smaragd

Farba: zelený
Vzhľad: malé žiarivé drahokamy alebo väčšie temné kryštály
Výskyt: drahokamy vzácne, neleštené smaragdy bežné
Náleziská: India, Zimbabwe, Tanzánia, Brazília, Egypt, Rakúsko

Vlastnosti
Smaragd je kameňom inšpirácie a nekonečnej trpezlivosti. Prepožičiava životu vyrovnanosť a integritu. Ako kameň úspešnej lásky privoláva domáce šťastie a vernosť. Zvyšuje pocit jednoty, ničím nepodmienenej bezvýhradnej lásky, blahodárne pôsobí na partnerské vzťahy, ktoré udržuje v rovnováhe a prináša priateľstvo. Ak zmení farbu, jedná sa o signál nevery. Smaragd otvára srdečnú čakru a pôsobí upokojujúcim spôsobom na city.
Kryštál zaisťuje telesnú, citovú a duševnú rovnováhu. Odstraňuje všetko negatívne a vyvoláva pozitívne deje. Pomáha majiteľovi, aby sa sústredil na svoje zámery a posúva jeho vedomie na vyššiu úroveň. Podnecuje k pozitívnym činom. Zlepšuje duševné schopnosti, otvára cestu k jasnovidectvu a privádza na cestu k dosiahnutiu vyššej múdrosti. Podľa starých tradícií poskytuje smaragd ochranu pred kúzlami čarodejov a pomáha predpovedať budúcnosť.
V duševnej rovine zvyšuje silu charakteru potrebnú na prekonávanie životných neúspechov. Jedná sa o kameň regenerácie a uzdravenia, ktorý lieči negatívne city. Zvyšuje schopnosť užívať si života plnými dúškami a v celej jeho kráse. Pomáha tiež v prípadoch klaustrofóbie.
Smaragd je zdrojom duševného jasu, posilňuje spomienky a povzbudzuje k hlbšiemu poznania seba samého. Rozširuje vedomie. Jedná sa o kameň múdrosti, prinášajúci bystrosť úsudku a pravdu. Pomáha k výrečnosti pri prejave vlastných názorov. Smaragd mimoriadne podporuje dosiahnutie vzájomného porozumenia v skupine a podporuje spoluprácu jej členov.

Liečebné využitie
Smaragd napomáha rekonvalescencii po infekčných chorobách. Lieči zápaly dutín, pľúc a krku, tiež chrbticu a svaly. Blahodárne pôsobí na oči. Zlepšuje videnie a detoxikuje pečeň. Prináša úľavu pri reumatizme a cukrovke. Používa sa ako protijed. Skôr sa verilo, že smaragdový prívesok nosený na krku chráni pred epilepsiou. Jeho zelené lúče dokážu pomáhať pri liečení zhubných nádorov.

Umiestnenie
Noste na malíčku, prstenníku, na srdci alebo na pravej ruke. Dá sa tiež položiť na miesto, ktoré chcete liečiť. Nenoste ho však trvalo, pretože by mohol uvoľniť negatívne city. Matný smaragd nie je vhodný pre duševné ladenie.

smaragd smaragd surovy
smaragd smaragd surový

11 komentárov

 • Lívia píše:

  Keď ho nemám nosiť trvalo to znamená že si ho mám dávať častejšie dole?

 • danusa píše:

  Lívia, áno, presne to, to znamená.

 • Dagmar píše:

  Dnes som si kúpila tri kúsky smaragdu,surový velký 1kus, jeden ako prívesok a jeden vraj tiež surový,malý,ale každý je inak zelený,neviem,či sú pravé,v tom velkom surovom si myslím,že sa nachádza len nepatrný kúsok pravého smaragdu,čo som opáčila na predavača a on povedal,že ano,sú v tom kúsky smaragdu a zbytok sú iné minerály.Tak teraz neviem,či je možné i takýto smaragd využiť na všetko,čo je tu popísané,či bude mať taký účinok,alebo iba čiastočný.Čo sa týka toho malého kúsku,tak o tom by som skor povedala,že je to smaragd,ale tiež nie úplne celý.Podla tu vložených obrázkov,sa obávam,že možno len ten malý kúsok je smaragd viac,ako tie dva kusy.Nedočítala som sa však,ako smaragd čistiť.Dnes som kúpila a chcem ich vyčistiť a dobiť,neviem,či je možné dať na slnko,alebo mesačnou energiou,či je možné umyť vodou,alebo iným sposobom.Ďakujem za skorú odpoveď

 • danusa píše:

  áno, dá sa použiť aj smaragd na inom kameni a má rovnaký účinok, ako keby tam ten kameň nebol. smaragd môžeš čistiť vodou a nabíjať na slnku alebo mesiace, čo Ti viac vyhovuje.

  1. Dagmar píše:

   Ďakujem za odpoveď. 😉

 • Anja píše:

  Čo to znamená ak mi vybledol smaragdový prsteň ?

 • Simec píše:

  Ahoj Anja. Bud to nebol smaragd, alebo v tvojom vztahu s partnerom doslo k nevere..

 • Veronika píše:

  Chcela by som sa opytat – davat castejsie dole zmamena, ze ked si ho dam dole na noc a cez den nosim je to v poriadku ? Ci vacsie rozostupy su potrebne ? Dakujem

 • danusa píše:

  ahoj Veronika,
  myslím si, že by to tak mohlo byť v poriadku. ak budeš mať pocit, že nie je, tak zväčši rozostupy.

 • Mia píše:

  Často pri drahsich kamenoch kupujuci sa „ulakomi“ na nizku cenu a potom je prekvapeny ze kamen bledne, osucha sa, alebo strati farbu…
  Logika veci je taka ze ked chcem pravy rubin, smaragd, larimar, zafir a ine drahe, tak uz pri zakupeni nieco nesedi ak kupujem lacno.
  Za kvalitu sa plati.

 • anna polgárová píše:

  aká je cena kvalitného smaragdu ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre