kalcit

Farba: zelený, modrý, žltý, oranžový, číry, hnedý, ružový, šedý, červený
Vzhľad: Priesvitný kameň voskového vzhľadu. Často sú viditeľné jednotlivé vrstvy.
Výskyt: bežný
Náleziská: USA, Veľká Británia, Belgicko, Česká republika, Slovensko, Peru, Island, Rumunsko, Brazília

Vlastnosti
Kalcit je účinný zosilňovač a čistič energie. Aby sa z okolitého prostredia odviedla negatívna energia a súčasne sa zvýšila vaša vlastná, stačí mať kalcit v miestnosti. Z tela odstraňuje nečinnú energiu. Farebné spektrum kalcitu čistí fyzické telo spolu s ďalšími vyššími vrstvami osobnosti. Kalcit je aktívny kryštál urýchľujúci vývoj a rast. Jedná sa o duchovný kameň zaisťujúci spojenie s vyšším vedomím. Napomáha prístupu k vyššej múdrosti a rozvoju parapsychologických schopností vrátane jasnovidectva a cestovania mimo telo. Urýchľuje duchovný vývoj a umožňuje duši, aby si aj po návrate do hmotného tela pamätala zážitky z astrálnych ciest.
V duševnej rovine kalcit spája cit s rozumom – vytvára emočnú inteligenciu. Kalcit má pozitívny účinok – zvlášť v prípadoch, keď strácame nádej alebo motiváciu. Pomáha v boji s lenivosťou a dodáva energiu na všetkých úrovniach osobnosti.
V mentálnej rovine kalcit upokojuje myseľ, rozvíja bystrý úsudok a schopnosť analýzy. Podnecuje vhľad a povzbudzuje pamäť. Napomáha schopnosti radiť jednotlivé informácie podľa dôležitosti a na základe toho si ich uchovávať v pamäti. Kalcit súčasne podporuje schopnosť premieňať myšlienky v činy. Jedná sa o užitočný kameň pre každého, kto sa venuje štúdiu.
Kalcit uvádza do rovnováhy citové napätie a nahrádza ho kľudom a vyrovnanosťou. Jedná sa o kameň zvyšujúci sebadôveru posilňujúci schopnosť prekonávať neúspechy. Na vyššej duchovnej úrovni prečisťuje farebné usporiadanie kalcitu všetky čakry, udržuje ich v rovnováhe a dodáva im energiu.

Liečebné využitie
Kalcit prečisťuje vylučovacie orgány. Napomáha usadzovaniu vápnika v kostiach, ale súčasne bráni ich vápenateniu. Pomáha posilňovať kostru i kĺby. Má blahodárny vplyv na črevnú flóru a na kožu. Kalcit podporuje zrážanlivosť krvi a hojenie tkanív. Posilňuje imunitný systém a u malých detí napomáha rastu. Ako elixír sa vyznačuje rýchlym účinkom. Dá sa aplikovať na kožu, vredy, bradavice, hojí rany. Medzi jemnejšie účinky kalcitu patrí prečistenie čakier, ktorým súčasne dodáva novú energiu.

Umiestnenie
Dá sa prikladať na telo alebo nosiť na rôznych miestach podľa potreby. Môže sa tiež nosiť ako prívesok alebo rozmiestniť okolo lôžka. Používa sa ako základ šperku.

Čierny kalcit funguje ako kameň, ktorý v sebe uchováva spomienky a znovu ich vyvoláva, vďaka čomu sa dá odhaliť, čo sa v minulosti odohralo. Ukotvuje a „vracia“ do hmotného tela dušu, ktorá prežila traumu alebo stres. Potláča depresiu a poslúži ako verný spoločník každej duši, ktorá sa práve prediera temnotou.

Modrý kalcit poslúži ako jemne fungujúci kameň v dobe zotavovania a relaxácie. Znižuje krvný tlak a rozháňa bolesť vo všetkých telesných rovinách. Jemne tíši nervy, potláča úzkosť a odstraňuje negatívne emócie. Ak sa použije na krčnú čakru, rozjasňuje komunikáciu – zvlášť tam, kde panuje nesúlad. Modrý kalcit dokáže pohlcovať energiu, filtrovať ju a vracať späť ku prospechu toho, kto ju vysiela.

Číry kalcit je „všeliekom“ – zvlášť v podobe elixíru. Ide o účinný detoxikačný prostriedok. Na telesnej úrovni funguje ako antiseptikum, zatiaľ čo na vyšších úrovniach prečisťuje vyššie aj nižšie čakry, ktoré súčasne udržuje v rovnováhe. Číry kalcit hrajúci dúhovým farebným spektrom dokáže privodiť mohutné zmeny – je to kameň nových začiatkov. Číry kalcit v sebe skrýva schopnosť dôkladnej liečby duše, pričom súčasne dodáva novú silu subtílnym, jemnohmotným zložkám tela. Otvára a čistí vnútorný aj vonkajší zrak.

Zlatý kalcit je vynikajúci pre meditáciu a k naladeniu sa na vyššie mentálne sféry. Dodáva duši ostražitosť a bdelosť, pretože dokáže uzemňovať vyššie mentálne energie späť do pozemského hmotného sveta. Umiestňuje sa na pupočnú alebo korunnú čakru.

Zelený kalcit lieči dušu, potláča utkvelú, skostnatenú vieru a staré navyknuté vzorce správania. Obnovuje duševnú rovnováhu. Pomáha opúšťať staré návyky, v ktorých sme ustrnuli, aj keď nám už neprinášajú žiaden úžitok. Napomáha komunikácii a prechodu zo stagnácie k činnosti. Zelený kalcit umožňuje deťom, aby sa v debatách dokázali držať vlastného názoru. Jedná sa o účinný stimulátor imunitného systému. Mimoriadne dobre pôsobí, keď rozložíme kryštály k ochranným účelom. Jedná sa o kameň, ktorý dokáže pohlcovať negatívne energie a zbavovať telo bakteriálnych infekcií. Blahodárne pôsobí na artritídu a sťahovanie väzov či svalov. Pomáha pri liečbe kostí. Jeho zelené lúče znižujú horúčku, liečia zápaly, znižujú hladinu adrenalínu a rušia nerovnováhu vzniknutú hnevom. Zelený kalcit prikladaný pravidelne na telo pohlcuje nerovnováhu a mal by preto byť po použití vyčistený.

Islandský kalcit zosilňuje vízie a lieči oči. Pomáha nachádzať skrytý zmysel vyrieknutých slov, znižuje napätie spôsobené migrénami. Tento druh kalcitu je vynikajúcim čistiacim prostriedkom na jemnohmotnej telesnej úrovni.

Oranžový kalcit je vysoko energetickým a očistným kameňom pôsobiacim najmä na nižšie čakry. Oranžový kalcit udržuje v rovnováhe city, zažehnáva strach, pomáha prekonávať depresie. Odstraňuje problémy a maximalizuje potenciál. Tento kameň má liečivý účinok na rozmnožovací systém, žlčník a črevné poruchy (napríklad syndróm dráždivého tračníku – IBS). Odstraňuje z tela hlieny.

Manganokalcit (ružový kalcit) je srdečným kryštálom udržujúcim spojenie s ríšou anjelov. Kameň odpustenia, pomáha zbaviť sa strachu a smútku, ktorý sa zmocnil srdca v minulosti a prináša ničím nepodmienenú lásku. Pomáha nám prijať sa takí, akí sme. Liečivo pôsobí na nervový systém, potláča napätie a úzkosť. Dá sa použiť preventívne proti vzniku migrény. Láskyplná energia ružového kalcitu jemne odstraňuje odpor. Kryštál pomôže každému, kto utrpel nejakú traumu alebo sa stal obeťou napadnutia.

Červený kalcit zvyšuje energiu, zosilňuje city, podporuje vôľu k životu a otvára srdečnú čakru. Odstraňuje nečinnú energiu a likviduje rôzne bloky vznikajúce v organizme. Rezonuje so základnými čakrami, ktorým dodáva energiu a lieči ich. Potláča strach, pretože pomáha pochopiť jeho príčiny. Vitalita červeného kalcitu dodáva energiu celej spoločnosti. Na telesnej úrovni pomáha liečiť problémy bedier a dolných končatín a uvoľňuj kĺby. Na vyššej úrovni odstraňuje rôzne bloky, ktoré nám bránia pokročiť ďalej v živote.

Kosoštvorcový kalcit chráni myseľ pred rozptyľovaním a zaisťuje duševný kľud. Jedná sa o kryštál, ktorý dokáže takpovediac zázračne liečiť všetko, čím nás zaťažila minulosť.

Žltý (zlatý) kalcit poslúži ako účinný odstraňovať všetkého zlého, ktorý súčasne dokáže povzbudzovať vôľu. Je nadaný, zvlášť v podobe elixíru, takmer zázračnou energiou. Povzbudzuje meditáciu, navodzuje hlboké stavy uvoľnenia a duchovného osvietenia, zaisťuje spojenie s vyššími zdrojmi duchovnej múdrosti. Podnecuje k činnosti vyššie vedomie. Prikladá sa na čakru solar plexu alebo na korunnú čakru. Žltý kalcit sa vyznačuje mimoriadne expanzívnou energiou.

kalcit cerveny kalcit islandsky
kalcit červený kalcit islandský

kalcit mangano kalcit modry
manganokalcit kalcit modrý

kalcit oranzovy kalcit zeleny
kalcit oranžový kalcit zelený

kalcit zlty
kalcit žltý

17 komentárov

 • Lenča píše:

  co to znamená, když přiložím zlatý kalcit k břichu jakoby neviditelná síla mi ten kalcit odpuzovala. Je to divné. Mám to brát jako znamení, že kámen není vhodný nebo naopak? Předem díky za nápady a rady.

 • karel píše:

  Lenčo, řekla bych, že hodně záleží na tom, k jakému účelu má kámen v tvém případě sloužit. Má řešit nějaký určitý problém? Když kámen přiložíš, jaké máš pocity (emocionálně se cítíš divně, fyzicky?) nebo jen působí zmíněná neviditelná síla?
  Zdravím. Karel.

 • Lenča píše:

  Chtěla jsem pročistit čakru solar plexu, ale mám pocit, jako by kámen nepasoval, při přiložení mi přijde, že mám kolem břicha příliš hutnou energii nebo nevím jak to říct a prostě k sobě s kalcitem neladí. Jakoby kámen odmítal čakru vyčistit.

 • karel píše:

  Pak bych si zmíněnou oblast otestovala jiným kamenem: Čakra solar plexu – malachit, jaspis, tigrie oko, citrín, žltý turmalín, zlatý beryl, rodochrozit, smithsonit (tedy Danuščin seznam tady na stránkách; podle Kreperáta lze použít i kameny jako např. zlato, jantar, rutil, zlatý topaz).
  Pokud bude dobře fungovat jiný kámen, pak, dle mého úsudku, Ti nesedí kalcit, pokud bude nějak „haprovat“ i jiný kámen, pak bych řekla, že máš slušně „zadupanou“ čakru a s tím Ti nejspíš pomůže nějaký terapeut.

 • danusa píše:

  ahoj Lenča, základ všetkého je veriť sebe. máš pocit, že kameň nepasuje, tak nepasuje. nájdi si nejaký iný kameň, určite bude nejaký pasovať. a potom neskôr skús zas kalcit, či ste sa na seba nevyladili. alebo môžeš skúsiť kalcit zakopať na pár dní niekde vonku najlepšie v blízkosti stromu, potom ho dôkladne nabi a skús znova, možno má teraz v sebe niečo, čo Tvoje telo nechce prijať.

 • danusa píše:

  😀 si lezieme do kapusty 😀 som odpisovala a nevidela, že už odpisuješ Karlíčku 🙂
  hmm, ale je to čudné, lebo malachit a rodochrozit by som povedala, že je na srdce, lebo majú farbu srdca… no všade inak to je, toto bude asi pasovať účinkami.

 • karel píše:

  Danuško, ten kousek jsem přesně zkopírovala z tvých stránek z čaker, z Kreperáta jsem pouze doplnila to, co jsem doplnila. On přesně píše: kameny zlatistých a žlutých barev – např. zlato, rutil…
  Co se týče kamenů, jsem zatím elév, ale radím pouze podle toho, jak bych situaci řešila sama u sebe. A s tím tvým návrhem taky souhlasím, je možné, že kámen má něco v sobě a potřebuje vyčistit.
  Ráda s tebou lezu do kapusty a půjdu klidně aji do rybízu!!!! 😀

 • danusa píše:

  ja viem a to práve sa mi nepozdáva 🙂 presne tak aj ja viem, že by mali sedieť s farbou čakry, ale možno sú aj také, ktoré sedia účinkom a farbou nie…
  len pekne raď, koľko vládzeš!
  😀 tož to budeme riadne zasvinené 🙂

 • Lenča píše:

  zkusila jsem jaspis a sluneční kámen (ten odporoval trochu méně)

 • babula píše:

  chcu najeky mensi text

 • kaREL píše:

  NIC TO NEROBí

 • šutr :) píše:

  Dobrý deň, dnes som našiel v štrku s hlinou dva malé kalcity so svetlomodrým nádychom ale čítal som že kamene treba očistiť zakopanim do zeme na tri dni, ale keď som ich našiel v zemi v lese tak neviem ??

 • danusa píše:

  ahoj šutr 🙂
  ja som o tom nepočula, že by bolo potrebné kamene čistiť zakopaním do zeme. to sa robí iba vo výnimočných prípadoch.

 • šutr :) píše:

  Ahojte mám doma drúzu malikych kryštálov červeného kalcitu (cca25cm) a drúzu optického kalcitu s veľkými kryštálmi (cca30cm,nie kryštály ale veľkosť kameňa) a môžem ich nabíjať v nej ?? Nabíja vôbec kalcitu kamene ??

 • Alex píše:

  Dnes som si kupila oranzovy kalcit (a karneol a hematitovy prsten) , ocistene sa nabijaju, tesim sa ked ho ,,zavesim“ ^^ dakujem Danusa za super stranku:-*

 • Katherine píše:

  Dobrý deň, môže sa modrý kalcit nosiť spolu s kryštálom ? Ďakujem

  1. L píše:

   Ano samozrejme, ze moze. A navyse krystal kamene cisti, posilnuje ucinok a nabija. ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre