citrin

Farba: žltý s hnedými miestami alebo dymovo šedohnedý
Vzhľad: priehľadné kryštály, často v podobe geód alebo trsov
Výskyt: prírodný citrín je pomerne vzácny, pod označením citrín sa často predáva tepelne opracovaný ametyst
Náleziská: Brazília, Rusko, Francúzsko, Madagaskar, Veľká Británia, USA

Vlastnosti
Citrín funguje ako účinný čistič a regenerátor. Ako kameň, ktorý v sebe uchováva slnečnú energiu, predstavuje mimoriadne blahodárne pôsobiaci kryštál. Svojmu majiteľovi predáva teplo, energiu a veľmi zvyšuje jeho tvorivé schopnosti. Jedná sa o jeden z kryštálov, ktoré nikdy nepotrebujú čistenie. Pohlcuje, premieňa, rozptyľuje a uzemňuje negatívne energie, vďaka čomu má mimoriadny ochranný účinok na životné prostredie, v ktorom sa jeho majiteľ pohybuje. Citrín prináša energiu do všetkých úrovní života. Ako ochranca aury funguje ako systém včasného varovania, čím poskytuje svojmu nositeľovi vždy dostatok času na akciu pre vlastnú obranu. Dokáže tiež čistiť čakry – zvlášť čakru solar plexu a pupočnú. Aktivuje k činnosti korunnú čakru a zosilňuje intuíciu. Citrín tiež prečisťuje vyššie úrovne osobnosti a uvádza ich do rovnováhy s nižším fyzickým telom.
Je to jeden z kameňov hojnosti. Tento dynamický kameň učí, ako k sebe prilákať bohatstvo a prosperitu spoločne s úspechom a všetkými dobrými a príjemnými vecami, ktoré svet ponúka. Citrín je šťastný, štedrý kameň, ktorý vás bude nabádať, aby ste sa so všetkým podelili – ale súčasne vám dopomôže žiť v hojnosti. Je obdarený mocou poskytnúť šťastie každému, kto ho vlastní. Melanchólia a negatívne emócie nemajú v jeho blízkosti miesto. Jedná sa o kameň, ktorý veľmi dobre poslúži pri urovnávaní vzťahov v skupinách či v rodine, kde vládnu spory.
Na duševnej úrovni citrín napomáha, aby sme sa prijali takí, akí sme. Súčasne dodáva sebadôveru a potláča sebazničujúce sklony. Posilňuje individualitu, zvyšuje motiváciu, podnecuje tvorivé schopnosti a sebavyjadrenie. Vďaka tomuto kryštálu nebudete takí precitlivelý – zvlášť na kritiku okolia. Súčasne sami získate schopnosť konštruktívnej kritiky. Citrín pomáha rozvíjať pozitívne postoje, pozerať optimisticky do budúcnosti a ísť ďalej s prúdom času namiesto pozerania sa späť. Vďaka tomuto kameňu sa dokážete tešiť z poznávania nového, pričom budete vedieť preskúmať každú možnosť, pokým nenájdete najlepšie možné riešenie.
Citrín posilňuje koncentráciu a dodáva mysli nové sily. Výborne funguje pri prekonávaní depresií, obáv a fóbií. Citrín nastoľuje pocit vnútorného pokoja, vďaka čomu si cestu do vašej mysle nájde nové poznanie a múdrosť. Napomáha stráviť nové informácie, analyzovať situáciu a zvoliť pozitívny smer ďalšieho postupu. Jedná sa o kameň, ktorý prebúdza vyššiu myseľ. Pokiaľ budete nosiť prívesok s citrínom, prekonáte problémy so slovným vyjadrovaním svojich myšlienok a citov.
V citovej rovine vnáša citrín do života potešenie a radosť. Pomáha zbaviť sa negatívnych vlastností, strachu a obťažujúcich pocitov ukrytých v hlbinách osobnosti. Pomôže prekonať strach zo zodpovednosti a zastaviť prejavy hnevu. Tento kryštál vám tiež pomôže plávať v prúde vlastných citov a nájsť citovú rovnováhu.
Hmotnému telu prináša citrín energiu a novú silu. Výrazne pomáha ľuďom, ktorí sú obzvlášť citliví na stav životného prostredia a na vplyvy okolia.

Liečebné využitie
Citrín je vynikajúci kameň, pokiaľ ide o obnovu stratených síl a energie. Blahodárne pôsobí pri chronickom únavovom syndróme (CFS) a navracaní degeneratívnych porúch do normálu. Citrín povzbudzuje trávenie, slezinu a podžalúdkovú žľazu. Zažehnáva infekcie v obličkách a močovom mechúri. Pomáha pri očných problémoch, podporuje krvný obeh, zbavuje krv toxických látok, podnecuje činnosť detskej žľazy a udržuje v rovnováhe funkciu štítnej žľazy. Pomáha posilňovať nervy. Citrín tiež pomáha zbavovať sa všetkého škodlivého – priaznivo sa prejavuje pri zápche a zaberá na celulitídu. Ako elixír pôsobí blahodárne pri problémoch s menštruáciou a niektorých symptómoch spojených s menopauzou, kde uvádza do rovnováhy jednotlivé hormóny a zaháňa únavu.

Umiestnenie
Noste citrín na prste alebo na krku tak, aby bol v kontakte s kožou. Pokiaľ bude hrot citrínu smerovať dole, zamieri zlatý lúč duchovnej ríše do vášho telesného sveta, čo je poloha vhodná pre liečenie. Citrínová guľa poslúži dobre pri meditácii. Položte kúsok citrínu do rohu hojnosti svojho domu alebo kancelárie alebo tam, kde ukladáte peniaze. Roh hojnosti je najvzdialenejší zadný ľavý kút od vstupných dverí alebo od dverí miestnosti. Na slnku citrín bledne.

citrin citrin druza
citrín citrín geóda

citrin-geoda
citrín drúza

64 komentárov

 • Dana píše:

  Zdravim. Niekde som sa docitala, ze je rozdiel, ked sa nosi naramok na pravej alebo lavej ruke. Ak je naramok na lavej ruke, clovek prijima z kamenov energiu. Ked je na pravej ruke, kamen naopak pohlcuje negativnu energiu. Zaklada sa toto tvrdenie na pravde? Co si o tom myslite?

 • Dana píše:

  Este nieco. nikde som sa nedocitala, na ktorej ruke sa naramky nosia. Ma sa clovek riadit svojou intuiciou, alebo brat v uvahu vyssie spominane pravidlo?

 • danusa píše:

  ahoj Danka, jedna ruka je dominantná a druhá submisívna a u pravákov je dominantná pravá, u ľavákov ľavá. dominantnou rukou dávame, submisívnou prijímame, čiže ak si praváčka, tak energiu lepšie prijímaš ľavou rukou a pravou zas odovzdávaš svoju energiu kameňu. takto sa napríklad programujú kamene na nejaký konkrétny účel. ale v zásade si myslím, že k energetickej výmene (obojstrannej) dochádza bez ohľadu na to, na akom mieste tela kameň máš. preto sa aj kamene čistia, aby sa zbavili toho, čo na seba nabrali zo svojho okolia.

  podľa mňa je najlepšie riadiť sa intuíciou za každých okolností, lebo pravidlá sú pravidlá, ale my sme každý iný a to čo platí pre jedného, nemusí platiť pre druhého a intuícia berie do úvahy iba nás, nikoho ďalšieho a už vôbec nie pravidlá. ale keďže sme každý iný, tak máme rôzny vzťah a dôveru voči svojej intuícii a preto je každý spôsob dobrý, ak Ťa dovedie tam, kde chceš byť. sprav tak, ako to cítiš, nech spravíš čokoľvek bude to presne to, čo potrebuješ.

 • mio píše:

  Treba lepšie čítať Danusa, v článku je jasne napísané, že práve Citrín čistenie nepotrebuje.

 • danusa píše:

  mio, ja som písala o kameňoch všeobecne, nie o citríne, ako môžeš vidieť v mojom komentári. a navyše keď budeš čistiť aj citrín, určite mu to neublíži. takže pohodička, všetko je v najlepšom poriadku 🙂

 • ondrej píše:

  Ahojte, poradte prosim aky druh citrinu je najvhodnejsi na pouzivanie pri meditacii na zosilenie solaru? Z tych obrazkov vyssie? Dakujem

  1. channelin-ka píše:

   Mal by byť žltej farby a mal by byť tromlovaný (zaoblený) ,ktorý si nad pupok položíš tak na 15 minút.Netromlované kamienky trieštia energiu, nedostaneš jej tolko, iba minimálne,fungujú ako rozbité zrkadlo.

 • vil píše:

  zdravím, chcel by som sa opýtať či prívesok z citrínu vyrobeného z ametystu má také isté účinky ako pravý citrín. Ďakujem za odpoveď 🙂

 • danusa píše:

  ahoj vil, ja by som povedala, že nemá, hoci pravda je, že som si sama netestovala účinky. ale ja myslím, že to nemôže mať rovnaké účinky, skôr bude mať účinky ako ametyst.

 • matúš vaľko píše:

  Obrázok 3 naní geóda ale drúza a obrázok 2 neni drúza ale geóda.

 • danusa píše:

  opravené, ďakujem za upozornenie

 • mata píše:

  dobry den, chcela by som sa opytat ci sa znizuje ucinok citrinu ak ho nosim ako naramok a nie ako privesok, pripadne prsten. DAKUJEM

 • danusa píše:

  ahoj maťa, nie, neznižuje sa tým účinok, môžeš nosiť hocijako.

 • mata píše:

  velmi pekne dakujem za odpoved a este mam jednu otazocku 🙂 nosim na lavej ruke naramok citrin, mesacny kamen a kristal, moze byt? 🙂 „nebiju“ sa? a este by som k nim chcela doplnit naramok chryzopras, bude to OK? DAKUJEM

 • danusa píše:

  neni za čo 🙂 môžeš nosiť koľko len chceš kameňov spolu, iba keby si cítila niečo nepríjemné, tak sa bude ťažšie zisťovať, ktorý kameň to je, ale inak je to jedno. a keby bol nejaký problém, tak prvý daj preč krištáľ, lebo ten zosilňuje účinky ostatných kameňov, takže obvykle to rieši problém. ak žiaden problém nebude, tak nie je čo riešiť 🙂

 • adrika píše:

  a ked sa mi naramok z citrinu roztrhol priamo na ruke??? a kamen mi spadol z balkona dolu ked som ich nabijala vsetky kamene a zasa len citrin spadol…. nieco to znamena??? dakujem pekne

 • danusa píše:

  neznamená to nič, môžeš naďalej kľudne spávať 🙂

 • vik. píše:

  Ak citrín zbledol na slnku znamená to že stratil aj silu?

 • eva píše:

  nosím ho ešte len týždeŃ, ako prívesok a polovička kameňa sa zmenila ako keby bol zakalený. Predtým bol celý priezračný. Niečo to značí?

 • pajka píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať či je možné a nebudú sa sily medzi sebou rušiť alebo budú mať medzi sebou nejakú zlú energiu ak na jednom náramku budú spolu tieto kamene: zlatožltý citrín, orandžový jantár, svetlomodrý tyrkenit, ametyst, fialový fluorid, zafír, lapis lazuli, kryštál a malachyt.

  1. channelin-ka píše:

   Pajka,či tolko kamienkov bude vadiť?Je to podobné ako ked berieš 12 druhov liekov na 12 druhov ochorení…
   Kamienky sa vyberaju podla:
   – znamenia
   – ak si chorá tak podla ochorenia orgánu /prípadne psychiky
   – a potom na pritiahnutie toho čo chceš riešiť v živote

 • danusa píše:

  ahoj pajka, zlú energiu nebudú mať kamene medzi sebou nikdy, toho sa nemusíš obávať a čo sa týka jednotlivých účinkov, tak ja ich neviem všetky naspamäť, takže si musím všetky prečítať a vyhľadať informácie, ktoré potrebuješ, lenže to nemôžem robiť pre každého, kto to chce, pretože mám aj iné veci na práci a tak Ťa prosím, aby si to spravila sama. prečítaj si buď o každom kameni zvlášť, alebo v zozname podľa účelu si vyhľadaj jednotlivé kamene, tak to pôjde rýchlejšie.

 • pajka píše:

  ahoj danusa,
  ja som o všetkých kameňoch ktoré som napísala už čítala a zostavila si vlastnú kombináciu kameňov ktoré by som chcela. Len som sa chcela uistiť či náhodou nejaký kameň nebude prevládať nad ostatnými a nebude tak rušiť ich význam a silu a či môžu byť vo vzájomnej kooperácii.

 • danusa píše:

  ahoj pajka, určite si to naštudovala dôkladne a vybrala si si vhodne. ono zas kamene nie vždy pôsobia úplne rovnako a v rôznych kombináciách sa môžu rôzne prejaviť, ale súčasťou kombinácií si aj Ty, alebo osoba, ktorá ich bude používať a tak najlepšie je vyvodzovať závery zo skúseností.
  a tie kamene si si vyberala na základe účinkov, alebo sa Ti páčia?

 • silvia píše:

  Ahoj,
  ako môžem zistiť, či ide o skutočný citrín alebo tepelne opracovaný ametyst?

 • danusa píše:

  ahoj silvia 🙂 no prírodný citrín je obvykle veľmi bledej farby, ledva vidno, že je žltý a opracovaný ametyst je tmavší, sýtejšia farba, často až do hneda. čiže je dosť dobre možné, že obrázky, ktoré tu mám sú vlastne ametysty… 🙂

 • pajka píše:

  Na zaklade účinkov, hlavne mi islo o ucinkov na rozum atd. a zatial to funguje 🙂

 • Zdenka píše:

  ahoj danusa,
  zdravím ťa po dlhšej dobe 🙂 chcela by som ťa poprosiť o názor na zelený citrín. ja som si totiž jeden väčší kus kúpila (z ebayu) a umiestnila ho do rohu hojnosti… stále mám ale taký zlý pocit, či to je citrín ak nie je krásne žltý.
  tu je taktiež jeden na ukážku, len ten môj je trochu tmavší a sýtejší amenej priezračný
  http://www.ebay.co.uk/itm/2155g-BEST-Natural-Quartz-Citrine-crystal-Points-cluster-Specimens-healing-A51-/381434433520?hash=item58cf438ff0:g:VikAAOSwl9BWGdWt
  ďakujem ti vopred za odpoveď a ako vždy si to vážim 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Zdenka 🙂 ako ide život?
  o zelenom citríne som jak živ nepočula… citrín je od citrónu, lebo je žltý… ten na obrázku nie je veľmi zelený, ale na iných obrázkoch som videla také zelené, ako smaragd 🙂 no ak je to zelené, tak to nie je citrín, to je bez debaty. teoreticky to môže byť zafarbený citrín, ale keďže citrín je dosť vzácny, tak sa mi to zdá nepravdepodobné a skôr to bude zelený citrín vyrobený z ametystu rovnako, ako sa vyrábajú z neho aj žlté „citríny“.
  treba si dávať pozor na číňančeky, lebo oni nie sú zrovna etalónom spoľahlivosti v tomto smere a kupovať od nich iba kamene, ktoré nie sú zameniteľné niečim iným, čo žiaľ citrín je na prvom mieste spolu s tyrkysom…

 • Veronika Somorvska píše:

  Dobry den. Som novacik co sa tyka kamenov. Ale dostala som do daru tento kamen,ale nejaom si ista, ci je to naozaj citrin. Prosim o pomoc. 🙂 https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1493024557379977&id=100000173420390&set=a.881839961831776.1073741830.100000173420390&source=48

 • danusa píše:

  ahoj Veronika 🙂
  no, toto naozaj nie je citrín 🙁 najskôr to bude nejaký achát.

 • matusko píše:

  Dobry den. Ten ´´citrin´´ na obrazku 2 a 3 je fake. 👿 👿 Je to iba tepelne upravený ametyst, kedze maju tmavu farbu 😥 😥 . pravé citriny su velmi drahe a vzacne. ❗ ❗

 • danusa píše:

  matusko, ten na prvom obrázku je tiež tmavý… nie som si istá, či máš pravdu, z fotiek sa to ťažko určuje, ale naživo je určite dobré vodítko svetlá farba.

 • Dany píše:

  Dobrý deň
  Kúpila som si náramok guľôčkovy z c i t r i n u.
  Len neviem ako zistiť či ma neoklamali a nepredali upravený ametist.
  (Je svetlej farby)

 • danusa píše:

  ahoj Dany,
  nie je najľahšie zistiť, či je citrín pravý, ale keď je svetlej farby, tak je vysoká pravdepodobnosť, že je pravý.

 • Cathrine píše:

  Ahojte,
  v prvom rade, ďakujem za túto stránku 🙂 Kamienky ma začali zaujímať nedávno a tak som zablúdila aj tu 😛
  Práve som čítala o citríne, tiež by ma zaujímalo, či je pravý môj náramok, ale skôr nie, stál 4 eurá 😀
  Poznáte niekto túto stránku? https://www.drahekamenyonline.cz/jak-poznat-pravy-citrin/
  Predávajú citríny, ktoré pochádzajú z Čiech, vraj sú aj vlastné nálezy. Myslíte, že sú pravé? Strašne túžim po takej citrínovej drúze do juhovýchodného sektoru hojnosti 🙂
  Ďakujem a pekný večer.

  1. Krejčí V. píše:

   Dobrý den Cathrine. Citríny na tomto webu jsou skutečně pravé a pochází z našich vlastních nálezů z České republiky v oblasti Vysočiny. Mějte se krásně. Zdraví, Krejčí V.

   1. Cathrine píše:

    Ďakujem za odpoveď, potešili ste ma. 🙂

  2. danusa píše:

   ahoj Cathrine 🙂
   som rada, že je Ti stránka užitočná 🙂
   záleží, akej veľkosti sú kamienky na Tvojom náramku, keď malé, tak je cena v poriadku. tú stránku nepoznám a keďže Ti odpovedal jej majiteľ, tak si sa inej ako kladnej odpovede dočkať nemohla… tak snáď sa mu dá veriť 🙂

 • Stef píše:

  Pekny den, dnes rano mi citrin spadol na podlahu a ustipol sa z neho kusok. Mozen ho pouzivat dalej? Alebo uz radsej nie.
  Este otazocka, ma citrin tie same ucinky ked ho nosim v kabelke, alebo radsej na tele?
  Dakujem Stefi

 • danusa píše:

  ahoj Stefi 🙂
  citrín môžeš ďalej používať. keď z neho máš ale zlý pocit, tak ho vráť zemi a splaš si nový 🙂
  s kameňmi je to ako so všetkým, čím bližšie, tým väčší efekt. takže kabelka funguje, ale v dotyku s kožou je efekt silnejší a rýchlejší.

 • lai píše:

  Dobrý deň chcela by som si kúpiť pravý citrin prívesok ,ale netušim kde na internete je ich tam kopa no neviem si vybrať aby bol fakt pravý hm

 • danusa píše:

  ahoj lai,
  prosím tykaj 🙂 s týmto Ti nepomôžem, ja sama som si neni istá, čo je pravé a čo nie..

 • Mira píše:

  Dobrý vecer. Viete mi prosim poradiť nejaké spoľahlivé stránky na kúpu kameňov alebo aj naramkov? Kde by som nemusel riešiť otázky ci je to prave alebo len nejaká syntetická korálka… Snažím sa porovnávať slovenské s Áziou no prijde mi to veľmi podobne až mam pocit, ze to nakupujú skoro všetci v Ázii a potom predávajú za vyššie ceny u nás.
  Dakujem veľmi pekne 🙂

 • danusa píše:

  ahoj Mira,
  prosím tykaj 🙂 to, že všetci kupujú kamene v ázii a potom ich drahšie predávajú tu je fakt. platí to vlastne o mnohých veciach, čo sa tu predávajú. stránku Ti poradiť neviem, najrozumnejšie sa mi zdá kupovať v ázii napríklad cez ebay.

 • Majo píše:

  Ahojte, nedávno som si zakúpil pravý citrín, taký malý kamienok o priemere 2 centimetre, a je taký ploskejší aby sa mohol dať do peňaženky, keďže má priťahovať hojnosť. Ale po niekoľkých dňoch sa v ňom vytvorili praskliny, neviete čím to môže byť? Zatiaľ som zistil že je pre mňa vhodný, v ruke príjemne teplý, a celkom zlepšuje náladu.

 • danusa píše:

  ahoj Majo 🙂
  praskliny môžu vzniknúť z ľubovoľného dôvodu a ak z neho máš dobrý pocit a ešte Ti aj funguje, tak nie je prečo sa znepokojovať.

  1. Majo píše:

   V poriadku a ešte som si kúpil citrínový generátor (špic, obelisk) a pomocou neho chcem prejaviť svoje zámery. 🙂 Čo sa týka napríklad kúpy niečoho čo je drahšie a vytvára to finančnú prekážku, tak citrín je na toto skvelý. Vieš mi poradiť ako mám prejaviť zámer pomocou citrínového generátora? 🙂 Vraj sa to robí tak že pod neho sa dá papier s tým čo chcem mať a súvisí to s niečím čo môžem kúpiť alebo s napríklad navýšením úspor.

  2. danusa píše:

   ten link som dala dole, lebo jednak nefungoval a navyše je to reklama pre ten obchod.
   keď chceš vložiť do kameňa svoj zámer, tak buď tak, ako píšeš, alebo si zoberieš kameň do dominantnej ruky, uveď sa do nejakého meditatívneho, uvoľneného stavu a predstav si, že do kameňa vkladáš informácie, ktoré chceš, aby mal.

 • Cunka123 píše:

  Mam znameho, ktoreho lubim ale nie sme spolu. On trpi depresiami, uzkostnymi stavmi, uz velmi dlho je na “dne”. Nekomunikuje so mnou, pred nedavnom sa ma “vzdal” aj ked ma lubi,len aby ma ochranil pred sebou samym. V zivote si odzil vela -traumu,zneuzivanie, zavrhnutie od matky, sikanu atd.
  Chcem mu pomoct. Kupila som kamene, ktore si myslim, ze by mu mohli pomoct. Je nejaky sposob, ako kamene “naprogramovat“ na pracu s inou osobou, aj ked tie kamene pri sebe dotycny nema? Napriklad, drzat kamene vo vrecusku s fotkou alebo menom danej osoby? Kupila som tigrie oko, citrin, ametyst, zahnedu, slnecny kamen, rodonit a ruzenin. Mozu sa tieto kamene kombinovat?

  1. jirik píše:

   Cunka123: ještě bych doporučil sodalit a lapis lazuli; mohou být i jako pyramidy nebo orgonitové pyramidy. Ideální by bylo, kdyby dotyčný osobně ty kameny používal.

   1. Cunka123 píše:

    Dakujem. Pokusim sa mu kamene odovzdat

 • Veštica Esmeralda píše:

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať čo sa stalo keď mi môj milovaný citrín stratil farbu. Je teraz bezfarebný.

 • danusa píše:

  ahoj Esmeralda 🙂
  citrín stráca farbu na slnku.

 • Zlatka píše:

  môžem sa opýtať – ked mi citrín ( alebo aj kryštál, či iný kamienok ) vnutri riadne popraská čo to znamená? Ze pohltil negatívnu energiu a chudák nezvládok to tak praskol? Zvonku nevidno ani necítiť žiadne ryhy, alebo prasklinky, len zvnutra to vidno. Treba ho vymeniť za nový? Alebo sa môže nosiť ďalej?

  1. šutr :D píše:

   Keď je prasknutý zvnútra tak musí byť aj zvonka tak pozorne ešte raz pozri. Alebo si si tú „prasklinu“nevšimla a môže to byť fraktúra, to je vpodstste to čo opisujes, zistíš to tak že s kameňom pod svetlom troch pohybes a keď je dúhova, modrá alb aspoň sivá tak to je ona. Ja mám kopa takých a tiež som myslel že to je prasklina alebo to môže byť aj dutina ako mám na jednom kryštály, ale fraktúra tak či tak…

   1. Zlatka píše:

    ďakujem popozerám ešte raz lepšie pod svetlom a pohýbať s ním či uvidím niečo dúhové. Našla som potom na povrchu také akoby malé ryhy na pár miestach a jednu malu kvázi dierku – pritom mi nespadol, ani som s ním nijako nešetrne nezaobchádzala viacmenej ho mám na retiazke na krku stále – tak mi bolo divné, odkial sa tam vzali

 • Peterrrr píše:

  Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, že či je tento kameň Citrín, alebo „fake ametyst“? Tu je link:http://exif.regex.info/_tmp/data/bbd72e6ca59d81a63303922eefd338c3.jpg Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

 • danusa píše:

  Peterrrr, ten link nefunguje, alebo funguje a ja mám teraz nejaký problém 😐 uvidíme 🙂

 • Nikol píše:

  Ahoj, chcela by som sa opytat, dnes priatel dostal v praci od kolegu, citrin druzu cca 5cm, dcerka zbiera krystali tak jej ho doniesol, chcel ho vyhodit. Je v poriadku takto dostat mineral, ked ho mal niekto doma, alebo treba ocistit pod tecucou vodoy, alebo ho radsej vratit Zemi? Dakujem za odpoved ??

  1. jirik píše:

   očistit vodou, nabít, uložit do sbírky.

   Vrátit ho zemi lze, třeba z důvodu kvalitní očisty – dává se do země na několik dní, pak pořáídně očistit, umýt pod tekoucí vodou a nabít.
   Lze použít k očistě třeba bílou šalvěj a drůzu očistit v jejím kouři/dýmu.

 • Staňo M. píše:

  Ahojte chcem sa spytat ako mam spravne ocistit citrin , aventurin , tigrie oko , a malachit ? ktore s tychto kamenov sa nabijaju na slnku ? potom ze ako sa programuju ? dakujem …

  1. jirik píše:

   Malachit dát do mrayáku na 1-2 hodiny, pak vložit do trávy, ale nezapomenout kam byl položen…
   Aventurín – očistit pod vlažnou vodou, nabít na slunci
   tygří oko – stejně jako aventurín, nabíjení je libovolně dlouhé
   citrín – vlažná voda, nabíjení na nepřímém slunci, aby nevybledl.

 • Jana píše:

  Ahojte viete mi povedať, dnes som kúpila náramok citrin
  A po pol dní mi zvnútra zcervenel
  Viete mi to vysvetliť prosím?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre