chryzoberyl

Farba: zlatý, žltý s hnedým odtieňom, zelený s červeným odtieňom
Vzhľad: Priehľadné kryštály s mnohými plôškami. Alexandrity majú na dennom svetle zelený nádych, v umelom svetle červený. Mačacie oko a cymofan sa podobajú oku.
Výskyt: chryzoberyl je bežne dostupný, mačacie oko môže byť drahé, alexandrit je vzácny
Náleziská: Austrália, Brazília, Barma, Kanada, Ghana, Nórsko, Zimbabwe, Rusko

Vlastnosti
Táto forma berylu je kameňom nových začiatkov. Prináša súcit a odpustenie, štedrosť a dôveru. Uvádza do rovnováhy korunnú čakru a čakru solar plexu. Uvádza myseľ do súladu s duchom, otvára korunnú čakru, rozvíja duchovnú a osobnú silu a vynikajúcom spôsobom podnecuje rozvoj tvorivých schopností.
V psychickej rovine posilňuje chryzoberyl sebaúctu. Súčasne odkrýva doterajšie stereotypy ovplyvňujúce výdaj energie. Pomáha nazerať na každý problém alebo situáciu z oboch strán a podporuje strategické plánovanie. V emocionálnej sfére uľahčuje odpúšťanie tým, ktorí sa na nás dopustili nespravodlivosti.

Liečebné využitie
V spojení s ďalšími kryštálmi odhaľuje chryzoberyl príčiny nevyrovnanosti. Podporuje samoliečivé schopnosti organizmu, udržanie rovnováhy hladín adrenalínu a cholesterolu. Posilňuje hrudník a pečeň.

Alexandrit je kryštálom protikladov. Otvára bránu intuície a metafyzických schopností. Podporuje rozvoj silnej vôle a osobnej príťažlivosti. Napomáha regenerácii, dosiahnutiu sebaúcty a obrode vnútorných i vonkajších síl. Alexandrit usmerňuje, posilňuje a dostáva do rovnováhy duševnú, duchovnú a citovú zložku osobnosti. Prináša radosť, rozširuje kreativitu, posilňuje zmeny a schopnosť prejavu. Ako citový utešiteľ alexandrit učí, ako vynakladať menej úsilia. Podnecuje predstavivosť vrátane schopnosti snívania a daru obrazotvornosti. Pri liečbe pôsobí blahodárne na nervový systém, slezinu, podžalúdkovú žľazu (pankreas) a mužské reprodukčné orgány. Prispieva k regenerácii nervovej sústavy, lieči zlé vstrebávanie proteínov, vedľajšie prejavy leukémie a uľavuje od napätia v krčných svaloch. Má silný detoxikačný účinok a povzbudzuje prácu pečene.

Mačacie oko má čarovné vlastnosti. Jedná sa o uzemňovací kameň, ktorý však tiež stimuluje intuíciu. Rozháňa negatívne energie v aure a zaisťuje ochranu svojho majiteľa. Prináša dôveru, šťastie, vyrovnanosť a úspech. Mačacie oko lieči problémy zraku a zlepšuje nočné videnie. Napomáha úľave od bolesti hlavy a tváre. Nosí sa na pravej strane tela.

Cymofan je druhom mačacieho oka. Podporuje rozvoj intelektu a dokáže stabilizovať jeho úroveň. Podporuje prispôsobivosť mysle. Zvyšuje ničím nepodmienenú lásku.

chryzoberyl alexandrit chryzoberyl macacie oko
chryzoberyl alexandrit chryzoberyl mačacie oko

chryzoberyl zeleny chryzoberyl zlty
chryzoberyl zelený chryzoberyl žltý

6 komentárov

 • Zdenka píše:

  danusa, ahoj, dnes mi prišiel z ebayu prstienok s alexandritom… tak sa teším, ale on je laboratórne vyrobený. chcela by som sa ťa preto spýtať, či aj laboratórne vyrobený kamienok má účinky prírodného alebo nie. ďakujem za odpoveď 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Zdenka, obávam sa, že nemá 🙁

 • Julkri píše:

  Prosím Vás a Vy tomu veríte ?

  1. Mia píše:

   Ano veríme ! Funguje to ! A funguje ro niekoľko storoči !

 • Jillian píše:

  Vážená pani/slečna Julkri. Myslím, že ak by týmto veciam autor článkov o vlastnostiach kameňov neveril, nezaoberal by sa tak komplexným popisovaním ich prirodzených daností. Naviac viera je polovica úspechu. Ak nebudete veriť lekárovi, že Vás dokáže vyliečiť z choroby, tak by aj pri zlepšení zdravotného stavu po jeho liečbe, neboli tieto úspechy pripisované danému lekárovi, ale niečomu úplne inému – od náhody po chvíľkové avšak netrvalé zlepšenie. Preto sa môže človek ovešať desiatimi druhmi kameňov, ak však neuverí v to, že mu spoločne s ďalšou komplexnou liečbou pomôžu, nikdy za zlepšenie svojho stavu nepoďakuje energii kamienkov.

 • danusa píše:

  Julkri, ja som bytosť, ktorá ťažko generuje vieru bez dôkazov. mnoho krát som použila kamene a nemali efekt, ktorý som potrebovala, ale mnoho krát ten efekt mali. niekedy až zázračný. nemá zmysel, aby si používala kamene, keď sa Ti zdá nemožné, aby pôsobili, ako píše aj Jillian, viera je podstatná. možno ani nie viera v to, že kamene dokážu robiť všetky tie šialené veci, ktoré sú tu popísané 🙂 skôr viera v to, že stav, ktorý chceš zmeniť je zmeniteľný a je v Tvojej moci sa dopracovať k cieľu. akou cestou sa vyberieš je fakt jedno. keď Ti kamene nesadli, existuje tisíc iných spôsobov, záleží len na tom, že spôsob, ktorý si vyberieš, bude pre Teba uveriteľný a budeš pripravená opustiť to, čo stojí medzi Tebou a radostným životom 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre