sodalit

Farba: modrý
Vzhľad: škvrnitý kryštál, tmavé a svetlé modré a biele plôšky
Výskyt: bežný
Náleziská: Severná Amerika, Francúzsko, Brazília, Grónsko, Rusko, Barma, Rumunsko

Vlastnosti
Sodalit spája logiku s intuíciou a otvára dokorán bránu vnímavého ducha, lebo prináša informácie z vyššej mysle až dole na telesnú úroveň. Podnecuje činnosť epifýzy a tretieho oka. Prehlbuje meditáciu. Keď sa ponoríte do meditácie navodenej sodalitom, dokáže vaša myseľ porozumieť aktuálnym okolnostiam vášho života. Ide o kameň podnecujúci majiteľa k ceste za pravdou a ideálmi, ktoré ho nútia zostať verným sám sebe á všetkému, v čo verí.
Sodalit ruší elektromagnetické znečistenie a dá sa položiť na počítač, aby zamedzil jeho vyžarovaniu. Pomôže ľuďom, ktorí sú citliví na „syndróm chorých budov“ alebo na elektromagnetický smog.
Jedná sa o mimoriadne užitočný kameň pre tímovú prácu, pretože prináša harmóniu, solidaritu a vedomie spoločného cieľa. Podnecuje dôveru a súdržnosť členov skupiny a upevňuje puto medzi nimi.
Je to vynikajúci kameň pre rozvoj mysle. Sodalit potláča duševný zmätok a intelektuálnu závislosť. Podnecuje k racionálnemu rozmýšľaniu, objektivite, pravde a intuitívnemu uvažovaniu. Súčasne pôsobí priaznivo na slovné vyjadrovanie myšlienok. Nakoľko vnáša do mysle kľud, umožňuje prijímať nové informácie. Uľahčuje potláčanie starých vlastností a ustrnutého spôsobu rozmýšľania. Súčasne tak vytvára priestor pre nový pohľad na svet.
V duševnej rovine prináša kryštál vyrovnanosť a potláča návaly paniky. Dokáže transformovať povahu ľudí, ktorí cítia potrebu neustále sa brániť alebo reagujú príliš citlivo. Odhaľuje korene ich obáv, fóbií, pocitov viny a zväzujúceho jednania, čo im bráni stať sa tým, čím v skutočnosti sú. Zvyšuje sebavedomie, pomáha prijať seba samého a zvyšuje dôveru vo vlastné schopnosti. Sodalit je jedným z kameňov, ktoré vynášajú na svetlo temné vlastnosti a umožňujú, aby ich človek bez posudzovania prijal.

Liečebné využitie
Sodalit udržuje v rovnováhe metabolizmus, prekonáva nedostatok vápniku a čistí lymfatický systém i jednotlivé orgány. Podnecuje fungovanie imunitného systému. Napráva poškodenie spôsobené ožiarením a nespavosťou. Lieči krk, hlasivky a hrtan. Pomáha pri poruche trávenia. Zráža teplotu, znižuje krvný tlak a podnecuje vstrebávanie tekutín v tele.

Umiestnenie
Priložte na vhodné miesto alebo noste dlhšiu dobu pri sebe.

sodalit surovy
sodalit surový

13 komentárov

 • iza píše:

  velmi dobrí článok.

 • evans204 píše:

  Chcel by som s opytat aka je znasanlivost sodalitu s ciernym turmalinom,pokial ich obidva nosim na krku..Dakujem .

 • danusa píše:

  ahoj evans204, rozhodne by nemal byť žiadny problém, keď ich budeš nosiť naraz a keď Ti ide o nejaké konkrétne účinky týchto kameňov, tak sa pozri do zoznamu podľa účelu, či ten druhý nemá opačný účinok, aby nerušil ten žiadúci.

  1. evans204@ píše:

   Dakujem 🙂

  2. danusa píše:

   s radosťou 🙂

 • nina píše:

  Je to moj kamen, lebo strelec ma tieto kamene:sodalit,avaturin,chalcedon,obsidian,opal,lazurit,chryzokol,ametyst,sokolie oko,carolit,labradorit,malachyt,vlockovy obsidian,sugilit.Je tam aj Sodalit.Dnes som bola z rodicmi aj z babkou v obchode a kupila som si naramok z kamenou sodalitu.DAKUJEM:

 • nina píše:

  mam ten kamen rada

 • lucia píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako sa sodalit vybíja a ako zasa nabíja. Mohla by som ho nabiť na slnku? Ďakujem.

  1. kiwi píše:

   osobne radsej nabijam kamienky za splnu kedze niektorym kamenom priame slnko skodi a vytahuje farbu.mam to overene osobne sice nie na tomto konkretnom kamienku ale napr amazonit alebo ametyst ci zahneda takto blednu.ucinne je mozne kamene nabijat a zaroven cistit ked vymaknete silnu burku alebo vychricu..popripade zakopat na nejaky cas na zahradke do hliny…takto zakopavam kamienky ktore uz posluzili a pomaly odumreli.prejavuje sa to stratou lesku.vtedy je vhodne vratit ich spat do zeme odkial prisli 😉

 • danusa píše:

  ahoj lucia 🙂 vybíja sa najjednoduchšie vodou a nabíja na slnku.

 • Petra píše:

  Chcem sa spytat co robit s rozbitym sodalitom

 • danusa píše:

  podľa toho ako veľmi rozbitým – keď sa dajú časti používať, tak kľudne používať, keď nie, tak zaintegrovať do nejakého šperku, alebo odovzdať prírode – hodiť do nejakej vody alebo zakopať do zeme.

 • Milan píše:

  Dobry den. Mam otazku, zatial som tu na nu nenarazil.
  Mam malu zbierku kamenov v drevenej krabicke asi 30 x 20 cm, rozdelenej na 6 priehradiek, kamene v kazdej podla farby. Kamene velke od malych po asi 6 cm.
  Mam ju asi 3 metre od postele kde spavam.
  Ziadny problem sice necitim … Ale co sa doporucuje ? Je to v poriadku mat ich stale pri sebe v miestnosti kde spim ? Mam tam jeden sporny ..Auripigment asi 3cm, ale je v igelit. sacku s uzverom.
  Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre