomnej harmónie. Vyvoláva túžbu počínať si láskavo a štedro. Chalcedón zaháňa z duše nepriateľstvo a mení melanchóliu v radosť. V duševnej rovine pomáha svojmu majiteľovi, aby o sebe prestal pochybovať a vedie ho k dosiahnutiu schopnosti vnútornej reflexie. Pod jeho vplyvom sa nám otvára okolie a stávajú sa z nás bytosti prekypujúce nadšením. Chalcedón pohlcuje a rozptyľuje negatívne myšlienky a city a zaháňa zlé sny.

Liečebné využitie
Chalcedón je kryštál s výborným očistným účinkom a pomáha liečiť všetko zlé, vrátane dosiaľ nezahojených rán. Posilňuje materský pud, zvyšuje tvorbu materského mlieka a ukladanie minerálnych látok v tele. Súčasne likviduje usadeniny minerálov v cievach. Chalcedón znižuje príznaky demencie a senility. Zvyšuje telesnú energiu. Uvádza do rovnováhy telo, city, myseľ a ducha. Hojivo pôsobí na oči, žlčník, kosti, slezinu, krv a obehový systém.

Umiestnenie
Nosí sa na prste, na krku, na spone na opasku alebo na ktoromkoľvek inom mieste podľa potreby – zvlášť na príslušných orgánoch a v priamom kontakte s kožou.

Modrý chalcedón je kryštál podporujúci tvorivé schopnosti. Otvára myseľ, aby dokázala prijímať nové podnety a pomáha svojmu nositeľovi vyrovnávať sa s novými situáciami. Chalcedón v sebe stelesňuje duševnú prispôsobivosť a výrečnosť. Zvyšuje schopnosť počúvať druhých a komunikovať s nimi. Podporuje schopnosť učiť sa nové jazyky a zlepšuje pamäť. Modrý chalcedón vylepšuje náladu a umožňuje hľadieť do budúcnosti s optimizmom. Umožňuje lepšie vnímanie seba samého. Tento kameň sa tradične používa pri magických obradoch spojených s ovplyvňovaním počasia a pri liečení chorôb spojených práve so zmenami počasia.
Na telesnej úrovni napomáha modrý chalcedón regenerácii slizníc a odstraňovaní nerovnováhy spôsobenej citlivosťou na počasie alebo tlak vzduchu, ktorá sa môže prejaviť napríklad ako zelený očný zákal. Modrý chalcedón pôsobí priaznivo na imunitný systém. Podporuje kolobeh tekutín v lymfatickom systéme a zaháňa opuchy. Pôsobí protizápalovo, znižuje teplotu a krvný tlak. Priaznivo pôsobí tiež na žalúdok a prečisťuje respiračný systém od dôsledkov fajčenia.

Dendrický chalcedón zaisťuje jasné a presné myslenie. Tento kameň dobre poslúži , pokiaľ sa ocitnete pod tlakom vonkajšieho útoku. Uľahčuje vedenie kľudného rozhovoru, pretože zaistí, že v jeho priebehu zostanete uvoľnení. Dodáva odvahu nutnú k prečkaniu prítomnej chvíle a pomôže vám čeliť nepríjemným okolnostiam. Dendrický chalcedón napomáha fungovaniu pamäte a vnáša do života radosť. Tento kryštál uľahčuje udržiavanie bezprostredného priateľského prístupu k ostatným ľuďom. Vďaka nemu budete schopní tolerantného vzťahu a nebudete cítiť potrebu vynášať súdy.
Dendrický chalcedón poslúži aj pri chronických chorobách – v takom prípade je vhodné nosiť ho dlhodobo. Blahodárne pôsobí na problémy spojené s fajčením a oslabením imunitného systému. Zvyšuje asimiláciu medi v tele, zbavuje pečeň jedovatých látok, odstraňuje zápaly ženských pohlavných orgánov a lieči detské osýpky.

Ružový chalcedón prebúdza láskavosť, vľúdnosť a všetky dobré vlastnosti. Podnieti vo vás doslova detskú zvedavosť spoločne s ochotou učiť sa novým veciam. Ako jednu z tvorivých schopností podporuje umenie rozprávať príbehy. Jedná sa o duchovný kameň pomáhajúci rozvíjať vcítenie sa do vnútorného duchovného sveta. Vytvára okolo seba atmosféru vnútornej dôvery.
Ide o kameň užitočný zvlášť pri psychosomatickej nerovnováhe. Ružový chalcedón podporuje činnosť srdca a posilňuje imunitný systém. Pôsobí blahodárne pri problémoch spojených s kojením a prúdením lymfatických tekutín.

Červený chalcedón dodáva silu a vytrvalosť pri ceste za vytýčenými cieľmi. Dokáže poradiť, kedy je dobré bojovať a kedy je lepšie jednať láskavo. Napomáha uskutočňovať sny tým, že ponúka spôsoby, ako čo najlepšie premeniť priania na skutočnosť. Ako liečivý kameň povzbudzuje červený chalcedón obehový systém bez toho, aby pri tom zvyšoval krvný tlak. Tiež pomáha zrážaniu krvi. Potláča bolesti z hladu, ale nemal by sa používať príliš dlhú dobu, pretože bráni pohlcovaniu živín a mohol by viesť l dočasnej nevoľnosti.

chalcedon biely chalcedon cerveny
chalcedón biely chalcedón červený
chalcedon modry
chalcedón modrý

16 komentárov

 • kikusQa_258 píše:

  prosim vas a kolko stoji ten chalcedon na slovensku ??

  1. Richard píše:

   ja som ho kúpil za 2 eura..

   1. Romčo píše:

    A kde prosím? Ja stále pozerám a vidím len za 3€ a to mi príde trošku veľa.

 • Nina píše:

  Dobrý deň ,čítala som,že Chalcedon súvisí s 5.čakrou.To bolo myslené tak,že on môže akoby pomôcť odblokovať tú 5.čakru alebo sa mýlim?

 • danusa píše:

  ahoj Nina, sú kamene, ktoré pôsobia všeobecne blahodárne na jednotlivé čakry, čiže vyvažujú stav, ktorý je, či už je čakra málo otvorená, alebo je bloknutá alebo čo a potom sú kamene na konkrétny stav konkrétnej čakry. no a chalcedón je spojený s krčnou čakrou kvôli svojej farbe. ak chceš na konkrétny problém kameň, tak hľadaj tu – http://kamene.vzostup.sk/zoznam-podla-ucelu

 • Foglova píše:

  Prosím ako ho nabíjať , na slnku alebo cez no . Dakujem

  1. jirik píše:

   Chalcedon se má nabíjet přes noc, při měsíčním světle

 • Denisa píše:

  Vie mi niekto poradiť či je pravda že chalcedón je vhodné raz za mesiac nabiť vo vode? Alebo mi stačí ho len nabíjať len počas mesačného svitu?

  1. jirik píše:

   Denisa
   Čištění a nabíjení polodrahokamu chalcedonu
   Kámen čistíme pod proudem vlažné či studené vody, nabíjíme na drúze křišťálu či bez ní, na paprscích slunečního svitu. Chalcedon má nejraději očistnou lázeň v říční vodě (čím čistější voda tím lépe), kdy je částečně ponořen a částečně vystaven slunečním paprskům.
   zdroj bombastus.cz
   ***** ****
   u některých chalcedonů je uvedeno nabíjení při měsíčním světle….

   1. Achátova nová kamarátka píše:

    Môže sa nabíjať aj pri ametyste?

 • šutr :( píše:

  Ahojte, asi v septembri som stratil svoj obľúbený chalcedon,je niekde v dome ale nedarí sa mi ho nájsť ;,(. Cítim že tu niekde je ale neviem ho nájsť, nevie mi prosím niekto poradiť? Bol by som veľmi rád…
  Veľmi mi chýba je to jeden z mojich obľúbených ?

  1. šutr >:( píše:

   P.s: Opováži sa tu dakto napísať že si mám kúpiť nový !!!

   1. Achátova kamarátka píše:

    Ahoj šutr,
    nerada to hovorím, no je možné, že nechce aby si ho našiel. Skúsila by som si spomenúť na to, čím som minulý september prechádzala, naladiť sa na to obdobie, možno je tam niečo nedoriešené.. ak je to tak, že Ťa nechce vidieť, poďakuj mu v duchu za pomoc a čas, ktorý ste spolu strávili,.. alebo si predstav akú máš radosť z toho, že si ho našiel,.. pochybujem o tom, že kameň to „vníma“ tak, že je náš, on je tu len s nami (alebo nie je)

 • šutr :) píše:

  Ďakujem za radu,aj to je možné nemal som vtedy veľmi dobré obdobie . Ja vlastne cítim kde je(konk. miestnosť) aké neviem ho tam nájsť, hľadal som ho s chalkopyritom (naj na hľadanie vecí) a ďalším chalcedonom. Viem že tam je ale zjaví sa mi vtedy keď bude pod.situacia alb. keď sa mu zachce, vyparit sa predsa nemôže 😀

  1. šutr :D píše:

   Našiel som ho včera večer!
   Deň predtým som si akurát vzpomenul na neho a skoro po roku sa objavil ?

   1. danusa píše:

    riadne záhady sa dejú na tejto planéte 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre