tigrie oko

Farba: hnedožltý, ružový, modrý, červený
Vzhľad: prúžkované, lesklé
Výskyt: bežný
Náleziská: USA, Mexiko, India, Austrália, Južná Afrika

Vlastnosti
Tigrie oko v sebe spája pozemskú energiu s energiami Slnka, aby s ich pomocou navodilo stav vysokých vibrácií, ktoré sú ale napriek tomu uzemnené a privádzajú do zeme duchovnú energiu. Položené na tretie oko podporuje mentálne schopnosti zemsky orientovaných ľudí, udržuje rovnováhu nižších čakier a podnecuje rast kundalíni.
Tigrie oko je ochranný kameň, ktorý sa tradične nosil ako talizman proti nepriateľským myšlienkam a kliatbam. Ukazuje, ako sa má správne používať sila a prináša svojmu majiteľovi integritu osobnosti. Napomáha pri dosahovaní cieľov, hľadaní vnútorných zdrojov a zvyšovaní zrozumiteľnosti zámerov. Priložené na pupočnú čakru má vynikajúci účinok na ľudí odtrhnutých od sveta, v ktorom žijú. Pomáha ich uzemniť a súčasne umožňuje názorne prejaviť vôľu. Tigrie oko zakotvuje zmeny, ku ktorým došlo vo fyzickom tele.
Je to kameň, ktorý dobre poslúži pri hľadaní vašich vlastných potrieb rovnako ako potrieb ostatných. Dokáže rozlíšiť medzi zbožným prianím a tým, čo naozaj potrebujete.
Na rozumovej úrovni vyrovnáva tigrie oko činnosť oboch mozgových hemisfér a zvyšuje ich praktické využitie. Napomáha zbierať roztrúsené informácie a vytvárať z nich jeden kompaktný celok. Uľahčuje riešenie dilem a vnútorných konfliktov, najmä vyvolaných pýchou a tvrdohlavosťou. Tigrie oko je mimoriadne užitočný kryštál pri liečbe mentálnej nerovnováhy a porúch osobnosti.
V duševnom živote pomáha riešiť problémy spojené s neschopnosťou uznať vlastnú cenu, prehnanou sebakritikou a zablokovanými tvorivými schopnosťami. Pomáha rozoznať vlastné nadanie a schopnosti. Súčasne ale upozorňuje na chyby, ktoré je nutné prekonať. Podporuje tých, ktorí sú príliš závislí na druhých a nabáda ich, aby sa odhodlali ku zmenám.
Na citovej úrovni udržuje tigrie oko rovnováhu medzi energiami jin a jang emocionálneho tela, potláča depresie a zlepšuje náladu.

Liečebné využitie
Tigrie oko lieči zrak a napomáha nočnému videniu. Uzdravuje krk a rozmnožovacie orgány. Odstraňuje kŕče a prekážky. Pomáha pri náprave zlomených kostí.

Umiestnenie
Noste kratšiu dobu na pravej ruke alebo ako prívesok, pri liečení priložte ba telo podľa potreby. Pre duchovné uzemnenie položte na pupočnú čakru.

Modré tigrie oko prináša upokojenie a mierni stres. Pomáha pri veľkom vzrušení, podráždenosti a fóbiách. Pri liečení spomaľuje modré tigrie oko metabolizmus, upokojuje príliš silnú pohlavnú túžbu a zaháňa sexuálnu frustráciu.

Zlaté tigrie oko pomáha sústreďovať pozornosť na detaily a varuje pred samoľúbosťou a uspokojením. Pomáha jednať na základe rozumu, nie citov. Jedná sa o vynikajúceho spoločníka pri skúškach a dôležitých schôdzkach.

Červené tigrie oko je kameňom prinášajúcim povzbudenie, ktorý dokáže prekonať letargiu a ponúka motiváciu. Pri liečbe urýchľuje príliš pomalý metabolizmus a mierni sexuálnu túžbu.

Sokolie oko prúžkovaná „sokolia“ forma predstavuje vynikajúci kameň na liečenie pozemskej energie a na uzemňovanie. Povzbudzuje a posilňuje fyzické telo. Sokolie oko vznášajúce sa nad zemou uľahčuje vyvolávanie vízií a vhľad do vnútra vecí. Zvyšuje mentálne schopnosti, napríklad jasnovidectvo. Sokolie oko čistí energie základnej čakry.
Keď sa kryštál položí v byte do rohu hojnosti, pritiahne k svojmu majiteľovi dostatok.
Sokolie oko je mimoriadne účinné, pokiaľ ide o odstraňovanie rôznych obmedzení a negatívnych myšlienkových stereotypov vrátane už prekonaného spôsobu správania. Umožňuje nazerať na všetky problémy v širšej perspektíve. Potláča pesimizmus a sklon obviňovať druhých z problémov, ktoré sme si spôsobili sami. Tento kameň tiež dokáže vytiahnuť na povrch dosiaľ uzamknuté city a nevyrovnanosť pochádzajúcu zo súčasného i minulého života. Položený na tretie oko pomôže tento kameň uskutočniť púť naspäť ku zdroju zablokovania, nech sa už nachádza kdekoľvek.
Sokolie oko zlepšuje činnosť obehového systému, čriev a nôh. Vynáša na povrch psychosomatické príčiny skrývajúce sa za tuhnutím chrbta alebo trnutím krku.

tigrie oko surove tigrie oko cervene
tigrie oko surové tigrie oko červené

tigrie oko modre tigrie oko modre
tigrie oko modré tigrie oko modré

48 komentárov

 • nika píše:

  jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeejj

 • Ju&Ell píše:

  Dzeci moje 😀 :3

 • Soňa píše:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať prečo sa má tigrie oko nosiť iba krátko ? Ako to slovo krátko chápať, koľko dní, týždňov ? Kedy ho môžem nosiť opäť ? Môžem ho mať na ruke aj v noci ? Ďakujem za odpoveď.

 • Soňa píše:

  Poprosím ešte o odpoveď na otázku či sa zo všetkých kameňov ktoré sú pre moje znamenie – panna – vhodné robia náramky a či ich môžem nosiť vedľa seba na ruke ľavej a tigrie oko na pravej…
  Ďakujem za odpoveď aj na túto moju otázku.

 • danusa píše:

  ahoj Soňa, ak sa má kameň nosiť iba krátko, znamená to, že dlhé nosenie nie je prospešné. koľko to je pri konkrétnych kameňoch sa nedá určiť, pretože každý človek reaguje na kameň inak, takže si skús, ako na Teba tigrie oko pôsobí a keď Ti nebude spôsobovať žiadne nepríjemnosti, tak ho môžeš nosiť ľubovoľne dlho, ak bude, tak ho odlož a použi zas niekedy inokedy. môžeš ho mať v noci na ruke. ono tie nepríjemnosti nikdy nie sú nejaké výrazné, takže sa nič hrozné nestane, ak by sa náhodou niečo išlo diať.
  netuším, aké kamene sú prisúdené ktorému znameniu a ani tomuto rozdeleniu neprikladám žiadnu váhu. radšej si vyberaj kamene sama, nie podľa nejakých zoznamov, ktoré by mali platiť na 7 miliárd ľudí… no a áno, môžeš nosiť toľko kameňov, koľko unesieš 🙂

 • Soňa píše:

  Milá Danuša, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
  Áno čítala som že kamene sa majú vyberať intuitívne, máš úplnú pravdu že zoznamy nemôžu platiť pre všetkých ľudí na svete podľa ich znamenia…
  Aj názory na nosenie a liečenie kameňmi sa rôzni, niekto sa tomu smeje, ja osobne tomu verím.
  Čo sa týka otázky na nosenie náramkov vedľa seba na ruke, tak som sa pýtala preto či sa nebudú „medzi sebou biť“, určite chápeš ako to myslím. Kvôli ich účinkom.
  Teším sa, že som našla túto zaujímavú stránku a pokiaľ sa mi bude dať, denne budem jej návštevníčkou a rada si všetko prečítam čo je tu ponúkané.
  Prajem všetko dobré a ešte raz ďakujem.

 • danusa píše:

  s radosťou 🙂

  jasné, každý verí niečomu inému a každý by sa mal riadiť podľa seba a kašľať na to, čo hovoria ostatní, ak to nie je v súlade s tým, čomu veríme, ale samozrejme, každý funguje podľa svojich potrieb 🙂 s tými znameniami je to tak, že napríklad horoskopy do veľkej miery vedia sedieť, ale zas nemusíš vnímať ako problém niečo, čo je spojené s Tvojim znamením a aj to na Teba sedí, takže si myslím, že je najjednoduchšie vyberať všetko pre seba ako samostatnú bytosť a nie ako časť skupiny.

  to, či sa budú biť Tvoje kamene, alebo nie, si musíš zistiť sama, ja si nepamätám všetky účinky všetkých kameňov… ale všetky informácie máš tu, takže stačí iba čítať 🙂

  som rada, že sa Ti stránka páči a je pre Teba užitočná. všetko dobré aj Tebe 🙂

 • Kinkdzaba píše:

  Danusa:
  Ahoj co znamena ked tigrie oko:
  Odstraňuje citové blokády?

 • danusa píše:

  ahoj 🙂 to znamená, že keď ťa napríklad opustila frajerka a Ty si z toho zničený, tak Ti môže ostať blok, kvôli ktorému dlho nebudeš veriť ženám alebo také niečo, no a ten blok by malo tigrie oko odstrániť.

 • Monika píše:

  Ahojte nosím tigrie oko 5 rokov lebo sa mi pači ale je aj pre znamenie leva ,počas tohto obdobia mi bolo neskutočne teplo mala som navaly pripisovala som to prechodu ale dostal sa mi do ruk nahodou letačik o tigrom oku že by sa mal nosiť pri prechladení lebo prehrieva tak som si privesok dala dole asi po dvoch tyždňoch a čuduj sa svete začala mi byť konečne zima .Niekto by povedal že je to psychicky aspekt ale momentalne privesok nosím nadalej a ked sa chcem schladiť tak ho odkladám.

 • danusa píše:

  ahoj Monika 🙂

  vynikajúca informácia, ďakujem, že si ju napísala.

 • Aurora píše:

  Ja som tigrie oko dakedy nosila a cítila sa s ním na krku inak. 😀 Stále ho mám odložené ale už ho veľmi nenosím. Kúpila som si ho pred tromi rokmi. Raz som si kúpila náramok proti prekliatiu a pôsobil na mňa zle pretože ked som ho mala na sebe bolo mi teplo a myslela som si, že odpadnem. 😀 Odvtedy nenosím žiadne kamene ani náramky na nejaké účely ale rozmýšľam, že to znovu skúsim.

 • danusa píše:

  ale hlavne opatrne 🙂 keď na Teba kamene pôsobia takto, aj keď to nemusia byť nevyhnutne kamene. a z čoho bol ten náramok proti prekliatiu?

 • marek píše:

  Autora, k tomu, co pisete o zazitku z naramku, ktory ste si kupila, poviem len tolko: pozor na to, co kupujete od inych. Je to talizman, ochranny predmet, ktory niekto vytvoril. Viete, na co pritom myslel? Viete, co si zelal pri tvorbe toho predmetu? Viete, s akym umyslom ho tvoril? Toto vsetko sa do toho predmetu zapise a ked ho pouzivate, kona svoje poslanie. Preto velmi pozorne vyberajte, kde kupujete. Alebo si to radsej urobte sami (aj ked ani to nie je to „prave orechove“). Kamene pred prvym pouzitim vykupte-ocistite v prirodnom prameni, nech sa z nich vsetko obmyje a takto ciste si ich dajte nabit podla toho, ako ktory kamen sa nabija a az potom ich dajte na svoje telo a uzivajte ich. Ale tiez uzivajte nejaku dobu. Kamen „vykona svoju pracu“ – absorbuje napr. negativnu energiu a znovu ho treba ocistit a nabit …

 • Ribana píše:

  Ano suhlasi s tebou marek.
  Najlepsi a najspolahlivejsi talizman si vyrobis sam.
  Poviem vam maly priklad: No ja som si, je to uz sice tomu rok, kupila tigrie oko a neprinalezi mi k mojmu znameniu, viem ze ma velku moc. Ked som prisla s kupenym tigtim okom domov umyla som ho a dala som ho do folie a na 3 dni do mrazaku . Po 3 dnoch kamen som vybrala z mrazaku, umyla v studenej vode a nechala na slniecku nabijat.Pravidelne kazdych 5-7 dni som vykonala ocistu kamena. Nosila som ho na krku stale, no a pred tyzdnom som ho uz odlozila na dlsi cas ….. ,kazdy z nas vie kedy sam od seba to odlozi a potom opat pouzije,podla okolnosti…..

  1. Lalia píše:

   Ribana,

   len nechápem prečo si ten chúďa kamienok pleskla do mrazáku :O . Ja umývam kamienky pod nie ladovou vodou , prúdom a potom si ho ešte ohrejem v dlaniach aby vedel komu má pomáhať a poviem mu , že “ ho lubim “ 😀 ,ved mi ide urobiť službičku… Nepoužívam tento kamienok ale raz som ho dostala od kamaratky ako prívesok“zub“ , bolo to vtedy pekne obdobie mojej mladosti.. to len pre konštatovanie že to asi aj nevedome má silu ochranovať.Známa, je liečitelka, a tá mi ho poradila po mojom rozvode okamžite , aby som ho nosila, (bola som úplne zlomená) ..ona ho nosí totiž stále…

 • Nik píše:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať či môžem ako náramky naraz nosiť tigrie oko a obsidián. Ďakujem 🙂

  1. danusa píše:

   ahoj Nik, smelo nos oba náramky naraz 🙂

 • Tomas píše:

  Cauko, ja som hladal kamene podla znamenia. Som lev, a zevraj pre levy je dobry citrin. tigrie oko a cerveny granat. A mozem potvrdit ze kombinacia citrin na lavej ruke a tigrie oko na pravej je pre mna priam stvorene. Akonahle sa mi tigrie oko naramok roztrhol a nenosil som ho asi 1-2 tyzdne citil som sa dusevne nepokojny atd. Na mna ma tento kamen velmi pozitivny vplyv na dusevnu rovnovahu. Vdaka

 • danusa píše:

  ahoj Tomas,
  no fantázia, tak nech Ti kamene pomáhajú rovnako dobre aj naďalej 🙂

 • Vatat píše:

  Prosim nevie mi niekto poradit?ja nám polodrahokam ale neviem čo je zač a na stránkach som ho nenašiel opis:čierno-hnedý so žltou švrnou rostiahnutou do polovice drahokamu. Vďaka za odpoved 😀

 • danusa píše:

  ahoj Vatat, podľa opisu sa ťažko dá povedať, čo to je, hocikedy ani fotka nestačí, ale určite pomôže, tak odfoť a pošli na kamene@vzostup.sk a mrknem na to.

 • Lenka píše:

  Ahoj, mam vela otazok a neviem cim skor zacat ale v poslednej dobe som sa akosi zacala zaujimat o naramky a zapacili sa mi tie s liecivymi kamienkami. Na internete som si co to citala, ktory je na co dobry a tak. Chcela som si spravit naramok 7 cakier a potom este aj nejake ine, pokombinovat kamienky ako sa mi buxe pacit. Chcela by som sa teda opytat, ak mam 7 cakier zlozenych z kamienkov jaspis, karneol, tigrie oko, avanturin, tyrkys, lazurit a ametyst, z kazdeho kamienku po jednom a zvysok su lavove kamene. Moze sa takyto naramok nosit na lavej ruke, pripadne este kombinovat s inym naramkom vyskladanym z karneolu, jaspisu, ametystu a lavovych kamienkov, pripadne aj s pridanym lazuritom? Docitala som sa tu aj ze kamienky by sa mali cistit a kazdy inak, tak teraz neviem ktory ako :-D. O tom cisteni som to tak nevedela a neocistila som ich, cize umyjem si ich hned vo vode aby sa ocistili a tak budem ho budem pouzivat.
  Ked som si dnes doma dala pevykrat ten naramok na ruku len na par hodin, tak je mozne ze som pocitila nejake ucinky? Vyssie pisali, ze miektorych tigrie oko zohrievalo. A za seba mozem povedat, ze poobede mi bola zima, ked som si dala naramok na ruku tak som to ani nepostrehla az casom, ze mi je prijemne teplo. A ked som ho dala dole ked som isla do postele, znova na mna dosla zima. Moze to byt tiez tym tigrim okom, pripadne celym naramkom?
  Chcela som si spravit nejaky naramok aj s hematitom, ale tu som sa docitala, ze vybija silu inych kamienkov tak teraz neviem, ci by bolo vhodne ho nosit spolu s nejakym inym alebo kombinovat v jednom naramku hematit a ine kamienky. Trochu ma zaskocilo ked niektori pisali, ze s hematitom nemali velmi dobre skusenosti, kedze na zdravotne veci mi sedi. Potrebovala by som nejaky naramok ktory by bol aj na problem s krvou, trochu nizsi tlak, kozne problemy, caste choroby (hlavne dychacich ciest, dutin, hrdla a priedusky) a aj po psychickej stranke na trochu vybusnost, najst nejaky pokoj pretoze som ku ludom obcas hnusnejsia a riesim zbytocne veci a vlastne vsetky tie kamienky, ktore mam v 7 cakrovom naramku a ten hematit mi vyhovuju. Tak by som sa chcela opytat hlavne, ci je mozna nejaka kombinacia alebo nieco ine poradit 🙂 a hlavne ktory naramok by sa mal na ktorej ruke nosit

 • danusa píše:

  ahoj Lenka 🙂
  kamene najlepšie účinkujú, keď nosíš vždy len jeden, takže ak Ti ide o efekt, tak takto, keď o parádu, tak nos kľudne aj celý kameňolom na sebe 🙂 čistí sa každý inak, ale v zásade väčšinu môžeš čistiť vodou a nabíjať na slnku.
  môže byť to teplo kameňmi.
  hematit vybíja ostatné kamene, takže keď ho chceš nosiť spolu s inými kameňmi, tak na druhej ruke samostatne.
  čo sa týka rúk, tak dominantná je dávajúca a druhá prijímajúca, takže podľa toho si umiestni náramky.

 • filip píše:

  danusa
  kamen je fakt krasny mam taku mensiu pyramidku z neho tigrieho oka,
  a este aj naramok na ruku sekany.pyramidku kupila mama na vianocnych trhoch asi pred par rokmi..nadhera

 • filip píše:

  ahoj danuska
  preco v clanku nemas napisane,ze tigrie oko ma prinasat stastie?
  umyva sa vlazdnou vodou a nabija na slnku najlepsie na tarapetu.

  filip

 • danusa píše:

  ahoj filip 🙂
  teším sa s Tebou z Tvojej pyramídky 🙂
  nemám to napísané preto, že moje zdroje nič podobné neuvádzajú. Tvoja skúsenosť je, že prináša šťastie?

 • nicol píše:

  Mozem sa opytat ked sa mi roztok naramok z tigrieho oka spojeny s lávovými kamenami co to znamena a co s nim robit?

 • danusa píše:

  kúpiť novú šnúrku, gumičku a znova navliecť. neznamená to nič, iba, že sa Ti roztrhol náramok.

 • EllasKamenmiSpojena píše:

  Dobry den, mala so male tigrie oko na privesok, ale stratila som ho a neviem ho najst ☹️ Nevie niekto preco mi zmizol? Vdaka

 • danusa píše:

  ahoj Ella,
  na takéto otázky sa ťažko odpovedá… ja si myslím, že sa stratil, lebo sa stratil a buď sa nájde, alebo sa nenájde. myslím, že nie všetko má nejaké nadprirodzené dôvody.

  1. EllasKamenmiSpojena píše:

   Aha nasla som ho 🙂 Dakujem

 • EllasKamenmiSpojena píše:

  Mam este jednu otazku, môj ujo si dal naramok s tigrim okom a (pravdepodobne)obsidianom, ale potom ho nieco zacalo tlacit na krku takze musel si to dat dole……znamena to nieco? 😕

  1. danusa píše:

   buď to znamená to, že ujovi nesadol niektorý z kameňov, alebo ich kombinácia, alebo neboli dobre vyčistené a preniesli na neho nejakú energiu, ktorú predtým od niekoho nabrali na seba.

 • Attila píše:

  Ano, Ella, znamena to, ze odpovede na svoje otazky by si mala hladat na inej stranke.

 • Slávka píše:

  Dobrý večer Danuša, kamarátka dostala náramok z tigrieho oka. Na istom internetovom obchode s kameňmi s šperkami z nich sa dočítala, že náramok z tigrieho oka treba nosiť na pravej ruke.Myslîte že je to tak a má to nejaký dôvod? Ďakujem,s pozdravom Slávka.

 • danusa píše:

  ahoj Slávka,
  každá ruka robí niečo iné, dominantná (u pravákov pravá) je tá, ktorá dáva a receptívna berie. to znamená, že kameň v dominantnej ruke pôsobí na okolie a v receptívnej na nás a každý kameň sa dá použiť obomi spôsobmi.

 • PETER píše:

  Dobrý deň. Nosím náramok z minerálov po prvý krát-obsidián, turmalín a tigrie oko.
  .Môžem ho nosiť na ľavej ruke ,ked som už tak zvyknutý nosiť naramky na lavej ???
  Aj po akej dobe sa prejavia účinky nosenia?? dakujem

  1. Lulu píše:

   Ahoj Peter. Ak smiem odpovedat. Tak ano mozes nevylucuju sa tieto kamienky.☺
   A ucinok zalezi to aj od toho na co si tie kamienky chcel cize co riesit a aky si vnimavy. No mal by si zacat citit, vnimat pomaly po tyzdni no po mesiaci urcite.

 • Viera píše:

  Ahoj poraďte mi liečivý kameň pre syna ktorému diagnostikovali schyzofreniu

  1. jirik píše:

   schizofrénia – modrý obsidián, sugilit, tigrie oko
   http://kamene.vzostup.sk/zoznam-podla-ucelu
   zkombionat s čaji a koupelemi podle marie treben – snažit se používat čerstvé byliny

 • ivana píše:

  Dobrý deň..kupila som si naramok tigrie oko..nosim ho na lavej ruke a aj nohe zaroven..Chcem sa opýtať ci mam spravne zvolenu stranu ruky aj nohy a este kupovala som ho v bizuterii.kde predavaju talizmany a liecive kamene…Ale ako si mam overiť,že som zakupila original aa nie falzifikat?Pýtala som sa predavajucej ci maju aj certifikat k tomu a povedala ze zial nie..ze len Licenciu im dava odberatel….Viete mi prosim blizsie napisat vsetko co sa týka tohoto,pripadne poradit kamenný obchod eshop,kde by som mohla zohnat a dozvediet sa viac od cloveka ktorý sa venuje tomuto skutocne a nie len za ucelom,cim viac predam zbohatnem….Dakujem Ivana

 • Zuzana píše:

  superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 • Štefan píše:

  Dobrí mam tigre oko pomôže mi to dosiahnit yo co chcem

 • Ivan píše:

  Dobry den, tiez mam par otazok 🙂 mam3 naramky, tygrie oko, jaspis pismenkovy a lavove kamene. Môzu sa nosit spolu? A dalsia otazka, ako dlho treba tie naramky nabijat? Moc dakujem za odpoved

 • Hana píše:

  Dobrý deň Vám prajem. Dlhé roky mám problémy s očami (zápaly, sietnica). V oblasti kameňov nie som začiatočník a doma mám rôzne kamene. Teraz som si objednala náramok, v ktorom je spolu tigrie oko, byčie oko a sokolie oko. Mozem tento náramok nosiť dlhodobo? A akým spôsobom ho treba očistiť a nabiť? Pretože som sa.dočítala, že sokolie a býčie oko sa nemajú nabíjať na priamom svetle, ale tigrie oko áno. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď .

  1. jirik píše:

   Hana: nosit dlouhodobě lze, a je to i vhodné. Očistit pod tekoucí vodou, kouřem – vonné tyčinky, bílá šalvěj,… nabíjet na nepřímém slunci nebo na křišťálu – např drůza. Ještě bych doporučil přidat bylinné čaje – světlík lékařský – obklady i vnitřně, heřmánek obklady, koupele oka; sítnice – vlaštovičník a švédské kapky viz knihy marie treben

 • Peter píše:

  Chcem sa spýtať na náramok tigrie oko kombinované s turmalinom, na ľavej ruke keď som ho mal 2 dní tak mi trochu akoby trplo v ruke a bolo mi horúco, ci to malo nejaký význam?? Či sa tak zachytili nejaké energie keďže robím vo väčšom kolektíve? Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

anketa

ako si vyberáš kamene?

zobraziť výsledky

najnovšie komentáre